İngiltere’nin ıslak kaldırımlarından gelip, punk akımının önemli ismi olan Joy Division, 1977 yılında Manchester şehrinde kuruldu. Grup, diğer punk sanatçılarının aksine, ele aldıkları konuların karanlık taraflarını melodilerle süslemeye çalıştı. Post punk akımını ateşleyen, The Smiths, The Cure gibi grupları derinden etkileyen Joy Division; anlamadan dinlediğinizde gaza getirici ve motive edici şarkılarının sözlerine kulak verdiğinizde sizi intihara sürükleyebilecek cinsten.

Grubun gitaristi Bernard Albrecht ve bas gitaristi Peter Hook’un kuliste tanışmasıyla ilk olarak “Stiff Kittens” olarak kurulacaktı. Daha sonra efsaneleşmelerine sebep olan Ian Curtis ve Steve Brotherdale da aralarına katıldı. İlk isimlerinden memnun kalmayan grup, David Bowie’nin bir parçası olan Warszawa’dan etkilenerek grubun adını “Warsaw” olarak değiştirdiler. Bu isimle ilk konserlerini 29 Mayıs 1977’de Electric Circus’ta verdiler. 1977 yılının son aylarında grup, son kez bir isim değişikliğine giderek  “Joy Division”da karar kılmıştı. Bu isme, İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan bir romandan etkilenerek karar vermişlerdi. Romanda “Joy Division”, toplama kampı ünitelerinde bulunan kişilerin, Nazi subaylarının eğlendirilmesi için nasıl zorlandıklarını anlatan argo bir terim olarak kullanılmıştı.

1978 Joy Division için güzel başlamıştı. O yıl kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini çıkaracaklardır fakat maalesef bu albüm grubun istediği türden bir albüm olamadı. Çünkü menajerleri Rob Gretton parçalar üzerinde oynamalar yapmış ve punk klasiği olmaktan çıkarmıştı. Bu nedenle grup diğer parçalarını Warsaw adıyla çıkarmak zorunda kaldı.

1979 yılının Temmuz ayında Joy Division, Martin Hannett’la birlikte kaydettikleri “Unknown Pleasures”ı eski arkadaşları Tony Wilson‘ın plak şirketi Factory Records etiketiyle yayınladı. Albüm eleştirmen tarafından olumlu yorumlar alınca listelerdeki başarısını uzun zaman korudu. Başarının ardından oldukça dikkat çekmeye başlayan gruba Warner Bros’dan geniş dağıtım teklifi geldi fakat grup buna pek de sıcak bakmadı.

Joy Division’ı güçlendiren önemli çalışmalar arasında, John Peel’ın BBC’deki radyo programı kapsamında grup için kaydedilen özel bölümler sayılabilir. Aynı yıl John Peel’ın radyo programı için bir bölüm daha kaydettiler. İki kayıt da daha sonra “Peel Sessions” albümünde yayınlandı. 1979 senesinin sonlarına doğru grubun canlı performans programları, Ian Curtis‘in sağlık problemleri sebebiyle değişmeye başlamıştı.

Ian artık sahnede bile epilepsi krizi geçirmeye başlamıştı. Bazı hayranlarının söylemlerine göre sahnede yaptığı çoğu sıra dışı dans bilincini kaybetmediği epilepsi krizlerinin eseriydi. Unknow Pleasures çok iyi çıkış yapmış olsalar bile Ian her zaman maddi sıkıntı içerisindeydi. Hatta o kadar ki kayıt yaptıkları stüdyonun temizlik işini bile kendi alırdı. Okul yıllarında da maddi sıkıntı yaşayan Ian, arkadaşlarıyla kullanacağı hapları sosyal hizmetler kapsamında yaşlıları ziyaret etmek için gittiği hastane sakinlerinin reçeteli ilaçlarını çalar, arkadaşlarıyla kullanırdı. Aşırı doz ilaç kullanmaktan midesinin yıkandığı bile olmuştu.

Yılbaşı tatilinden sonra Avrupa turnelerine devam eden Joy Division, yine çoğu konserini zorunlu olarak iptal etmek zorunda kaldı. Ian’nın epilepsisi gün geçtikçe şiddetini arttırıyordu. İkinci albümün kayıtları gerçekleştirilmiş, yeni çalışmaya “Love Will Tear Us Apart” adı verilmişti. Single yine büyük başarı kazandı fakat bağımsız listelerde beklenen yankıyı uyandıramadı. Mayıs ayında verdikleri bir konserin ardından çıkacakları ilk Amerika turnesi öncesinde dinlenme kararı aldılar. Fakat turnenin başlamasına iki gün kala Ian Curtis evinde kendini asmış olarak bulundu.

Grubun kısa ve parlak serüveni maalesef bu tüyler ürpertici olayla aniden son bulmuştu…

“When the routine bites hard

And ambitions are low

And the resentment rides high

But emotions won’t grow

And we’re changing our ways,

Taking different roads

Then love, love will tear us apart again”