Hiç üzerinde ne giymeniz gerektiğinin yazılı olduğu bir davetiye aldığınızda nasıl bir kıyafetin etkinliğe uyabileceğini düşünerek dolabınızın önünde saatler geçirdiniz mi? Dressy Casual, Smart Casual, Casual, Business Casual… Akla gelebilecek her türlü kombinasyonların bulunduğu giyim kurallarının varlığı kafanızı karıştırıyorsa, bu yazı serisi tam da size göre!

Serimizin ilk bölümünde, daha çok rahatlığın ön plana çıktığı kombinleri ele aldık sizler için. Arkadaşlarınız ile bruncha giderken veya tenis kulübünde bir etkinliğe aldığınız davet için neler giyebileceğiniz konusunda biraz daha fazla fikir sahibi olacağınız bu yazımıza konuyu hiç uzatmadan başlayalım isterseniz!

1. Casual

Bir kot bir tişört kavramının da dahil olduğu bu giyim tarzı, rahatlığın ön plana çıktığı, düz ayakkabıların ve spor kıyafetlerin tercih edildiği bir kategori. Arkadaşlarınızla sinemaya, pikniğe giderken veya alışverişe çıkarken bu tarzı kullanabilirsiniz. Hiç makyaj yapmamanın tümüyle kabul gördüğü veya çok hafif bir makyajla kendinizi sokağa atabileceğiniz bu stilde, eğer pijamayla sokağa çıkmak gibi bir hevesiniz yoksa yanlış yapmanız mümkün değil!

2. Dressy Casual

Dressy Casual, aynı zamanda Dressy Chic olarak da bilinmekte. Bu giyim tarzı, kendi kişiliğinizi yansıtmanız için size alan tanıyor. Etek üzerine kısa kollu bir tişört, üst düğmesine kadar iliklenmiş bir gömlek veya bilekte biten kalem pantolonlar. Üstelik stilinizi büyük bir şapka, yüzünüzü kaplayan bir güneş gözlüğü veya ağır kolyeler olsun, isteğiniz aksesuar ile tamamlayabilirsiniz. Eğer hala aklınıza bir kombin fikri gelmiyorsa, kot pantolon altına giyilen stilettolar ile bu kategorideki şıklığınızı garantileyebilirsiniz!

3. Smart Casual

Smart Casual, genellike en kafa karıştırıcı giyim tarzlarından biri olarak kabul edilir. Ne Dressy Casual, ne Business Casual. Bu tarzı uygulayabilmek için ikisinin arasındaki altın oranı iyi tutturabilmek gerekir. Arkadaşlarınızla bruncha giderken veya moda kurallarının hakim olduğu bir iş yerine giderken uygulayabileceğiniz bu tarz için kot pantolonlara artık ne yazık ki sıcak bakılmıyor. Bunun yerine kumaş pantolonlar, uzun elbiseler, kalem etekler, ceketler topuklu ayakkabılar veya klasik düz ayakkabılar tercih edebilirsiniz.

4. Business Casual

Bu giyim tarzı, aslında bildiğimiz ofis giyim tarzıdır. İş yerlerinde genel olarak birçok giysi uygunsuz kabul edilebileceği için belli bir çizgiyi takip etmek, sizi gereksiz bir riskten kurtaracaktır. Bakımlı ve sade görünümün ön planda olduğu bu tarzda, soft renkler tercih edilmelidir. Kalem pantolon veya etekler, ceketler, volanlı bluzlar veya klasik gömlekler abartısız birkaç aksesuar ile kombinlenebilir. Çok yüksek topuklu ayakkabılardan veya abartılı makyajlardan kaçınılması gerektiği de önemli bir nokta arz etmektedir.

4. Country Club Casual

Aslında adı üstünde olan bu tarz, erkeklerin beyaz polo tişörtlerinin üzerine bağladıkları süveterlerle, kadınların ise spor veya rahat, az topuklu ayakkabılar tercih ettikleri ve tenis etekleri, şık ama günlük elbiseler, sade kazaklar ve fularlar tercih ederek elit bir görünüş kazandıkları kombinlerdir. Önemli olan bakımlı, fresh ve şık görünmek!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here