Son zamanlarda en çok dinlenen şarkıcılar arasında yer alan Kalben 1986 yılında İskenderun’da doğdu. 8 yaşından beri müzikle uğraşan şarkıcı, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. İstanbul macerasına üniversiteden mezun olduktan sonra başlamış; marka müdürü, editörlük, proje yöneticiliği gibi pozisyonlarda çalışarak iş hayatının içerisinde olmuştu. Birçok sahnede şarkı söyleyen Kalben ilk albümü olan “KALBEN”i, 2016 Şubat tarihinde dinleyicisiyle buluşturdu. ”Saçlar, Sadece, Haydi Söyle” gibi dikkat çeken şarkıların bulunduğu albüm müzik listelerinde de en çok dinlenen ve mobil platformda en çok indirilenler arasında kendine yer buldu. Aynı zamanda gitaristi de olan ve uzun zamandır birlikte olduğu Berkant Ali İncesaraç ile 2016 yılında evlenen sanatçı, 2017 yılında ise ikinci albümü olan “Sonsuza Kadar”ı dinleyicisiyle buluşturdu.

Biz de Wannart olarak Kalben ile pazar kahvaltısı tadında, keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İyi okumalar!

-Öncelikle Wannart adına merhaba diyorum, nasılsınız şu sıralar, haliniz nicedir? İkinci albümünüzle ilgili olarak her şey güzel gidiyor mu?

Yepyeni şarkılar çalmak ve hep birlikte söylediğimizi görmek; kendi müziğimize özgü bir dinleyici-katılımcı- dost çemberi içinde olduğumuzu hissetmek bana mutluluk veriyor.
Konserlere gelen, gözleri ışıldayan, yalnız yahut kalabalık herkes çok güzel.

-Klişe bir sorudur muhakkak, lakin şarkılarını dinlediğimizde o anı yaşattığın, birçok betimleyici unsur var ve hep de efsunlu gelmiştir. Sana ilham veren şeyler neler olur genellikle?

İnsan hikayelerinden, ağaçlardan, kedilerden, dokulardan, sokaklardan, ülkelerden, yabancılıktan ve tanıdıklıktan, şairlerden, kendi sözünü yazan şarkıcılardan, klasik olandan
ilham alıyorum.

-Konserlerinde de samimiyetinden ödün vermiyorsun, adeta evimizin bir ablası edasıyla sadelikten de yanasın. Bununla ayrı olarak mı ilgileniyorsun yoksa tamamen seyircinin de samimiyetiyle harmanlanmış bir şekilde spontane mi gelişiyor her şey?

O gün nasıl hissediyorsam ona göre şekilleniyor. Bazen elbise, bazen kot… Müziğin görüntüden çok daha fazlası olduğunu senelerdir bildiğim için hiçbir zaman kendime imaj
var etmeye uğraşmadım. Zaten Ankara’da geçen öğrencilik yıllarımda doya doya giyindiğim, serserilik ettiğim için bazı kalıpların dışında rahat olmak daha doğru geliyor bu
yaşımda.

-Hayatında yer eden, sadece geceden düştüğün, garip bir ana varırken izlediğin yol değil de hayatında ilerlerken tüm yollarda izinden gittiğin, yanında hep bir altın madalyon gibi taşıdığın bir motton var mı?

Yaşamak güzel.

-Yakınlarda “Yara”nın klibini yayınladın. “Yara”nın hikayesi nedir peki? Her sabah gülümsediğin, önemsediğin, gözlere hazırladığın, temizlediğin, hayalinle büyütmediğin, e haliyle de küçümsediğin bir yara var mı?

Tek bir yaram yok. Herkes gibi sakladıklarım, saklayamadıklarım, iyileştirdiklerim ve hala iyileştirmeye çalıştıklarım var. Yara’nın da diğer şarkıların da hikayelerini paylaşmaktansa dinleyen ve kalbinde hisseden insanların güzel yorumlarını, mektuplarını okumak çok daha güzel geliyor. Klipte yönetmen Kemixiz ve görüntü yönetmeni Muratcan Gökçe ile çok rahat, akıcı ve herkesin gülümsediği bir çalışma ortamı var ettik. Bizimle şehir şehir dolaşan ışıktan sorumlu bakanımız Serdar Dudu, menajerimiz İbrahim Zoroğlu, rodimiz Emre Ergun
ve müzisyen arkadaşlarım da çekimde aktif olarak eşya asmaktan set temizliğine kadar her aşamada benim yanımda oldular. İlk kez bu kadar rahat akan bir klibimiz oldu. Giderek daha da rahatlamak, her öğrendiğim bilgiyi eskinin üstüne koyup ilerlemek umutlandırıyor.

Dinleyicilerinden de senin için 3 soru istedik. Samimiyetinle yanıtlayacağına eminim.

-Mutluluk şarkı yazmak mıdır, şarkı olmak mıdır?

Sevdiklerinle bağır çağır şarkı söylemektir.

-Bu zamana kadar hayatta yapmam dedikten son yaptığın, yaparken de ehl-i keyf olduğun şey nedir?

Motorsiklete binmek.

-“Şu yüzyılda ya da coğrafyada olmalıydım.” dediği oluyor mu yoksa “Olmam gereken zamanda, olmam gereken yerdeyim.” diye mi düşünüyorsun?

70’lerde Güney Amerika’da bir gezgin olmak ve oradan dünyaya açılmak isterdim sırt çantam ve gitarımla ancak doğmuş ve dünyayı görmüş olmak her zamanda güzel.

-Wannart okuyucuları için senden 5 şarkılık bir liste istesek hangi favori şarkılar olur?

Sevinç Tevs-Ve ben yalnız
PJ Harvey- Who will love me now?
Kanye West – Addiction
Young Galaxy – Cover Your Tracks
Donna Summer – Bad Girls

-Sende karşılıklarının ne olduğunu bilmek istediğimiz 5 kelime var, sana neyi anımsatır, sendeki yeri nedir?

Kuğulu: Ufalmak
Dolmuş: Para üstü
Kapı: Pencere
Kavun: Ayık olmak
Efendi: İnançsızlık

-Son olarak da hem Wannart okuyucularına ve hem de dinleyicilerine neler söylemek istersin?
Bu tatlı sorular ve ilgi için teşekkür ediyorum kendim ve ekibim adına. Konserlerde, sokaklarda, mekanlarda denk gelmek, karşılaşmak, tanışmak ve daha da yakından olmak dileğiyle.
Çok çok sevgilerle…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here