Keane, piyanoyu ana enstrüman olarak kullanan bir alternatif rock grubudur. Grup, güney İngiltere Battle’da büyüyen 4 arkadaş tarafından kurulmuştur. Piyanoda Tim Rice-Oxley, bateride Richard Hughes ve vokalde Tom Chaplin bulunmaktadır.

Grubun gitar yerine piyanoyu ana enstrüman olarak kullanması, Keane’i diğer rock gruplarından farklı kılar. Aynı zamanda seslerde istedikleri etkiyi yaratmak için pedal ve synthesizer kullanmaktadırlar. Tom Chaplin’in sesini falsetto olarak kullanması, grubun dikkat çekici bir diğer özelliğidir.  Britanyalı rockçılar 2004 yılında çıkardıkları “Hopes and Fears” albümünden bu yana grup, 4 stüdyo kaydı daha sundu ve dünya çapında 10 milyondan fazla albüm sattı.

Keane’nin bir defa dinleyince sizi etkisi altına alma özelliği var. Bunun sebebi şarkılarını dinlerken içinde kendinize ait bir parça bulma olasılığınızın çok yüksek olmasıdır. Uzun zamandır sessizliklerini koruyorlardı fakat yakın zaman önce çıkardıkları “Cause And Effect” albümünü dinledikten sonra kendi kendime “Bu grubun daha çok kişiye ulaşması lazım; harika şarkıları var, herkes bunları dinlemeli!” diyerek böyle bir liste yapmaya karar verdim. Umarım liste boyunca şarkılardan keyif alırsınız.

Keane – Silenced by the Night

Grubun en “underrated” şarkılarından birisi dinlerken inanılmaz bir keyif veriyor. Listeye güzel bir ısınma şarkısıyla başlamak en iyisi olur diye düşündüm.

Keane – This Is The Last Time

“This Is The Last Time” özellikle nakarat kısmındaki yükselişi ve piyanonun melodisiyle sizi trans haline sokuyor.

“Hopes And Fears” albümünden şarkılar bu listede bol bol olacak. İnanılmaz, başarılı bir albümdür. Bu albümdeki neredeyse her şarkının zamanı aşma özelliği bulunduğuna inanıyorum. Bir kere dinledikten sonra kendinizi durduramıyorsunuz ve tekrar dinlemek istiyorsunuz.

Keane – Everybody’s Changing

Ne zaman dinlerseniz dinleyin sözleri her zaman anlamlı geliyor. Ben bu şarkıyı 5 yıl önce keşfetmiştim. İlk dinlediğim zamanla bu zaman arasında bir sürü şey yaşadım ve şarkının söylemek istediğini daha iyi anlamaya başladım.

“cause everybody’s changing”
“And I don’t feel right”

Keane – Bedshaped

Bu şarkının içinde hüzün ve eski günlerin tadı vardır. Sizi alıp götürüyor.

Keane – Is it Any Wonder?

Keane grubu politik açıklamaları ile gündemde yer almak istemiyorlardı. Ancak İngiltereli rockçılar 2003 Irak savaşındaki hayal kırıklıklarını “Is It Any Wonder” adlı şarkıda dile getirmeye karar verdiler.

Keane – Sovereign Light Café

Şarkının klibinde geçen yerler gerçek yerlerde büyüdükleri Bexhill’de geçiyor “Sovereign Light Cafe” gerçekten olan bir yer. Keane, bu şarkıda köklerine iniyor ve geçmişini anıyor.

Keane – Bend & Break

Bir elveda demeye benziyor. Sanki sevdiğiniz bir kişiye karşı kırılmışsınızdır, onu uzun süre göremeyeceksinizdir ama hala onu seviyorsunuzdur.

Keane – A Bad Dream 

Bazen rüyalar o kadar saçma olabilir ki ertesi gün onlar hakkında güleriz. Bazı zamanlarda rüyalar gerçek ve dehşet verici görünüyor. Hangileri hayatımızda daha fazla? Bu şarkı anlatmak istediğini çok güzel anlatıyor.

Keane – Watch How You Go

İnsana kalbinin derinlerinden seslenen bir şarkı; artık devam edemeyecek, bitmiş bir ilişkiden sonra yoluna devam etme şarkısı.

Keane – Somewhere Only We Know

Fazla uzatmaya gerek yok, üzerine ne yazarsak yazalım gelmiş gelmiş en iyi “Keane” şarkısıdır. Şarkının sözleri, piyano ve gitarlar muhteşem bir şekilde bir araya geliyor.

Bonus:

Keane – The Way I Feel

7 yıl sonra geri dönüşlerinin şerefine…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here