Kadının sahnede olmadığı ama aynı zamanda bunu izleyiciye hissettirmeyen bir sanat, Kabuki.

Kabuki tiyatrosu, Japon kültürüne baktığımızda köklü olan bir geleneksel sanat türüdür. Kabuki tiyatrosunun karakterinin oturması 1629 yılında Tokugawa Dönemi‘nde hükümetin, kadınları ahlak gerekçesiyle sahneden uzaklaştırmasıyla olmuştur. Kadınların tiyatro yapamaması üzerine sahnede onnagatalar doğmuştur. Onnagatalar, kadın gibi görünen ve kadın rolünde olan erkeklerdir aslında.

 Kabuki tiyatrosunun ortaya çıktığı dönem Tokugawa- Edo dönemi olarak adlandırılır. Tokugawa dönemine bakacak olursak, kişiler hiyerarşik olarak sınıflandırılmakta ve hukuk da bu sınıflara göre işlemekteydi. Otoritenin baskısı insanların yaşam tarzlarını, davranışlarını, kıyafetlerini belirlemekteydi.

Hanimichi Sahnesi

Hanimichi sahnesi, Japon tiyatrosundaki ekstra bir sahne bölümüdür. Ziyaretçilerin oturduğu kısmın arkasından sahneye kadar uzanan kısımdır. Genelde karakterlerin sahneye giriş ve çıkış yaptığı alan olarak kullanılır. Bu sahne, izleyicilerle yakınlık kurmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu şekilde tiyatrocular ve izleyiciler arasında gizli bir samimiyet kurulur aslında. Başrol oyuncusu, Hanimichi’de görüldüğü an tüm dikkatleri üzerine çeker ve izleyiciler tarafından büyük bir alkış kopar.

Kabuki’nin ana formlarını şarkıcılar, etkileyici bir orkestra, canlı danslar oluşturur. Ayrıca makyajlar ve kostümler de oldukça çarpıcıdır. Oyunda kullanılan müzikal enstrümanlar oyunun temasına göre değişir. Jidaimono (tarihsel oyunlar) ve sewamono( günlük hayatı konu edinen oyunlar)’larda farklı kostümler giyilir. Bu da Kabuki tiyatrosunun o dönemin estetik anlayışını ve değerlerini yansıtmadaki önemini gözler önüne serer.

Kabuki’de farklı tiplemeler olsa da ana bazı karakterler vardır:

Onnagata: Kadın rolünü üstlenen erkek oyuncu.

Aragoto: Baskın karakterdeki acımasız, güçlü ve aksiyon dolu olan erkek oyuncu.

Wagoto: Komik, narin ve romantik erkek oyuncu.

Çoba: Samisen çalarak oyunu; zaman, mekan ve karakter üzerinden anlatır.

Kadın karakter olup erkek oyuncular olan onnagatalar, tek tiptir. Erkek karakterlerin çeşitliliği ise göze çarpar. Burada, erkek egemen toplumu ve kadının geri plana atılışının sanata yansımasını görüyoruz. Baktığımızda kadın olma durumu bile erkeklere layık görülmüştür ve bu da tiyatroya erkeklerin kadın rolünü canlandırması şeklinde aktarılmıştır. Her ne kadar onnagatalık, kadını arka plana itmeye ve onun değerini azaltmaya çalışsa da, kadının hayattaki konumunu gözler önüne seren önemli bir temsil haline gelmiştir.

Onnagata makyajı nasıl yapılır?

Kabuki

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here