Geçtiğimiz yıl BBC Culture, çeşitli ülkelerden sinema yazarlarının oylarıyla belirlediği “Kadın Yönetmenler Tarafından Yönetilen En İyi 100 Film” listesini açıklamıştı. Biz de, bu güzel listede yer almış, sinemaya kadınların gözünden baktığımız son yılların dikkat çeken bazı yapımlarını sizler için derledik.

1. Toni Erdmann

BBC Culture listesinde 8. sırada

Yönetmen: Maren Ade
Tür: Dram, Komedi
Yapım: 2016

Uluslarası bir danışmanlık şirketi için Bükreş’te çalışan Ines (Sandra Hüller) hırslı bir iş kadınıdır. Doğum günü için kısa süreliğine Almanya’ya döndüğünde yıllardır görmediği babası Winfried (Peter Simonischek) ile karşılaşır. İlerlemiş yaşına rağmen yaptığı yersiz şakalarıyla adeta çocuk gibi bir karakteri olan Winfried, sonrasında kızıyla daha fazla zaman geçirmek için habersizce Bükreş’e gider. Kısa bir ziyaret olarak başlayan bu yolcuğunda, kızının yaşadığı anlamsız hayattan dolayı endişe duyan baba, burada kızını hem neşelendirmek, hem de kaybettiklerini hatırlatmak için biraz daha kalmaya karar verir. Baba kızı bundan sonraki süreçte birbirinden absürt olaylar beklemektedir.

2. Lady Bird (Uğur Böceği)

BBC Culture listesinde 24. sırada

Yönetmen: Greta Gerwig
Tür: Dram, Komedi
Yapım: 2017

Kendisine ‘Uğur Böceği’ adını takan lise son sınıf öğrencisi Christine McPherson (Saoirse Ronan), hayatıyla ilgili önemli kararlar alması gereken bir dönemdedir. Büyüme sancıları, hem akademik hem sosyal olarak yaşadığı zorluklar, yaklaşan üniversite tercihi ve annesi Marion‘la (Laurie Metcalf) yaşadığı gelgitli ilişki onu bir hayli strese sokmaktadır. Annesinin California’da kalmasına yönelik tüm çabasına rağmen Christine uzaklaşmak, New York’ta bir üniversiteye gitmek istemektedir.

3. You Were Never Really Here (Hiçbir Zaman Burada Değildin)

BBC Culture listesinde 33. sırada

Yönetmen: Lynne Ramsay
Tür: Dram, Gerilim, Gizem
Yapım: 2017

Amerikan Ordusu için çalışan eski FBI ajanı Joe (Joaquin Phoenix), savaş ortamında geçirdiği yılların etkisini üzerinde hâlâ taşımaktadır. Özellikle kaçırılan çocukları bulma konusunda çalışan Joe, işini yaparken de aşırı şiddet uygulamaktan hiç çekinmemektedir. Aldığı son iş, bir New York senatörünün 13 yaşındaki kızı Nina‘yı (Ekaterina Samsonov) kurtarma görevidir. Ancak görevin kontrolünü kaybettikçe, Joe’nun kişisel bunalımları kendini gösterecek, bu arada kendini büyük bir komplonun ortasında bulacaktır.

4. Portrait de la jeune fille en feu (Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi)

BBC Culture listesinde 39. sırada

Yönetmen: Céline Sciamma
Tür: Dram, Tarih
Yapım: 2019

1760 yılında Fransa’da geçen film, ressam Marianne (Noémie Merlant)‘in hikâyesine odaklanıyor. Marianne, Héloïse (Adèle Haenel)‘in evlilik portresini çizmekle görevlendirilir. Héloïse, manastır hayatını terk etmiş bir genç kadındır ve Marianne onun portresini resmederken iki kadının arasında beklenmedik bir çekim oluşur…

5. Kefernahum (2018)

BBC Culture listesinde 41. sırada

Yönetmen: Nadine Labaki
Tür: Dram
Yapım: 2018

Lübnan-Fransa ortak yapımı olan bu dram filmi, Lübnanlı bir çocuk olan Zain (Zain Al Rafeea)‘in hikâyesini anlatıyor. Film, Zain’in sıradan bir küçük çocuktan, kendisini istismar eden ailesine baş kaldırıp kaçan, zekası ve pratikliği ile sokaklardaki yaşam savaşından galip çıkan ve kendisine yapılan haksızlığın karşısında dimdik duran, 12 yaşındaki genç bir delikanlıya dönüşümünü gözler önüne seriyor.

6. American Honey (Amerikan Balı)

BBC Culture listesinde 44. sırada

Yönetmen: Andrea Arnold
Tür: Dram
Yapım: 2016

Star (Sasha Lane), Oklahoma’da yaşayan genç bir kızdır. Bir gün aralarında Jake’in (Shia LaBeouf) de bulunduğu bir grup gençle karşılaşır ve onlara katılarak yollara düşmeye karar verir. Amerika’nın Orta kesimine doğru uzun bir yolculuğa çıkan Star; bu yolcukta hem kendisiyle, hem de hayatla ilgili çok şey öğrenecek, aşkı keşfedecektir.

7. Lazzaro Felice (Mutlu Lazzaro)

BBC Culture listesinde 52. sırada

Yönetmen: Alice Rohrwacher
Tür: Dram
Yapım: 2018

Lazzaro Felice; oldukça iyi niyetli bir adam olan ve çiftçilik ile uğraşan Lazzaro ile şımarık arkadaşı Tancredi’nin gizemli planlar ve yalanların ortasında kurduğu dostluğu konu ediyor. Hayatta en çok değer verdiği arkadaşının her isteğini yerine getirmeye çalışan Lazzaro, Tancredi’nin son isteğini de kabul etmekten kendini alıkoyamaz. Lazzaro, arkadaşının adam kaçırma düşüncesini bir oyun olarak düşünse de Tancredi oldukça ciddidir. İlgi peşinde olan Tancredi, işleri biraz daha büyüterek, Lazzaro’yu ve yaşadıkları garip köyü büyük bir ateşin içine atar…

8. The Rider (Binici)

BBC Culture listesinde 64. sırada

Yönetmen: Chloé Zhao
Tür: Dram
Yapım: 2017

Başrollerini Brady Jandreau, Tim Jandreau, Lilly Jandreau üstlendiği filmde, ölümcül bir kafa travmasına maruz kaldıktan sonra genç bir kovboyun hayatı değişir. Artık bir kimlik arayışına girecek ve ve kendini ölçüp biçecektir…

9. Leave No Trace (İz Bırakma)

BBC Culture listesinde 65. sırada

Yönetmen: Debra Granik
Tür: Dram
Yapım: 2018

Amerikan Ordusu’na bağlı olarak Irak’ta savaşıp döndükten sonra sosyal hayata uyum sağlamakta güçlük çeken Will (Ben Foster), kızı Tom (Thomasin McKenzie) ile birlikte Portland’da bir parkta yaşamını sürdürmektedir. İnsanlardan saklanarak, doğayla iç içe yaşayan baba-kız, sadece zorunlu ihtiyaçlarını gidermek için zaman zaman şehre inerler. Ancak; günün birinde yakalanan ikili, Sosyal Hizmetler yetkilileri tarafından bir Noel ağacı çiftliği sahibinin yanına yerleştirilir. Will her ne kadar oradan kaçıp tekrar kızıyla doğada yalnız olabilmenin planlarını yapsa da Tom, içinde bir yere yerleşme isteğinin yeşermesine engel olamayacaktır.

10. The Souvenir (Hatıra Eşyası)

BBC Culture listesinde 99. sırada

Yönetmen: Joanna Hogg
Tür: Dram, Romantik
Yapım: 2019

80’li yılların başında geçen filmde, genç bir sinema öğrencisi ile güvenilmez bir adam arasında yaşanan ilişkiye odaklanılıyor.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here