“Keep  Calm And Carry On” yani “sakin ol ve devam et” anlamına gelen İngiliz deyişi dünyaca popüler ve Keep Calm sonrasındaki kısım tamamen bizim yaratıcılığımıza kalmış durumda… Peki nereden geliyor Keep Calm’ın hikayesi?

İkinci Dünya Savaşı esnasında, İngiltere Hükümeti halkının moralini yüksek tutabilmek amacıyla o zamana kadar denenmemiş bir şeye imza atmak istiyor. Bunun için üç poster hazırlatıyor:

Freedom Is In Peril. Defend It With All Your Might!
Özgürlük Tehlikede. Onu Tüm Gücünle Koru!

Your Courage, Your Cheerfulness, Your Resolution Will Bring Us Victory!
Cesaretiniz, Neşeniz, Kararlılığınız Bize Zaferi Getirecek!

Keep Calm and Carry On
Sakin Ol ve Devam Et

Kraldan halka mesaj taşıma amacıyla oluşturulan üç slogan, isimsiz bir tasarımcı tarafından arkaplanında düz renklerle ve o zamana kadar kullanılmamış bir yazı fontuyla tasarlanıyor. Posterlere ayrıca İngiltere hükümetini temsilen Kraliyet Tacı da ekleniyor, posterlerin her birinden yaklaşık 800 bin adet basılıyor. “Özgürlük Tehlikede. Onu Tüm Gücünle Koru! ” ve “Cesaretiniz, Neşeniz, Kararlılığınız Bize Zaferi Getirecek! ” posterleri İkinci Dünya Savaşı süresince İngiliz hükümeti tarafından ülkenin çeşitli yerlerinde kullanılıyor ancak “Keep Calm and Carry On” posteri kullanılamadan savaş bitiyor.

Yaklaşık 60 yıl sonra ikinci el bir kitapçının asmasıyla tekrar ün kazanıp her yere yayılmaya başlıyor:

2000 yılında adanın kuzeyinde ikinci el kitaplar satan kitapçı Stuart Manley, eski kitapların bulunduğu bir koliyi karıştırırken orijinal posterlerden birine denk geliyor ve posteri çerçeveleterek duvarına asıyor. Müşterilerin büyük beğenisini toplayarak sosyal medyaya düşen bu poster, kısa bir sonra değişik şekillerde ve değiştirilmiş metinleriyle bir tasarım klasiği olarak ticari bir ürün haline geliyor. 2005 yılında ise ulusal bir gazete yeni yıl hediyesi olarak tüm İngiltere’ye bu posterlerden hediye etmek isteyince ünü kısa sürede tüm dünyaya yayılıyor.

İlgilisine, posterin tarihçesini anlatan kısa bir video:

Kendi “Keep Calm” posterini tasarlamak isteyenler için alternatif bir site: Keep Calm and Posters
Kaynak: 1. 2.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here