Kanye West, günümüzdeki ünlüler dünyasının en sansasyonel isimlerinden biri. Müzik hayatında kazandığı 21 Grammy başta olmak üzere müzik dünyasındaki kişisel başarıları ile birlikte prodüktörlüğünü yaptığı bir çok ismi müzik dünyasına kazandırarak 21. yüzyılın en büyük müzik adamlarından biri haline geldi. Müzik dünyasının dahilerinden biri olmasına rağmen Kanye, genellikle müzik dışında yaptığı hareketlerle gündeme gelen bir isim. Donald Trump ile olan ikili ilişkisi ve 2009 yılında Taylor Swift’e karşı VMA’de yaptığı konuşma gibi pek çok olay onu gündemden düşmeyen biri haline getirdi.

Fotoğraf: Kevin Mazur/WireImage

Bahsedeceğimiz Yeezy hikayesi de müzik dışında gerçekleştirdiği bir hareket ile başlıyor. Yıl 2006, Adidas ile bir işbirliği anlaşmasına imza atan Kanye, Adidas için bir ayakkabı tasarlamaya başladı. Tasarım süreci istediği gibi gitmediğinden Kanye bu anlaşmayı bozdu ve ayakkabı asla satışa sunulmadı. Bundan seneler sonra ise Kanye, Nike ile anlaştı ve resmi olarak ilk ayakkabısını çıkardı. Kanye, Nike çatısı altında 3 ayakkabı çıkardı. Bu üç ayakkabıdan biri olan Air Yeezy II Red October hem moda hem müzik dünyasında trend haline geldi. Ayakkabı başta 245$ gibi bir fiyata satılırken sınırlı sayıda çıktığından dolayı karaborsada 6000$ gibi fahiş fiyatlarla alıcılara sunulmaya başladı.

 

Moda dünyasında büyük başarı yakalayan Kanye, bu durumdan sonra Nike ile ortaklık payında anlaşamadığından dolayı Nike ile olan anlaşmasını feshetti. Bu fesih sonrası Adidas’a geri döndü ve Adidas çatısı altında Yeezy Season 1’ı  piyasaya sürdü.

Kıyafet anlamında şu ana kadar 6 sezon çıkaran Kanye, Yeezy markası ile bir moda ikonu haline geldi. Özellikle ”Hype Fashion” isimli moda kültürü tarafından benimsenen Yeezy markası kültürün en üst düzey markalarından biri haline geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde olan tüm ünlülerin üstünde en az bir Yeezy parçası vardı. Bu parçalardan en popüleri ise Adidas markası altında çıkardığı ilk ayakkabı olan Yeezy Boost 350 oldu.

Çıkardığı ayakkabılar çıktığı gün bitiyor ve ertesi günü karaborsada 1000$’a varan fiyatlarla satışa sunuluyordu. Özellikle rap camiasından bu ayakkabılara ciddi bir talep vardı.

Kanye West’in çıkardığı ayakkabılardan en çok patlayan ayakkabı modeli ise 2016 yılında Season 3 içerisinde satışa sunulan Yeezy Boost 350 v2 oldu. Beluga, Zebra, Semi Frozen ve Black Red gibi farklı model isimleri ile satışa çıkan ayakkabılar, çıktıkları mağazalarda 30 dakika içerisinde tükendi. İnsanlar 2 gün öncesinden ayakkabı için mağaza önlerinde sıraya girmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz Paris Moda Haftası’nda Paris Hilton eşliğinde Season 6’yı duyuran Kanye, artık müziğin yanında artık bir moda dahisi olarak da anılıyor. Yaptığı her hareket ve girişim ile gündem olmaya başaran sanatçı bakalım gelecekte hangi girişimler ya da hareketler ile gündem olacak, bunu zaman gösterecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here