“Hangi yola koyulursak koyulalım, yalnızlık hep yoldadır. Her yere ve her şeye ondan gidilir ve ondan gelinir,” diyor Hasan Ali Toptaş “Yalnızlıklar” kitabının 19. bölümünde.

Yalnızlık maddesel olarak tek başına olmaktan ya da bu şekilde yaşamı sürdürmekten çok daha öte, ruhani sürgün içeren bir kavramdır. Bu sürgün kendi içsel dünyanızın aydınlık yanlarına ya da çıkışı zor bir çaresizlik haline neden olabilir. Tek kişi olmak ve evrenden kendini soyutlamak aslında çok farklıdır. Burada “Kalabalıklar arasında yalnızlaşmak” başlığından kastımız da tam olarak bulunulan çevreden sıyrılma isteğidir. Genellikle yalnızlık süreci içerisinde ise az önce belirttiğimiz seçeneklerden ikincisi seçilir: “Çıkışı zor bir çaresizlik hali”. Elbette ilk olarak bakılması gereken süreçten önce sürecin nedenleridir. Bu nedenlerden en genel olanlar günümüzde yaygınlaşan ayrıştırmalar, yersiz rekabetçilik, güçlüyü yüceltme, zayıfı ezme gibi sıralanabilir. Bunlara, doğru olmayı kendine amaç edinen her insan bir şekilde maruz kalıyor.

Daha da özele inersek aslında her şey varoluşsal yalnızlığımızı keşfetmekle başlıyor. Hep ortaya çıkmasından çekindiğimiz, gündelik yalnızlıklarımızın dışında olan bir yalnızlık bu. Varoluşsal yalnızlık, fark ettiğimizde nasıl aşacağımızı bilemediğimiz ve bizi onarılamaz kaygılara sürükleyen bir boşluktur. Nasıl dolduracağımız konusunda onca telaşa düşeriz. Asıl olay da burada başlar. O boşluğu dolduramadığımızda kendimizi tanımak konusundaki başarımızla da karşılaşırız. Yaşantımızın getirdiği her taarruza karşı doğru zırhlanabilmektir, kendini tanımak. Asla çıkamayacağımızı düşündüğümüz dehlizlerden kurtulma ihtimalimiz, kendimizi tanımakla doğru orantılıdır. En korkmamamız gereken şey benliğimizi arayıp bulmaktır. O buluşun hazzını yaşadığımızda bizlere sunulan her zorluk birer vızıltıya dönüşüyor.

Tüm bu okuduklarınızı zihninize küçük bir not olarak bırakalım. Ve eğer benliğinizi ya da ruhunuzdaki gerçek kişiliğinizi keşfetmek isterseniz diye heybenize de bir liste katık ettik. Kalabalıklarda yalnızlaşıp, bu birbirinden nadide parçaları keyifle dinlemeniz dileğimizi sunup, Halil Cibran’dan bir sözle bitirelim:

“İçimdeki yaşamın sesi senin içindeki yaşamın kulağına ulaşamaz.
Yine de kendimizi yalnız hissetmemek için konuşalım.”

Arayışınız güzelliklerle dolsun!

 1. No Clear Mind – One
 2. Low – Lullaby
 3. Charlotte Cardin – Faufile
 4. Daughter – Smother
 5. Liza Anne – Lost
 6. Thurisaz – Years Of Silence
 7. Ólafur Arnalds – Say My Name
 8. SYML – Fear Of The Water
 9. Angus and Julia Stone – What You Wanted
 10. The Lumineers – Sleep On The Floor
 11. Cihan Mürtezaoğlu – Bitsin Bu Delilik
 12. Cem Adrian – Yalnızlık
 13. Can Kazaz – Bunca Yıl
 14. Rehber – Sorgu
 15. Kahraman Deniz – Acıtamaz
 16. Duman – Melankoli
 17. Kreş – Yarım Kalan Şarap
 18. Buz – Nefretim Kederimden
 19. Kuan – Dünya
 20. Erkin Koray – Tek Başına

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here