Onur Ünlü, namıdiğer  Ah Muhsin Ünlü! 1973 İzmit doğumlu senarist, yönetmen, yapımcı, şair, müzisyen ve oyuncudur. Üniversiteyi Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Fakültesi iletişim Sanatları bölümünde okudu. Daha sonra ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Bilimleri Anabilim dalında yüksek lisans yaptı.

Onur Ünlü yönü ile muhteşem bir zeka, dünyayı farklı gören bir çift göz, uçsuz bucaksız bir hayal gücü. Ah Muhsin Ünlü yönüyle ise samimiyetin sınırlarını zorlayan, silahı şakağımıza dayayan güçlü cümlelerin sahibi. Türkiye’de farklı işler yapabilen nadir insanlar arasında olan Ünlü, filmleriyle ve şiirleriyle sınırların dışına çıkıp tabiri caizse kültürümüze ve algılarımıza yenilik getirmiştir.

O ”seni seviyorum” demez, ”ayakkabılarını kapımın önünde görmek istiyorum” der.

Birçok insan adını ilk kez TRT’de yayınlanan ve büyük bir izleyici kitlesine sahip Leyla ile Mecnun dizisinin yönetmeni olmasıyla duydu. Dizinin bitimiyle ve Altın Koza’da üç ödül aldıktan sonra kolon kanseri teşhisiyle hastaneye yattı. Bu süreçte de farkını ortaya koyup kansere karşı rahat ve güçlü bir tavır sergiledi ve kanseri yendi.

Daha sonra 2013 yılında Leyla ile Mecnun’dan sonra oyuncuların gerçek hayatını anlatan Ben de Özledim dizisinin yönetmenliğini yaptı.

Toplam 26 filmi olan Ünlü’nün en bilinen filmleri Polis (2006), Güneşin Oğlu (2008), Beş Şehir (2009), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi (2011) ve Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013)‘dir.  Filmlerindeki farklı hava, alışılmadık sahneler ve cümleler Onur Ünlü’nün izleyicisini net bir şekilde ikiye ayırmıştır. Bir kitle onu baş tacı ederken diğer kitle yerin dibine sokar, arası yoktur.

Onur Ünlü 2003 yılında Murat Menteş ile yaptığı röportajda Ah Muhsin Ünlü’deki Ah!‘ın bir nida kırıntısı olduğunu, Muhsin‘in ise oyuncak kedisinin adı olduğunu belirtiyor. Ona göre şiir modernle başa çıkabilen tek silahtır.

İlk ve tek şiir kitabı 1993-1998 yılları arasında yazdığı fakat 2005 yılında yayınlanan Gidiyorum Bu‘dur. Ah Muhsin Ünlü uzun süredir şiir yazmasa bile filmlerinde edebiyata her zaman ince ince dahi olsa yer vermiştir. Güneşin Oğlu filminde Ülkü Tamer şiirinin Haluk Bilginer tarafından seslendirilmesi ve Beş Şehir’de geçen ”belli senin şiir falan okuduğun yok” repliği de buna örnektir.

Şuanda ise ilk bölümü 15 Mayıs’ta yayınlanan internet dizisi Görünen Adam‘ın senaristliğini ve yönetmenliğini yapmaktadır.

Mıknatıssız Pusula şiirinden;

Ellerini tutarım ki kudurtucudur 
Bunun için gözlerinin meryem hali sevgilim
Gözlerinin meryem hali gerçek yurdumdur

Hatırlat Da Haziran Sonunda Çocukluğumu Yakalım şiirinden;

Sen beni öpersen belki de aşkımız pratik karşılık bulur
Ne ikna edici bir intihar girişimidir şimdi göz göze gelmek
Elbette ata binmek gibidir seni sevmek sevgilim
Elbette gayet rasyoneldir attan atlamak

-Freud diye bir şey yoktur.

Sen beni öpersen belki de ben gangsterleşirim
Belki de şair olurum seni de aldırırım yanıma
Bilesin; göğsümde hangi yöne açmış tek gülsün
Yani ya bu eller öpülür, ya sen öldürülürsün.

-Haydi iç de çay koyayım

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here