Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
111

Franz Kafka, 1917 ve 1918 yılları arasında Zürau’daki kız kardeşinin evinde, verem ile boğuşurken hayat hakkında birçok alandaki fikirlerini yazıya döktü. Bu sekiz aylık süre boyunca yazdığı cümleler yakın arkadaşı Max Brod’un sayfaları bir araya getirmesiyle Aforizmalar kitabını oluşturdu. Ölümünün ardından bir çok isimle yayınlanan kitap, Roberto Calasso adlı birinin şans eseri Kafka’nın iki defterinin aslını Oxford’da bir kütüphanede bulmasıyla yeniden düzenlendi.

Aklınıza kazınacak ve hayata dair farklı bakış açıları gösterecek cümleler barındıran Aforizmalar kitabından sizin için bazı alıntılar yaptık. Kitabın tamamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

1. “Doğru yol gerilmiş bir ip boyunca gider; yükseğe değil de, hemen yerin biraz üzerine gerilmiştir bu ip. Sanki üzerinde yürümek değil de, insana çelme atmak içindir.”
2. “İnsanoğlunun gelişiminin kesin sonuca ulaşacağı an, süreç içerisinde sürekli yinelenir durur. Devrimci düşünsel hareketlerin geçmiş bütün her şeyin geçersiz olduğunu ilan etmeleri bu nedenle doğrudur, çünkü henüz hiçbir şey olup bitmemiştir.”
3. “Kötü’nün elindeki en ayartıcı silah, savaşa çağrıdır. Kadınlarla yapılan savaşa benzer, ki sonu her zaman yatakta biter.”
4. “Düz bir yolda yürüyor olsaydın, tüm ilerleme isteğine rağmen hala gerisin geriye giderdin, o zaman bu durum senin için çaresiz bir durum olurdu; ama sen dik, senin de aşağıdan gördüğün gibi dik bir yamacı tırmandığına göre, adımlarının geriye doğru  kayması, bulunduğun yerin konumundan kaynaklanabilir. Bu durumda umutsuzluğa kapılmana gerek yok.”
5. “Kafesin biri, bir kuş aramaya çıktı.”

6. “‘Ama sonra sanki hiçbir şey olmamış gibi işine döndü.’ Belki hiçbir öyküde geçmiyor, fakat eski öyküler yığınından kulağımıza aşina gelen sözler bunlar.”
7. “Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamak ne büyük bir mutluluktur.”
8. “İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir.”
9. “Din fedaileri bedeni küçümsemezler, aksine çarmıha gererek onu yüceltirler; bu açıdan düşmanlarıyla aynı görüştedirler.”
10. “Bir gladyatörün dövüşen sonraki yorgunluğuna benziyor yorgunluğu; oysa yaptığı iş bir memur odasının bir duvarına beyaz badana çekmekti.”

11. “Sonsuzluğun izinde nasıl böylesine hızlı ve kolayca ilerlediğine hayret eden birisi vardı; gerçekte hızla bayır aşağı yuvarlanıyordu.”
12. “Tiksinti ve nefret dolu bir başı önüne eğmek.”
13. ‘Sein’ sözcüğünün Almancada iki anlamı vardır: ‘var olmak’ ve ‘onun olmak’.”
14. “Dünyayla aranda bir savaş olursa, dünyanın yanında yer al.”
15. “Eğer kendi doğamızın bir gereği olarak onlardan uzak durmasaydık, hiçbir zaman üstesinden gelemeyeceğimiz sorunlar vardır.”

16. “İnsan ancak olabildiğince az yalan söylediğinde olabildiğince az yalan söylemiş olur; yoksa olabildiğince az yalan söyleme fırsatını bulduğunda değil.”
17. “Kendini insanlığa bakarak sına. Bu eylem şüphe edeni şüpheye, inananı inanca götürür.”
18. “Ruh ancak ve ancak bir dayanaktan yoksun kalınca özgürleşir.”
19. “Gerçek bölünemez olması nedeniyle kendini tanıyamaz; her kim onu tanımak isterse bir yalan olmak zorundadır.”
20. “Cennette yaşamak için yaratılmıştık ve Cennet bize hizmet etmek için düzenlenmişti. Sonra aniden yazgımız değiştirildi; Cennet’in yazgısında da bir değişiklik oldu mu, bu hiçbir yerde belirtilmiyor.”

 

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
111

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here