Ana sayfa KATEGORİLER Müzik Kamançanın Piri “Mark Eliyahu”

Kamançanın Piri “Mark Eliyahu”

Dünyaca ünlü Tar ustası, besteci, aranjör ve müzikolog olan Piris Eliyahu’nun oğlu olarak 1982 yılında Dağıstan’da dünyaya gelen Mark Eliyahu, doğduğu günden bu yana tüm yaşantısını müzikle iç içe geçirmiş. Dünyanın çıkan çivilerine karşı dinleyicisine umut aşılayacak bir müzik icra ediyor. Enstrümanlarla güçlü bağlar kurmaya keman ve piyanoyla başlayan Eliyahu, 12-13 yaşlarında bağlamayı keşfediyor ve 16 yaşında bağlama eğitimi için Yunanistan’a gidip Hatif parçasını hafızalarımıza kazıyan Ross Daly’den ders alıyor. Ayrıca hocasından Türk müziğine dair bilgiler de edinirken bir sabah o anlarda çalan bir CD’den kamança sesini duyuyor. Bu sesi “Duyduğumda tüylerim diken diken oldu.” diye tasvir eden müzisyen 17 yaşında kamança eğitimi almak için Azerbaycan’a gidiyor ve burada ustası Adalat Vazirov’dan Fars-Azeri müziği öğreniyor. Şimdilerde listelerimizden eksik edemediğimiz parçaların kökleri işte tam da burada filizleniyor.

2004 yılında ilk solo albümü olan “Voices of Judea” piyasaya çıkıyor. 2013’de ikinci albümü “Sands”in ardından tüm dünya üzerinde geniş beğeni toplayan “Roads” albümünü 2016’da çıkaran müzisyen üç albümüne dair sayısız turneler gerçekleştiriyor.

Ülkemizde de inanılmaz bir hayran kitlesine sahip olan Mark Eliyahu, bir röportajında topraklarımızda gerçekleşen konserleri için şu cümleleri kuruyor: “Türkiye’deki konserlerim çok motive edici ve heyecan verici oluyor. Türk dinleyicileri çok seviyorum. Türklerin, yaptığım müziği anladığını düşünüyorum. O duygusal dili anlıyorlar. Müziği anlayabilirsiniz. Duyduğunuz şarkılar size güzel gelebilir ancak Türkiye’deyken, dinleyenlerin notaların ardındaki duyguları da hissettiklerini anlıyorum.” Müzisyen bu cümlelerine ek olarak Türk müzisyenlerinden Erkan Oğur’u, ve Orhan Gencebay’ı dinlediğini de ekliyor.

Sanatçının ülkemizde en son gerçekleştirdiği konseri 3 Ağustos’ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaydı. Muhteşem bir atmosfer içerisinde gerçekleştirilen konserinin tekrarının olması dileğinde bulunurken Orta Doğu’dan ve Balkanlar’dan getirdiği ezgileri ruhumuzun dehlizlerine dokuyan kamança üstadı Mark Eliyahu’nun yaşadığımız evrende kaybolmamıza izin verecek 10 muhteşem eserini sizler için seçtik. Şifa olsun!

  1. Journey
  2. Coming Back
  3. Through Me
  4. Drops
  5. I Shall Wait
  6. Humbleness
  7. Roads
  8. Tribe
  9. Let It Go
  10. Temptation

Kaynak:

https://www.ntv.com.tr/sanat/mark-eliyahuduydugumda-tuylerim-diken-diken-oldu,aAN6M73BYEqIaO-lg-HvPw

http://www.markeliyahu.com/

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here