Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

Rock genellikle içinde bulundurduğu müzik aletleri ve vokalleri bakımından sert ve ciddi bir müzik türü olarak görülür. Uzun saçlar, çarpıcı gitar riffleri ve vokalleri ile bir sürü efsane çıkaran bu türün bu ciddi ve uzun saç algısını yıkan, yıkarken de istenilen kaliteden ödün vermeyen bir grup var. Tenacious D. Jack Black ve Kyle Gass ikilisi tarafından 1994 tarihinde kurulan bu grup ciddi anlamda başarı yakalayan ilk Komedi Rock grubu. Aslında oyunculukla uğraşan bu ikili sadece oyuncu değil aynı zamanda yaşayan iki rock efsanesi. Bu yazımızda onların şehvetli ve bir o kadar da komik müzik hayatlarına değineceğiz. Keyifli okumalar!

İçinde Rock’n Roll ateşi gram sönmeyen oyuncu Jack Black ve onun yol arkadaşı Kyle Gass’ın tanışması için çok da sevgi dolu bir tanışma diyemeyiz. Tim Robbins’in kurduğu Los Angeles’taki Actors Gang isimli bir tiyatro ekibine üye olan ikili bu ekip sayesinde tanıştı. Ekibe ilk üye olan Gass, ekibin müzisyen olan tek üyesiydi. Sonrasında Jack Black’in katılımı ile iki büyük müzisyen arasında bir sürtüşme başladı. Ancak sonrasında ikili ortak zevkleri ve müzikal rolleri yüzünden birbirine iyice ısındı. Black tiyatral, Kyle ise müzikal olarak çok yetenekliydi. İkisi de birbirinin eksik olduğu konularda birbirine yardımcı olmaya başladı. Gass, JB’e gitar dersleri vermeye başladı. Bu sırada JB’de kendini söz yazarlığına adamıştı. Tiyatral olarak beslendiği mizah öğelerini söz yazarlığında da kullanan JB dinleyenleri güldürebilecek ancak güldürürken de kaliteden ödün vermeyecek mükemmel sözler yazmaya başlamıştı. İkili ufak ufak bir grup halini almaya başlamıştı ancak bir isimleri mevcut değildi. İsim konusunda kararsız kalan ikili grubun ismini yapacakları ilk konserde oylamaya sunacaklarını açıkladı. Konser günü geldiğinde “Pets or Meat” (Evcil Hayvanlar ya da Et), “Balboa’s Biblical Theatre” (Balboa’nın İncilli Tiyatrosu), ve “The Axe Lords Featuring Gorgazon’s Mischief” (Balta Lordlarıyla Gorgazon’nun yaramazlıkları) isimlerini oylamaya sunan ikili yeterli oy alamayan isimlerden hiçbirini seçemedi. Sonraki günlerde büyük basketbol hayranı olan ikili basketbol maçı röportajı izlerken Chicago Bulls maçı sonrası Scottie Pippen’ın ağzından dökülen “Azimli defans” (Tenacious Defence) sözlerinden etkilenen grup Defence kelimesini “D” şeklinde kısaltarak grubun ismini Tenacious D koymuş oldu.

Grubun ismini de koyduktan sonra ilk demolarını hazırlayan grup oyuncu olmaları ile beraber gelen tiyatral niteliklerinden dolayı HBO’dan bir dizi teklifi aldı. 1997’de yayınlanan Tenacious D dizisi ilk bölümü yayınlandıktan sonra 2000 yılına kadar başka bir bölüm yayınlamadı. Bu 3 senelik ara içerisinde grup çalışmalarına devam eden ikili, verdikleri bir konser sırasında Nirvana’nın davulcusu ve Foo Fighters’ın kurucusu olan Dave Grohl ile tanıştı. İkiliyi çok seven Grohl, onlara bir kliplerinde oynamayı teklif etti. İkili 1999’da yayınlanan Foo Fighters’ın Learn To Fly isimli şarkısının video klibinde oynadı. Dave Grohl’un da yardımı ile albüm çalışmalarına girişen ikili 2000 yılında Epic Records ile bir anlaşma imzaladı. Ancak ilk albümleri Tenacious D, Jack Black’in High Fidelity gibi filmlerdeki rolleri sebebi ile 2001’de çıktı. Davulda Dave Grohl gibi önemli bir ismin bulunduğu Albüm ilk çıktığı anda Billboard’da en çok satan albümler sıralamasında 33. sıraya yerleşti. Dio’yu onurlandırmak amacı ile yazılan Dio, Tribute, Wonderboy ve F*** her gently gibi şarkıları içinde bulunduran albüm müzikal başarısının yanı sıra insanları güldürmesi sebebiyle dinleyiciler tarafından çok sevildi.

2003 yılına geldiğinde Jack Black, Tenacious D’nin kuruluşunun kurgusal şekilde anlatıldığı bir film senaryosu yazdığını açıkladı. Filmin ismi Pick Of Destiny olarak kesinleştikten sonra yönetmenlik koltuğuna da Liam Lynch getirildi. Film 2003’de çıkacaktı ancak Jack Black’e gelen King Kong gibi yüksek bütçeli film teklifleri yüzünden film 2006’ya ertelendi. Film hazırlıkları bittikten sonra albüm kayıtlarına başlayan ekipte ikili dışında elektro gitarda John Konesky, bas gitarda John Spiker, davulda ise Dave Grohl vardı. Grohl aynı zamanda filmde bulunan Belzeboss’ı seslendirip oynadı. Filmin albümü 14 Kasım’da, filmin kendisi ise 22 Kasım 2006’da yayınlandı. 20 milyon $ bütçe ile çekilen film çıktıktan sonra filmin bütçesinin tam iki katı bir kâr elde etti. Albüm ise Amerika’da En Çok Satan Albümler listesinde ilk sekize, İngiltere’de ise ilk ona girdi.

Jack Black, Pick Of Destiny albümünden sonra oyunculuğa ara verdi ve tam zamanlı olarak Tenacious D ile ilgilenmeye başladı. Ancak Kyle’ın Tenacious D’ye son vermek istediği şeklinde imalı açıklamalarda bulundu. Fakat daha sonra Jack Black Deth Starr isimli bir şarkı yayınlayarak yeni albümün çıkacağını doğruladı. Jack Black yıl olarak 2010’u verse de albüm 2012’nin Mayıs ayında piyasaya sürüldü. Albümün ismi başta Tenacious 3-D olarak belirlense de piyasaya Rize of the Fenix ismiyle çıktı. Albüm diğer albümlere nazaran beklenileni karşılamadı. Ancak grup 2015’de Dio’yu onurlandırmak için hazırlanan albüm için yorumladıkları The Last in Line şarkısı ile En İyi Metal Performansı dalında Grammy kazanarak başarılarına bir yenisini ekledi.

Son albümün üzerinden geçen 6 senenin sonrasında Tenacious D tekrardan yaşam belirtileri göstermeye başladı. Canlı performanslarına devam eden grubun yeni proje haberi ise Jack Black tarafından verildi. Tenacious D’nin devam filmi için çalışmaları olduğunu açıklayan Black, film için ise kesin bir tarih vermedi. Umarız bu geri dönüşleri ile tekrardan bizi güldürür ve müziğe doyururlar.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here