13 Reasons Why, Joy Asher’ın aynı isimli romanından Netflix için hazırlanmış olan ve Brian Yorkey tarafından tasarlanan bir kamu spotu. 
Dizi şu an iki sezondan oluşuyor. Dış görünüşünden bir “teenager” dizisi olarak görünse de içine girince öyle olmadığını anlıyorsunuz.
  

Dizinin başrol oyunculuğunu Katherine Langford üstlenerek karşımıza Hannah Baker olarak çıkıyor. Dizi, Hannah’nın başına gelenler üzerine kuruluyor. Biraz spoiler vermek olacak ama isminden de anlaşılacağı üzere dizi Hannah’nın intiharını anlatıyor. Kitapta hap içerek intihar ettiği bilinen Hannah, dizi versiyonunda bileklerini keserek intihar ediyor. Bu yönünün seçilmesinin sebebi ise izleyenlerin üzerinde görsel yönden daha fazla etki bırakabilmesi.

Dizi ve kitap arasında birçok farklılık bulunuyor. Bunlardan ilki intihar sahnesi olarak gözümüze çarpıyor. Genel olarak bakıldığında ise kitapta gençlerin ailelerinin konunun içinde fazla olmamasına rağmen dizi versiyonunda aileler de olayların tam ortasında yer alıyor.

Hannah’nın başından psikolojik baskıdan taciz ve tecavüze kadar uzanan bir serüven geçiyor. Serüven demek çok yanlış olur; dizi bize kamu spotu veriyor hatta dizi başlamadan bütün oyuncuların içinde bulunduğu kısa bir bilinçlendirici, uyarıcı video geçiyor. 13 Reasons Why, aslında her şeyi klişeleşmiş öğretmen, öğrenci, ebeveyn konularını işliyor. Sadece gençlere değil yetişkinlere de birçok şey öğretiyor.

Dizinin ilk sezonuna biraz değinmek gerekirse, Hannah’nın arkasında bıraktığı önlü arkalı toplam 7 kaset bulunuyor. Hikâye, kasetlerin Clay’in (Dylan Minnette) evine gelmesi ve onun kasetleri dinlemesi ile başlıyor. Kasetlerin bir özelliği ise sırayla Hannah’nın intihar etmesine bir adım daha yaklaşmasına sebep olan kişilere gönderilecek olması yani el değiştirecek olması demek hiç yanlış olmaz. Hatta kaset başlarken Hannah’nın sesinden: “Umarım hazırsındır çünkü sana hayatımın hikâyesini anlatmak üzereyim. Aslında hayatımın neden sona erdiğini. Eğer bu kasetlerden birini dinliyorsan bunun nedenlerinden birisin demektir.” dediği duyuluyor.
İlk kaset, Hannah’nın ilk kez öpüştüğü Justin Foley (Brandon Flynn) ile başlıyor. Bu ilk deneyimde uğradığı hayal kırıklığı ile her şeyin tetiği çekiliyor.

Dizide izleyenleri etkileyen birçok detay mevcut. Bunlardan biri, Hannah hayattayken kullanılan renklerin daha canlı olması fakat o öldükten sonra olan sahnelerde renklerin solukluğu ve soğukluğu dikkat çeken bir unsur. Ölümle birlikte gelen soğukluk gözler önüne seriliyor.
Ayrıca dizide fazla psikolojik travma yaratacak olaylar işlendiği için oyuncular aşırı duygusal bir ruh haline bürünmüş. Bunun önüne geçebilmek için oyuncular üzerinde köpek terapisi uygulanmış yani boş set zamanlarında sete getirilen köpeklerle uyguladıkları terapilerle kendilerine gelmişler.

Dizinin ikinci sezonu 18 Mayıs 2018’de yayınlandı. İkinci sezonunda da geçmiş ve gelecek arasındaki gelgitler bizimle oluyor. Bu sezonda da intiharın bir yol olmadığını göstermek adına yaşanan her şey açıkça gösteriliyor. Dizinin bu sezonu Hannah ve Jessica’nın (Alisha Boe) başından geçen travmatik olayları anlatıyor.
Ayrıca en önemlisi Bryce’nin (Justin Prentice) hak ettiği cezanın en kısa sürede ortaya çıktığını dizinin yaratıcısı Brian Yorkey altını çizerek belirtti.

Dizi 3. sezon onayını aldığı için yeni bölümler yolda, peki ya kaset sırası kimde?

“Ve geriye bakıp da her şeyin nasıl olduğunu nihayet anladığımda, bir daha kimsenin beni incitemeyeceğine karar verdim…”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here