Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61541

Günümüzde sosyal medya sayesinde karikatürlere daha çabuk ulaşılabiliyor. Bu sayede karikatüristlere olan ilgi artmaya başladı. Biz bu içerikte kendini bu sanata adamış binlerce karikatüristin arasından yedi tanesini seçip biyografilerini inceledik. Bu işi yapmadan önce ne yapıyorlardı? Bu işe nasıl başladılar? Merak ettikleriniz yazının devamında. Keyifli okumalar.

1)Erdil Yaşaroğlu

Yaratıcı mizah gücüyle çizimlerini birleştiren Erdil Yaşaroğlu bu işe merak sardığında 9 yaşındaydı. 1989 yılında bu işi meslek haline getirmeye karar verdi ve aynı yıl içinde ismi daha sonradan Leman olacak olan Limon dergisinde çalışmaya başladı. 2002 yılında arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Penguen dergisinde Komikaze köşesinde uzun süre çizdi. Penguen dergisi kapandıktan sonra çizimlerine Süper Penguen dergisinde devam ediyor. Ayrıca Erdil Yaşaroğlu 2012’de dünyanın en büyük karikatürünü çizerek Guinness rekorlar kitabına girdi.

2)Cem Yılmaz

Cem Yılmaz’ı hepimiz komedyenliği, oyunculuğu ve senaristliği ile tanıyoruz. Fakat Cem Yılmaz aynı zamanda iyi bir karikatürist. Cem Yılmaz üniversite yıllarındayken Leman dergisinde çizmeye başladı. Ayrıca Cem Yılmaz Leman dönemlerinde Leman Kültür’de ilk gösterisini yaptı. (1995)

Yılmaz’ın Leman dönemlerinde yarattığı kadın tiplemesi uzun süre oldukça sevildi fakat neredeyse 25 yıl sonra aynı tipleme sert eleştirilere neden olmuştu. Kısa zaman önce Cem Yılmaz’ın 1992-1996 Leman Dergisi için çizdiği karikatürleri İnkilap Kitapevi’nden çıkan ”Karikatürler” adlı kitapta tekrardan toplandı.

3)Selçuk Erdem

Selçuk Erdem lise son sınıfta Limon dergisine karikatürlerini göndererek önce amatör köşede sonra iç sayfalarda çizmeye başladı. Ardından Leman ve L-manyak dergilerinde çizmeye devam etti. 2002 yılında Leman’dan ayrılarak çizer arkadaşları ile birlikte kurduğu mizah dergisi Penguen’de çizmeye başladı. Hala Süper Penguen’de çizmeye, aynı zamanda da derginin editörlüğünü yapmaya devam ediyor.

4)Cem Güventürk

2008 yılında karikatür dünyasına resmen adım atan Cem Güventürk’ün karikatürlerinde kendimizi buluyoruz. Yaptığı tespitler ve depresif iç dünyası oldukça aşina olduğumuz durumlar. Üniversite 1. sınıftayken ilk kez bir karikatürü Penguen dergisinde yayınlandı. O günden bu güne Cem Güventürk hala çizmeye devam ediyor. Adını bir çok dergide rahatça görebilirsiz. Penguen,uykusuz,kafa,karakarga… Ayrıca üniversite eğitimini animasyon dalında yapan Cem Güventürk bir yandan da bu işine devam ediyor. Alışılagelmişin dışında çizgileriyle gelecek için umut vadeden karikatüristimiz oldukça başarılı.

5)Emrah Ablak

Makine mühendisliği okurken hayatını sorgulamaya başladı ve üniversitede birinci sınıftayken Avni dergisine amatör karikatürler göndermeye başladı. Dergiye bıraktığı karikatürlerden oldukça iyi gelir elde etmeye başladıktan sonra bu işi meslek olarak yapmaya karar verdi. Dıgıl, Fos, Parazit, L-Manyak, Lombak, Penguen gibi birçok dergide çalıştı. Şu an Uykusuz dergisinde çizmeye devam ediyor. Ayrıca karikafilm konseptinin kurucusu olan karikatürist yaptığı bir dakikalık filmlerle kimi zaman üzüyor,kimi zaman mutlu ediyor. Karikafilmleri izlemekten kendinizi alıkoyamayacaksınız.

6)Serkan Altuniğne

Serkan Altuniğne karikatür çizmeye 2002 yılında Penguen dergisinde başladı. Penguen dergisi kapanana dek orada çizmeye devam etti. Şu an hala Süper Penguen’de yazmaya devam ediyor. Kariyerinde ayrıca ikinci bir yön çizen karikatürist Recep İvedik, Recep İvedik 2, Hayalet Dayı, Yok Artık gibi filmlerde senaryo yazarlığı yaptı. Senaryo alanında da oldukça başarılı olan karikatüristi okurken çok eğleneceksiniz.

7)Uğur Gürsoy

Tabii ki de hepimiz onu mizah dergilerinin yaramaz çocuğu Fırat karakteri ile tanıyoruz. Asıl mesleği diş hekimliği olan Uğur Gürsoy 2004’te Penguen dergisinde çizmeye başladı ve daha sonraları Ersin Karabulut, Umut Sarıkaya gibi arkadaşlarıyla birlikte Penguen’den ayrılarak Uykusuz dergisinin kurucu kadrosu içinde yer aldı. Uykusuz’u kurduktan sonra asıl mesleğini bırakıp karikatüristliği meslek haline getirdi. Onu sadece Fırat değil Faik, Selim gibi karakter ile de tanıyoruz.Bugün hala Uykusuz’da çizmeye devam ediyor ve aynı zamanda derginin yazı işleri müdürü.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
61541

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here