Dizi sektöründe her geçtiğimiz gün yeni bir sabaha uyanıyoruz. Her geçen gün artan istekler doğrultusunda her kesime uygun işler ortaya çıkmaya başlıyor ve eminim hepimizi tatmin edecek bir şeyler bulabiliyoruz artık bu büyülü dünyada. Ama bir tür var ki o asla eskimiyor, yıpranmıyor ve bozulmuyor. Hatta bu zorlu dünyamızda bize en çok o yardımcı oluyor ve ne kadar direnmeye çalışsak da hemen bizi içine çekiveriyor.

Evet, şimdi dertlerinizi ve sıkıntılarınızı tam olarak bu noktada bırakmanızı istiyoruz. Komedi, dizi dünyasının yıllardır süregelen uçsuz bucaksız bir geleneği belki de. Onu tüketemiyor, dönüp dönüp yine ona sığınıyoruz. Hatta dizi izlemeyi bir türlü sevmeyenleri, beceremeyenleri bile kendine bağlamayı başarıyor bu tür. Özellikle Türk dizilerinin uzunluğu düşünülürse 20 dakikalık bir kaçışa kim hayır diyebilir ki?

Sitcom yani “durum komedisi” örnekleri özellikle yabancı yapımcıların göz bebeği desek yeridir. Çünkü hem çekmesi hem de izlemesi oldukça kolay ve zevkli işler. Hal böyle olunca yapımcılarda bu türe özellikle son zamanlarda oldukça ilgi göstermektedir. Hepimizin yakından bildiği “Seinfield” dizisiyle temelleri atılan bu tür, “Friends” dizisiyle şaha kalkmış, “How I Met Your Mother” ile de tahtını iyice sağlamlaştırmıştır. Elimizdeki örnekler bu kadar iyi olunca doğal olarak onların üstüne gül koklamaya biraz çekiniyoruz. Ama gelin görün ki bu sevdadan da vazgeçemiyor, elimiz hep komedi dizilerine gidiyor, aradığımızı bulamadığımızda ise vazgeçip kendi güvenli bölgemizden çıkamayıp tekrar ve tekrar aynı dizilerin aynı bölümlerini izliyoruz. Biz de bu dertten çok muzdarip olduk ve titreyerek kendimize geldik ve sizlere bir liste hazırladık. Buralardan 20 dakikalığına kaçmaya hazır mısınız? İşte sizin için seçtiğimiz birbirinden komik 5 dizi. İyi seyirler!

1) Girlboss (2017- )

Netflix‘in henüz bir sezonunun yayınladığı göz bebeğimiz. Maalesef duyduğumuza göre yeni sezonun gelmeyeceği de söylentiler arasında ama biz elbette onu sevip izlemekten geri kalmayacağız elbette. Dizi, yine aynı isimli gerçek bir hikayeden ilham alınan bir kitaptan uyarlama. Dizde Sophia Amoruso isimli genç bir kadının hayatına odaklanıyoruz. Sophia; düzene baş kaldıran ama meteliğe kurşun atan genç bir kadındır. Ama merak etmeyin, Sophia bu son özelliğini değiştirmeye bir hayli kararlıdır.

“Yetişkinlik, hayallerin öldüğü yerdir.”

2) Mom (2013- )

5 sezondur devam eden bir efsaneden söz edelim biraz. Dizinin senarist ve yapımcısı olan Chuck Lorre’u komedi izleyicilerinin çoğunun duyduğuna şüphemiz yok. Bilmeyenler içinse Chuck, “Two and a Half Men” ve “The Big Bang Theory” gibi popüler dizilerinde senaristliğini ve yapımcılığını yapmış usta bir isim. Dizinin konusu adından da anlaşılacağı üzere bir annenin hayatıyla ilgili. Başrolümüz olan Christy annesine benzemeyi hiç istemeyen bir kadınken bir bakıyor ki ona benzemeye başlamış. Ve bunu hemen düzeltmeye karar verip çocuklarıyla yepyeni bir hayata başlıyor. Bu düzende yeterince başarılı olup olmadığını ise o hayata yakından bakmadan öğrenemezsiniz, bizden söylemesi.

3) Young Sheldon (2017- )

Hangimiz “The Big Bang Theory” efsanesine bir an olsun kendimizi kaptırmadık ki? Bazen sinir bozucu olsa bile hangimizin en sevdiği sitcom karakterlerinden biri Sheldon Cooper değil ki? Şimdilerde özellikle sevilen ve çok tutan dizilerin spin-off’ları moda oldu gidiyor ama Young Sheldon için spin-off’ların en güzel örneklerden biri diyebiliriz. Bizi çok sevdiğimiz Sheldon karakterinin Teksas’taki çocukluk yıllarına götüren bu diziye bir göz atın deriz. Çünkü bir Sheldon Cooper kolay yetişmiyor!

“Soft kitty, warm kitty!”

4) It’s Always Sunny in Philadelphia (2005 – )

Sizi Philadelphia’ya götürmeyeceğimizi zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz. Listemizde ona yer vermemek kabul edilemezdi. Dizi tam tamına 12 sezondur devam eden, dilden dile dolaşan bir efsane. Ama sakın bu kadar popüler olması sizi ona yanlış bir gözle bakmaya itmesin. IMDb puanı tam olarak 8,8 olan dizi 5 kişilik bir grubun hayatına davet ediyor bizi, hatta onların deyimiyle “The Gang” isimli çetelerinin hayatına. Bu 5 kişiyi sakın sıradan sanmayın, biraz ilginç ve sahtekar tipler olduklarını söyleyebiliriz. Üstelik bizimkiler bir bara sahip. Yani “How I Met Your Mother” sevenlerinin hep hayalini kurduğu gibi, çetemizin bir barı var!

5) Malcolm In The Middle (2000 – 2006)

Şimdi biraz geçmişe dönme vaktimiz geldi. 2000-2006 yılları arasında yayınlanan diziyle kalabalık bir aile evine konuk oluyoruz. Hikaye genel olarak bu 4 çocuk içinden dizimizin adında anlaşılacağı üzere Malcolm üzerinde dönmekte. Anne ve babanın çalışmasıyla zar zor geçinen bir ailenin yaramaz oğullarını izlemeye kendinizi nasıl kaptırdığınızı anlayamayacaksınız. Daha önce izlememiş olanlara bir müjde verelim. Geniş ailemizin babası olan Hal karakterine hayat veren isim Breaking Bad dizisiyle yakından tanıdığımız Bryan Cranston. Yani Heisenberg.

 

Kaynak: 1, 2, 3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here