2013 yılında Rock’n Coke‘a katılma şansı bulanların etkinliğin son günü Keşif Sahnesi’nde dinlediği, geri kalanların ise muhtemelen bir yıl sonra internet üzerinden keşfettiği alternatif müziğin İsviçreli temsilcilerinden Kadebostany, kurulduğu günden bu yana yükselişini sürdürmeye devam ediyor.

İsmini grubun kurucu üyesi ve aynı zamanda yapımcı, besteci ve ses sanatçısı Guillaume Kadebostan‘dan alan grup, pek bilinmeyen ilk albümleri “Songs From Kadebostany”den sonra kendilerini gerçek anlamda tanıtan ve ikinci albümleri olan “Pop Collection”ı 2014 yılında müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu albümün çıkış şarkısı olarak nitelendirebileceğimiz “Castle In The Snow” ilk çıktığı zamanlarda çoğumuzun aklında kalan şarkılardandı. Grubun o zamanki solisti Amina Cadelli‘nin güçlü ve aynı zamanda da sakinleştirici bir etki veren sesi ilgimizi çekmeyi başarmıştı. Guillaume Kadebostan, bir röportajlarında “Bu şarkıyı ilk defa canlı çaldığımızda aldığımız tepkiyi hiç unutamıyorum, o zaman bu şarkının dünyada bir marş olacağını anlamıştık.” diyerek “Castle In The Snow”un müzik dünyasında yarattığı etkiyi açıkça belirtiyor.

The light is fading now
My soul is running on a puff that I cannot reach

Şarkılarında keman, akordeon, saksafon, gitar, banjo ve fagot gibi enstrümanları başarılı bir şekilde harmanlayıp elektronik altyapıyla birleştiren Kadebostany, bu şekilde alternatif müziğin yanı sıra “underground pop” türünü de temsil ediyor.

Yine “Pop Collection”da bulunup en az “Castle In The Snow” kadar ünlü olan bir diğer şarkı “Walking With A Ghost”a da değinmeden geçmeyelim. Bir ayrılığı anlatan bu şarkıda ön plana çıkan trompetlerin yarattığı melodilerin, en az şarkının duygusal sözleri kadar etkileyici olduğunu söylemek mümkün. Öyle ki şarkının bu kısmı Eskişehirspor’un bandosu “Bando ESES”e ilham kaynağı olmuş ve takımın “Tükenmiş Nefesler” marşında “Walking With A Ghost”taki müziğin aynısı kullanılmıştır.

I wish I could be a child, Write me another dance
Another chance, Another romance

Öne çıkan, alışılmışın dışındaki müziklerinin yanı sıra duygusal ve bir o kadar anlamlı şarkı sözleri de Kadebostany’ye hayran olmak için başka bir neden. Bir kadının yaşlılık döneminin anlatıldığı ve yine “Pop Collection” albümünde yer alan “Palabras” şarkısı “My beauty faded but my heart stayed the same/I am an old lady locked up/Waiting for my death” sözleriyle bu durumun kanıtı niteliğinde.

Pop Collection albümünden sonra vokalistleri Amina Cadelli ile yollarını ayıran grup, 2018 yapımlı yeni albümleri “Monumental”da yoluna Kristina Yakovleva ile devam etti. Bu albüm ile Kadebostany’nin biraz daha “dance pop” tarzına kaydığını söylemek mümkün.

Kadebostany, canlı performansları ve sahne şovlarıyla da adından sıkça söz ettirdi. Ülkemizde defalarca konser veren grubun kurucusu Kadebostan, bir röportajında Türk dinleyicilerini “vahşi ve sadık” olarak nitelendiriyor.

Son olarak 2 Mayıs 2018 günü Küçükçiftlik Park’ta dinleyicileriyle buluşan grubu sizin de keşfetmeniz için yazımızı onların şarkılarından oluşan bir playlist ile sonlandırıyor ve herkese müzik dolu bir hafta diliyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here