Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Bugün Niş bölgesinde bulunan Kelle Kulesi özgün adıyla Cele kula, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Peki, dünyada çok sert eleştirilere maruz kalmış olan bu kuleyi kim hangi sebepten dolayı yaptırmış?

Osmanlı İmparatorluğu’na 15. yüzyılın ortalarında katılan Sırbistan’da, 18. yüzyılın ortalarına kadar önemli bir olay görülmemişti. 19. yüzyıl başlarında Avusturya ve Rusya, Sırbistan’da halkı Osmanlı egemenliğine karşı kışkırtma siyaseti uygulamaya başlamışlardı.

1800’lü yılların başlarıydı ve Sırbistan’ı yeniden kurmak isteyen Sırplar ayaklanıyordu. Osmanlı ile mücadeleleri olumsuz sonuç veriyordu. Buna rağmen Sırplar yılmıyordu. 1809 yılında Sırplar Niş bölgesini alabilmek için ülkenin güneyine doğru inmeye başladı. Bu yeni bir muharebenin habercisiydi. İvankovaç, Mişar ve Delifrad muharebelerinin devamı niteliğinde olan Çedar Muharebesi resmi olarak 31 Mayıs’ta başladı.

Osmanlı İmparatorluğu var gücüyle savaşıyordu. Bu sırada Sırplar yavaş yavaş güneye ulaşmış ve yedi tane siper kazmayı başarabilmişti. Bunlardan en büyüğü ise Çegar Tepesi‘nde bulunan ve dük Stevan Sinđelić sorumluluğuna verilendi. Sırplar önce kuşatma yapacak daha sonra bekleyeceklerdi. Fakat bu sırada Osmanlı İmparatorluğu boş durmuyordu. Farklı illerden topladığı askerlerle 20.000 kişilik bir ordu oluşturmuştu. Bu ordu, siperlere saldırmaya başlamıştı. 5 kez Çegar Tepesi‘ne saldıran Osmanlı, başarılı olamıyordu. Son kez bütün gücünü toparlayıp 6. kez tepeye saldırdı. Bu saldırı çok şiddetliydi ve Sırp ordusu çözülmeye başlamıştı. Osmanlı silahlarla, kılıçlarla saldırıyordu. Çoğu zaman siperlere girip boğaz boğaza savaşıyordu.

Tam bu sırada Çedar tepesinin düşeceğini anlayan Stevan Sinđelić tepeye koşarak barut fıçılarının olduğu cephaneliği ateşe verdi. Korkunç bir patlama sesi kulaklarda yankılandı. Patlama sonucunda Stevan Sinđelić ve 3.000 Sırp askeri hayatını kaybetti. Osmanlı kuvvetlerinin kaybı ise daha fazlaydı.

Sırp komutanlar arasındaki anlaşmazlık sonucu Sırp ordusunun mücadele azminin kaybolması ve 1806-1812 Osmanlı-Rus Savaşı’nın olumlu bir seyre girmesi ile Osmanlıların Sırbistan’a daha büyük kuvvetler yollayabilme imkânına kavuşması savaşın Sırplar için yenilgiyle sonuçlanmasını kaçınılmaz hâle getirmişti.

Sırp asilerin imha edilmesinden sonra Niş’teki Osmanlı ordusu kumandanı Hurşid Ahmed Paşa Sırpların kafataslarının toplattırdı. Sırp halkına ve asilere gözdağı vermek için toplatılan kafataslarından bir kule yapılması emrini verdi.

 

952 Sırp askerinin kafatası toplandı. Derileri yüzüldü ve dört yanında 14 sıra kafatası dizili olan 3 metrelik bir kule inşa edildi.

Yıllar geçtikçe bakımsızlık ve kötü hava koşulları gibi nedenlerle kule zarar gördü. Ayrıca birçok Sırp aile defnedilmek için kafataslarını aldı. Böylece kulede 58 kafatası kaldı.

Osmanlı İmparatorluğu 1878 yılında Niş’ten çekilince kule Sırpların eline geçti. 1882 yılında mimar Dimitrije T. Lekov kulenin etrafına bir şapel yaptı. 1948 yılında ise Sırbistan tarafından Kültürel Miras listesine alındı.

KAYNAKÇA: 1, 2, 3

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here