Dünya çapında bir şöhret ve başarıya sahip David Garrett, yaşayan en önemli keman virtüözlerinden biri olarak kabul ediliyor. 1981 Almanya doğumlu sanatçının, dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirdiği konserlerinin biletleri aylar önceden tükenirken o da bu ilginin karşılığını unutulmaz sahne performansıyla seyircilerine veriyor.

david garrett ile ilgili görsel sonucu

David Garrett’ın bugün bu yazıya konu olan hikayesi daha sadece 4 yaşında iken babasının, büyük kardeşine hediye ettiği bir kemanla başlamış. Sonraki 1 sene içinde keman çalmayı öğrenen, 7 yaşında ise resitaller vermeye başlayan sanatçı 12 yaşına geldiğinde Polonyalı keman virtüözü Ida Haendel ile çalışmıştır. Henüz 13 yaşında 2 CD kaydeden David için ”müzik dehası” demek çok da zor değil.

David Garrett

14 yaşında Alman plak markası Deutsche Grammophon ile anlaştıktan sonra eğitimine Londra’daki Royal Collage of Music’te devam etmiş, 2004’te New York’ta bulunan Julliard School’dan mezun olmuştur. Bazı moda yazarları David Garrett’ı klasik müziğin David Beckham’ı olarak nitelendirmektedir.

david garrett ile ilgili görsel sonucu

Henüz 11 yaşında ilk Stradivarius kemanını edinmiş olan genç virtüözün ne yazık ki değerli kemanlarla ilgili çok acıklı bir de anısı var. 2007 yılında 3.6 milyon dolar değerindeki 1772 yapımı Guadagnini marka kemanını, sahnede ayağı takılıp üstüne düşerek kırmıştır. Bu olay müzik dünyasında oldukça uzun süre konuşulmuş, kendisi de üzgünlüğünü defalarca dile getirmiştir.

Aslında ”Dünyanın En Hızlı Keman Çalan Adamı” da diyebiliriz kendisi için. Zira 2008 yılında BBC TV’nin Blue Peter adlı programında Flight of The Bumble Bee’yi 1 dakika 6,56 saniyede çalarak, Guiness Rekorlar Kitabı’nda bu sıfatı adının yanına yazdırdı. Bu rekoru saniyede 13 nota çalarak kırmıştır.

17 yaşında Münih Flarmoni Orkestrası ile, Hindistan’ın bağımsızlık kutlamaları kapsamında Mumbai ve Delhi’de bir dizi konser veren David Garrett, o günden beri dünya çapında sayısız konser vermiş ve vermeye devam etmektedir. 2015 ve 2017 yıllarında ülkemize de gelen sanatçının bir sonraki konserini dört gözle bekliyoruz.

david garrett ile ilgili görsel sonucu

Garrett’ın en çok, neredeyse hepimizin bildiği, popüler şarkılara yaptığı coverlar sayesinde sevildiğini ve klasik müzik severler haricinde de bir kitleye bu sayede ulaştığını söyleyebiliriz. Michael Jackson’ın efsane şarkısı Smooth Criminal’dan, Karayip Korsanları’nın unutulmazı He is a Pirate’e; Metallica’nın Nothing Else Matters şarkısından Coldplay’in Viva La Vida’sına kadar birçok keman coverından hangisinin daha güzel olduğuna karar vermenin oldukça güç olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, dinleyip karar vermek tamamen size kalmış. Sanatçının çocukluğuna ait kayıtlarını kendisine ait resmi web sitesinden dinlemenizin mümkün olduğunu söylemeden de geçmeyelim.

Bunların yanı sıra 17 tane albümü de bulunan usta virtüözün albümlerini de sıralamakta fayda var çünkü dinlemediğiniz her parça için pişman olabilirsiniz;

Mozart: Violin Concertos (with Claudio Abbado) (1995), Violin Sonata (1995), Paganini Caprices (1997), Tchaikovsky Conus: Violin Concertos (1997), Pure Classics (2002), Free (2007), Virtuoso (2007), David Garrett (2008), Encore (2008), Classic Romance (2009), Rock Symphonies (2010), Legacy (2011), Music (2012), 14 (2013), Garrett vs. Paganini (2014), Caprice (2014), Timeless – Brahms & Bruch Violin Concertos (2014)

İlgili resim

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/David_Garrett_(musician)

https://www.david-garrett.com/bio/

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here