Basri Fırat Bayraktar (Kamufle) ve Onur Dursun (Ozbi); yayınlandığı gibi YouTube’da trendlere giren, an itibariyle 6 milyondan fazla izlenen “Susamam” şarkısının ortaya çıkış hikayesini BBC Türkçe’ye anlattı.

Açıklamada Kamufle şu cümleleri kullandı: “Şanışer aradı, ‘20 tane toplumsal konuyu 20 farklı MC yapsa nasıl olur?’ dedi, ‘Valla süper olur.’ dedim. Voltran oluşturduk.”

Çalışmaların iki ay önce başladığını ve konuların başlangıçta belirlendiğini belirten Kamufle, sonrasında şarkıcıların işleyecekleri toplumsal konuyla ilgili sözleri yazıp kliplerinin çekildiğini belirtti. Sonrasında ise klipler Şanışer tarafından bir araya getirildi.

Asıl amaçlarının sorunları dile getirerek farkındalık yaratmak olduğunu belirten Kamufle, şunları da söyledi: “Bu konularda aslında gündelik hayatımızda farkında olup çıkmaza giren bir diyalog içinde oluyoruz. Farkındalık yaratmak. Birçok konuya değinip, böyle şeyler var, böyle şeyler oluyor, böyle şeyler olmaya devam ediyor demek. Bir düşünsün insanlar neden devam ediyor, senin yüzünden olabilir mi ya da benim yüzümden olabilir mi? Bunu düşündürtmek. Birazcık ışık yakmak oldu.”

Açıklamalara Ozbi ise şöyle devam etti: “Yıllardır bu konuları ara ara şarkılarımızda işleyen insanlarız. Birçok rapçinin bir araya gelerek bunu bir isyana dönüştürmesi oldukça önemli. Önemli meselelerin gençlerin gözünde daha görünür hale gelmesi beni mutlu ediyor. Böyle bir projeyi gerçekleştirdikleri için Şanışer ekibine de teşekkür etmek gerekiyor. Buna inatla sarılıp bıkmadan usanmadan bu işin arkasında durdukları için.”

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here