Bir kedi mi sahiplenmek istiyorsunuz? Ya da hayatınızdaki kedi hakkında her şeyi biliyor musunuz? Size ve kedinize/kedilerinize faydalı olabileceğini düşündüğümüz bazı bilgileri paylaşmak istedik.

1. Kum

>
Kediler bildiğiniz üzere tuvalet ihtiyaçlarını kumda giderir. Ancak evin içinde kum dolu bir kap olması bazen problem yaratabiliyor. Üstelik kedinin kumdaki işi bittikten sonra ayaklarıyla evin içine taşıdıklarını düşünmek oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bunun için kedinizin kumunu evin en uğranmayan köşesine altına serili bir paspasla koymanızı öneriyoruz. Zaten kediler tuvaletteyken rahatsız edilmekten hiç hoşlanmazlar. Bu yüzden bu esnada ne kadar kapalı ve korunaklı olurlarsa o kadar mutlu olacaklardır.

2.Tırnaklar

Kedilerin içgüdüsel olarak bir yerleri tırmıklayarak tırnaklarını sivriltme ihtiyaçları vardır. Eğer koltuklarınızın, perdelerinizin ve bilumum eşyanızın tırnak kesikleri içinde kalmasını istemiyorsanız ona hasır iple kapladığınız tırnak sivriltme alanları oluşturun. Bunları kendiniz yapmanız da petshoplarda bulmanız da mümkün.

Ayrıca kedilerin tırnaklarını aşırı uzadıklarında artık kesmeniz veya bir veterinere kestirtmeniz gerekecektir. Kendiniz keserseniz en dikkat etmeniz gereken konu fazla dipten kesmemek, çünkü eğer kanatırsanız kanı durdurmanız pek mümkün olmayabilir.

3. Aşı


Aşıların mutlaka veteriner gözetiminde ve düzenli yapılmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle de ilk aşılardan biri olan gençlik aşısını evinizde bebek varsa kesinlikle aksatmayın derim. Eğer kedinize kuru/yaş hazır mamalardan vermek yerine pişmiş/çiğ et veriyorsanız da mutlaka parazit aşılarını aksatmadan yaptırmanızda fayda var.

4. Pire


Dışarı çıkan kedilerde daha çok görülmekle birlikte hemen her kedinin pire sorunu olur. Hiç evden çıkmayan kedilere bile biz dışardan gelirken üzerimizde taşıyarak bulaştırabiliriz. Bu sorunun çözümü oldukça basit. Pire önleyici tasmalar, pirelendikten sonra kediye sıktığınız pire ilaçları mevcut. Korkmanıza da hiç gerek yok, pireler insanlara bulaşmaz, kedilerin vücut ısıları ile bizimki aynı değil ve bizim vücudumuzda yaşayamıyorlar.

5. Eğitim


Açıkçası kedileri eğitmek –kelimenin tam anlamıyla- mümkün değil. Evrimsel sürecin bir cilvesi olarak kediler henüz tam anlamıyla evcil değiller. Ancak birçok ev kuralına uyumlular. Örneğin kedinizin yapmasını istemediğiniz bir eylemi esnasında “içi madeni para dolu bir teneke kutuyu” sallarsanız yaptığı şeyi bırakır ve o artık yasak olarak öğrenilir.

Kedinizin ismini öğrenmesini istiyorsanız ona her mama verişinizde ismiyle çağırın. Bir süre sonra ismini söyleyerek gelmesini işaret ettiğinizde gelecektir.

Öğretmek istediğiniz her hareket için ödül maması vermeyi unutmayın. Ne kadar köfte, o kadar ekmek 🙂