Prusyalı Mimar, Şehir Planlamacısı ve Ressam olan Schinkel Neogotik ve Neoklasik mimarinin Almanya’daki en ünlü temsilcilerinden biridir.

1809 yılında Prusya Kraliçesi için mobilya tasarımı yaptıktan sonra, 1810 yılında Prusya Devlet Bayındırlık Dairesi’ne girerek burada mimarlık alanında çalışmaya devam etmiştir.

Almanya’nın en ünlü yapıları arasında sayılabilecek Altes Museum, Neue Wache, Alte Nationalgalerie ve Konzerthaus Berlin de sanatçının imzasını taşıyan eserlerdir.

Özellikle perspektif ve ışıklandırma konularındaki mimari kabiliyetlerini tablolarına yansıtmayı ustalıkla başarmış olan ressamın muhteşem sekiz tablosunu sizler için derledik.

1) Medieval Town by Water

Ressamın Orta Çağ Almanya’sını ulusal bir gurur ve özlemle anmak için yaptığı bu tablonun orijinali 1931 yılında Münih Cam Sarayı’nda yakıldı. Ancak Biermann’ın bu kopyası eserin günümüze ulaşmasını sağladı. Neue Pinakothek, Münih’te sergilenmektedir. (1830)

2) Stage Set For Mozart’s Magic Flute

Ressamın, ‘Gece Kızı’ için yıldızlı bir gökyüzünü resmettiği bu eser Doğu (Özellikle Mısır) Coğrafyasından ve sihir tarihinden etkilenerek oluşturulmuş oldukça etkileyici parçalardan biridir. Gemäldegalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1815)

3) Medieval City on a River

Schinkel’in Gotik tarza dair ilk eseri olan ve ‘Gothic Cathedral with Imperial Palace’ ismiyle de anılan bu tablo Köln ve Brabant’ı da içeren bir Ren yolculuğunu simgeler. Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1815)

4) Gate in the Rocks

1861 yılında Konsolos Wagener bu tabloyu bir koleksiyon ile birlikte devralmıştır. Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1818)

5) View of Mont Blanc

Kafkasları hariç tutarsak Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc, Alplerin de doruk noktasını oluşturmaktadır. Avrupalı sanatçılar yüzyıllar boyunca ilham almak için Mont Blanc’i seyretmişlerdir. Tablonun yapıldığı dönemde Fransa bu dağın kendi sınırlarında olması gerektiğini savunmuş olsa da sonrasında düzenlenen Viyana Kongresi’nde Mont Blanc Sardunya Krallığına bırakılmıştır. Bu eser Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1813)

6) Morning

Bir Prusya milliyetçisi olan August Wilhelm von Gneisenau için boyanmış olan bu tabloda güneşli bir günde şehrin silik görüntüsü işlenmektedir. Schinkel, burada çocuklar ve kadınlar üzerine giydirdiği kıyafetlerle Alman kültürünü, tüysüz kasklı muhafız figürleri ile de Napoleon dönemini sanatseverlere aktarmaya çalışmıştır. Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1813)

7) Castle by the River

Bu eser Ressam Schinkel ve Yazar Brentano arasındaki bir iddialaşma sonucunda ortaya çıkmıştır. Carl Gropius ve Brentano’nun ‘Resmin asla şiir ve hikâyedeki duyguları aktaramayacağını’ savunmaları üzerine Schinkel, Brentano’nun ‘Kayalık zemin üzerine kurulmuş olan kale benzeri bir av köşkünü’ anlatan hikâyesinde bahsedilen köşkü, yine bu yazıda bulunan bazı detaylarla (Haç, Kilise, mezarlık, geyik…) süsleyerek resmetmiştir. Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1820)

8) Gothic Church on a Rock by the Sea

Bir grup binicinin denize doğru ilerlediğini gördüğümüz bu eserin yorumlaması şöyle yapılmıştır: “Karadan denize geçiş ve karşıda yükselen Gotik Kilise bize Hristiyan dünya görüşünü anlatır. Tanrının Evi ardında kalan güneşle birlikte heybetli bir şekilde yükselmektedir. Bu Schinkel’in Brentano ve Arnim gibi romantik sanatçılarla yakınlığından gelen anlatıcı ve tiyatral üslûbunun bir eseridir.”

Alte Nationalgalerie, Berlin’de sergilenmektedir. (1815)

BONUS:

Karl Friedrich Schinkel’in dikkat çeken bazı sözleri:

  • Önce estetik, sonra talimat.
  • Güzel Sanatlara kayıtsızlık barbarlığa yaklaşmaktır.
  • Umarım sanat eserlerinin kolaylıkla, güvenle ve aslına sadık kalarak çoğaltılmasına olanak tanıyan yeni icatların ve gelişmelerin; endüstriye güzelliğin de en az faydalılık kadar önemsendiği bir yön vermek adına düzgünce kullanılabileceğini söylememe izin verirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here