Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

23 Mart 2018’de vizyona giren Kar filminin konusu şöyle özetlenebilir: Müzeyyen’in hayatı onun için olağan geçiyordur. Bekir, Ebru, Hazerhan, Ferdane ve Kadir’den oluşan arkadaş grubu her şeyidir. Bütün günahları paylaşıyorlardır. Müzeyyen’in birlikte yaşadığı annesi ise bu hayata hiç engel değildir. Müzeyyen’le hiç iletişimi olmayan kadın, metresliği bir iş haline getirmiştir. Bu film Antalya sokaklarındaki hayatların, Müzeyyen’in, henüz bebekken kendisine tercih edilen kardeşi Ali’yle olan imtihanının hikâyesidir.

24. Uluslararası Adana Film Festivali’nde en iyi kurgu, Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu ve Umut Veren Genç Erkek Oyuncu ödüllerini kazanan Kar, yönetmen Emre Erdoğdu’nun ilk uzun metrajlı filmi. Filmin senaryosunu da Emre Erdoğdu yazmış. Filmin başrolünde Kuzey Güney ve Medcezir dizileriyle tanınan genç oyuncu Hazar Ergüçlü yer alırken, ona yardımcı rollerde Ozan Uygun, Halil Babür, Doğaç Yıldız ve Nazlı Bulum eşlik etmişler.

Yönetmen çoğu lise son sınıfta okuyan, başını Müzeyyen’in (Hazar Ergüçlü) çektiği arkadaş grubunun hayatlarının belli bir bölümüne seyircileri tanık etmeyi amaçlamış. Bu grubun üyeleri toplumun ötekileştirdiği, alt sosyo-ekonomik düzeyden ailelere mensup gençler. Ve yaptıkları eylemlerin (uyuşturucu kullanmak, dilencilik yapmak, diğer insanlara şiddet uygulamak, hırsızlık yapmak vs.) onaylanacak tarafları yok. Biz seyirciler ilk başta bu karakterlere korkuyla ve iğrenmeyle yaklaşırken finale doğru onlara sempati duymasak bile en azından onlarla empati kurabiliyoruz. Bunun en önemli sebeplerinden biri yönetmenin gençlere objektif bir şekilde bakması. Yönetmen ne onları yargılıyor ne de onların yaşam tarzlarını özendirici bir şekilde gösteriyor.

Arkadaş grubuyla takılan ve bu hayatından memnun gözüken Müzeyyen’in hayatına bir gün babasının karısından olan üvey kardeşi Ali dahil oluyor. Ali’nin babası Müzeyyen’in annesiyle metres hayatı yaşadıktan sonra onu yeni doğan bebeğiyle yalnız bırakıp karısının yanına dönmüştür. Müzeyyen ilk başta onu kabul etmiyor ve oldukça sert yöntemlerle Ali’yi hayatından çıkarmaya çalışıyor. Ali’nin kararlılığı Müzeyyen’i etkiliyor ve onu hayatının bir parçası yapıyor. Steril bir ortamda büyüyen ve tam bir ‘iyi aile çocuğu’ olan Ali, üvey ablası Müzeyyen ve arkadaşlarıyla takılıp onların uyuşturucu, suç ve şiddetle dolu olan dünyalarına iyiden iyiye alışıyor.

Ali aynı zamanda Müzeyyen’i üniversite sınavına kayıt yaptırması için ikna etmeye çalışmaktadır. Arkadaş grubunun hayatında bir dokunuş yapıp, onları kurtarmaya çalışmaktadır belki de. Ama yönetmen ‘bir sihirli değnekle dokunulur ve her şey güzelleşir’ klişesinin umurunda olmadığını filmin çarpıcı finalinde adeta seyircinin zihnine çakar. Bu noktada filmin ”Hababam Sınıfı” filmi ve ”Hayat Bilgisi” dizisinde anlatılan idealist bir öğretmenin bir anda gelip haylaz ama özünde iyi kalpli olan öğrencileri dize getirdiği anlatılara tepki niteliğinde olduğu da düşünülebilir.

Emre Erdoğdu, daha ilk filminden gelecekte takip edilmesi gerekilen yönetmenler listesine adını yazdırıyor. Gençlerin yaşamlarını tıpkı onlar gibi dinamik bir yönetmenlik ve akıcı bir kurguyla anlatmayı başarmış. Son olarak Hazar Ergüçlü ve Halil Babür’ün çok iyi oyunculuklar sergilediklerinden de bahsetmek gerekiyor. Film Başka Sinema dağıtımıyla sınırlı sayıda salonda vizyon şansı bulabildi. Eğer yerli sinemada farklı lezzetler denemeye açıksanız ”Kar” filmini izleyebilirsiniz.

Kaynak: 1

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here