Eylül 2018’de Hayat Böyle teklisiyle solo kariyerine başlayan Batu Akdeniz, Ekim 2018’de yayınlanan, 5 parçadan oluşan Hayat Böyle EP’siyle ve bu parçaların akustik kayıtlarıyla ilerlemeye devam etti. Geçtiğimiz ay, Hareket Vakti teklisini ve canlı çalımlardan oluşan “Hücum Kayıtlar” serisinin ilk parçasını dinleyicileriyle buluşturan Batu Akdeniz’in yeni teklisi Vuruldum, ilk uzunçalar albümüne az bir süre kala tüm dijital platformlarda yerini aldı.

“Bir çentik daha
Kalbimin duvarına
Oysa farklıydın o insanlardan
Gelmiştin o rüyalardan”

Vuruldum’un söz ve müziği Batu Akdeniz’e, aranjesi ve düzenlemesi Batu Akdeniz ve Bulut Gör’e ait. Parçada gitarda Che Mutko Akça, bas gitarda Aslan İstepanov, klavyede James Taylor, davulda Bulut Gör ve yaylılarda Aleyna Talınlı, Berrak Taş ve Zümra Azizoğlu yer alıyor. Mirage Stüdyolarında gerçekleşen mix ve masteringde Uğur Karaman imzasını görüyoruz. Zarif bir performans izlediğimiz klibin yönetmen koltuğunda ise Batu Akdeniz’in önceki kliplerinden de hatırladığımız Emre Ergenç oturuyor.

“Canıma sokulmuşsun bir kere, ne zor alışmak
Ne acı bu aşk beni büyütüyor sanırken ziyan olmak
Hatıranla zindanlarda
Kurduğumuz dünyalarda”

Vuruldum için daha önce yayınlanan parçalarının yenilikçi ve yaratıcı sözlerinin miladı diyebiliriz çünkü bu parça, şarkı sözü yazmaya İngilizce sözlerle başlayan Batu Akdeniz’in yazdığı ilk Türkçe sözlü şarkı olma özelliğini taşıyor. Türkçe sözlerdeki yetkinliğinin arttığını rahatlıkla fark edebildiğimiz Batu Akdeniz, hislerini alışkın olmadığı bir biçimde aktarmasına rağmen ilk denemesinde gayet başarılı bir sonuç ortaya çıkarmış. Ayrıca önceki parçalarından farklı olarak daha soft bir sounda ve blues tınılara sahip olan Vuruldum, özellikle yaylıların dahil olmasıyla daha önce “vurulmuş” olanları, kalplerinden yakalayıp hayatın akışından izole ediyor ve bir süreliğine kendi hikayelerine hapsediyor. Batu Akdeniz’in “İki yıl önce bir bahar günü kendi ilişkimde yaşadığım bir hezeyandan ilham alarak, çok güçsüz hissettiğim bir anda yazmıştım.” sözleriyle anlattığı Vuruldum’un kademe kademe hacim kazanan müziği, kalbe kök salmış aşkın sarsılmasıyla ortaya çıkan izlerin yavaş yavaş fark edilmesi ve kabullenilmesi aşamalarını gerçekçi bir biçimde destekliyor. Nakarattan sonra ulaşmış olduğu güçlü ifadeyle devam eden bu ihtişamlı müzik, seyri ve hissiyatının dinleyiciye kolayca geçmesiyle aslında Batu Akdeniz’in sürekli andığı rock tanrılarına bir adım daha yaklaşmış olduğunu bizlere gösteriyor.

“Vuruldum, vuruldum
Kalbimden vuruldum
Düşmekten yoruldum”

Batu Akdeniz’in “Eğer bir kerecik olsun vurulmuşsanız bu parçanın ne demek istediğini anlarsınız ve size sarılmasına izin verirsiniz.” sözleriyle yazının sonuna gelirken sizleri Vuruldum’un klibiyle baş başa bırakıyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here