Evde vaktimizin çoğunu oyun oynamak ve dizi seyretmek arasında gidip gelerek geçirdiğimiz bu günlerde birkaç dizi önerisinde bulunalım dedik. Dizileri biliyor olabilirsiniz ama eminim ki her biri tekrardan izlemeye değer diziler. İlk önerimizle başlayalım.

Once Upon a Time

Bir çoğumuz çocukken bir masal kahramanına hayran olmuş ve kendimizi onun yerine koyup hayal kurmuşuzdur. Peki bu karakterleri hiç aynı yerde düşündünüz mü? Once upon a time, masal kahramanlarını dünyamıza taşıyan bir yapım. Disney yapımcılığında çekildiği için dizide yer alan çoğu karakter Disney evreninden uyarlamadır. Tüm bu masal olayları sizi yanıltmasın, çocuklar için yapılmış bir yapım değildir.

Emma, daha küçücük bir çocuk iken ailesi tarafından terk edilir. Ancak kendisi de küçük oğlunu terk ederek gitmiştir, ama yıllar sonra 10 yaşındaki oğlunun onu bulması ile hayatındaki şeyler de hızla değişmeye başlar. Oğlu Henry, Emma’nın Pamuk Prenses olduğunu söyler, anne ve babasının onu cadının lanetinden ve kötülüğünden korumak amaçlı terk ettiğini söyler. Ancak Emma tüm bunların bir saçmalık olduğunu ve oğlunun sorunlu bir çocuk olduğunu düşünür, Henry’i geldiği yere geri götürmeye karar verir. Emma, oğlunun yaşadığı yer alan Storybrooke’a gidince Henry’nin durumundan ötürü orada biraz daha kalmaya karar verir. Aldığı bu karar ile hayatını kökten değiştirecektir.

Fringe

Fringe, bilim kurgu dizileri arasında en başarılı yapımlardan biri denebilecek türden bir dizi. İzlerken dikkatli olmalısınız, dizi boyunca bir çok semboller ve göndermeler vardır. Dizide Kamu Güvenlik Teşkilatı denetimi altındaki FBI’ın bir kolu olan Fringe Bölümü anlatılmaktadır. Fringe takımı korkunç ve tüm dünyayı etkileyebilecek açıklanamayan olayları açıklamak için alışılmamış bilimsel yöntemlerden ve FBI soruşturma yöntemlerinden yararlanmaktadır.

Tüm dünyada nedeni belirlenemeyen ve deney olduğu düşünülen olaylar yaşanmaktadır. Fringe için çalışan ajan Olivia Dunham, Dr. Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop ile birlikte dünya üzerinde yaşanan olayları çözmeye çalışırken olayların bir şekilde the Pattern ile bağlantılı olduğunu bulurlar.

Westworld

Dizi aslında, Michael Crichton’un 1973’te yazıp yönettiği aynı adlı filmden uyarlanarak yapılmıştır. Dizinin hikayesi, “yapay zekanın doğuşu ve günahın geleceği hakkında karanlık bir macera” cümlesi ile özetlenebilir. Westworld, yapay zekânın doğmasıyla birlikte bunun insanlığa karşı sonuçları, olumsuz veya olumlu etkileri neler olur düşüncesinden ortaya çıkmıştır.

Dizi, Westworld ismindeki eğlence merkezinde, gelecek zamanda geçer, özellikle zengin müşterilerin sıklıkla tercih ettiği Westworld eğlence parkında olayların zaman içinde kontrolden çıkmasını anlatır. Önemli ziyaretçilerin katılabildikleri oyunlarla dolu bu parkta Vahşi Batı temasında sorunlar gelişmeye başlar. Yapay zekânın kontrolden çıktığı zaman neler yaşanabileceği oldukça etkileyici bir şekilde işleniyor dizide.

The 100

Sonumuz aslında başlangıcımız mı? Dünyanın artık yaşanamaz bir yer olduğunu düşünürken, geri gelmek zorunda kalıp aslında yaşamın devam ettiğini görseniz nasıl hissederdiniz?

Yıllar yıllar önce insanların ölümüyle sonuçlanan nükleer savaş yüzünden artık dünyanın yüzeyi yaşanılamayacak seviyede radyasyonla kaplanmıştır ve dünyada yaşamın sonuna gelinmiştir. Bilinen tek hayatta kalanlar gezegenin yörüngesinde bulunan 12 farklı ülkeye ait istasyonlarda yaşayanlardır. Zaman içinde Ark’ın kaynakları tükenmektedir, yeni yaşam kaynaklarına gereksinim duyulmaktadır. 100 genç mahkûm arasından seçilerek yaşam olanaklarının öğrenilmesi için nükleer savaştan önce kurulan, içinde bolca bozulmayan erzak bulunduğu düşünülen Weather Dağı’nın yakınına eski bir uzay gemisiyle gönderilir. Planlananın aksine gençler dağın uzağına iner ve hayat mücadelesi onlar için başlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here