İlk olarak 1890’ların başında sinema, korku unsuruna ev sahipliği yapmış ve izleyici tarafından kolayca benimsenmiştir. Uzun bir süre vampir, şeytan, cin gibi unsurları kullanan korku sineması günümüzde izleyici beklentisini karşılamak amacıyla gerçekliğe yönelmeyi tercih etmiştir. Yaratıcı fikirler, dehşet dolu sahneler ile fazlaca kan ve gerilim barındıran filmleri sizin için bir araya getirdik.

1) Martyrs (2008)

Lucie çocuk yaşta kaçırılmış, kilit altında tutulduğu süre boyunca da türlü işkencelere maruz kalmıştır. Bir şekilde işkence odasından kaçmayı başaran Lucie’nin ruhundaki yaraları kapatması o kadar kolay olmaz. Lucie beyninde yer eden canavarlarla uğraşırken intikamının peşinden gider. Tüm bu süreçte Lucie’nin en büyük desteği olan yakın dostu Anna ise bir anda ait olmadığı bir hikâyenin parçası olur. Yönetmenliğini Pascal Laugier‘in üstlendiği filmin başrol oyuncuları ise Morjana Alaoui ve Mylene Jampanoi‘dir. İçinde birden fazla hikâyeyi barındıran, izledikçe olayların arka yüzünü gördüğümüz Martyrs, başarılı kurgusu ile etkili olmayı başaran bir korku sineması örneği.

2) A l’interieur (2007)

Fransız sinemasının dikkat çeken örneklerinden olan A l’interieur, korku türünün vurucu bir örneği olarak karşımıza çıkar. Hamile bir kadın olan Sarah eşini trafik kazasında kaybetmiştir ve bunun acısını yaşamaktadır. Karnı burnunda hamile olan Sarah’nın bir gece kapısı çalar ve kocasının eski sevgilisini intikam arzusuyla karşısında bulur. Çaresiz kadını ve bebeğini öldürmek isteyen eski sevgilinin eve gelişi ile vahşet dolu bir hikâye başlar. Senaryosu ile oldukça basit görünen filmin bu kadar etkileyici olmasını ise yönetmenleri Alexandre Bustillo ve  Julien Maury sağlamakta. Yönetmenler filmin vahşet dolu sahneleri ile başarılı bir korku sineması örneğine imza atmaktadır.

3)Teksas Testere Katliamı (1974)

1974 yılında beyaz perdeye taşınan The Texas Chain Saw Massacre korku sineması severler tarafından oldukça başarılı bulunmuş, ardından çekilen 9 film ile bir korku serisi hâlini almıştır. Yüzünde insan derisinden yapılmış bir maske ve elektrikli testeresi ile gittiği her yeri kana bulayan bir katil olan Leatherface‘i temel alan film, korku sinemasının klasikleri arasına adını çoktan yazdırmıştır. Korku sinemasının bir alt kategorisi olan teen slasherın ilk örneklerinden olan film, bu türdeki pek çok korku filminin yaratılmasına da öncülük etmiştir. Ed Gein isimli bir katil ve mezar hırsızının hayatından esinlenerek senaryolaştırılmış Teksas Katliamı korku sinemasının en başarılı örneklerindendir.

4)The Descent (2005)

Kahramanımız Sarah ve beş kız arkadaşı dalış yapmak için gittikleri mağarada mahsur kalırlar. Bu çaresiz durum içinde her dakika gerilim artarken karakterlerimizi daha büyük bir sürpriz beklemektedir. Mağarada yaşayan ilkel yaratıklar ile karakterlerimizden her biri, kendi sınırlarını zorlayarak hayatta kalmak için savaşacaklardır. Filmin yönetmeni Neil Marshall filmde kullandığı metaforları ve muhteşem finali ile The Descent‘ı basit bir korku filmi olmaktan uzak tutmuştur. 2005 yılında büyük ses getiren filmin, 2009 yılında ikincisi izleyenlere sunulmuş ancak ikinci film ilk filmin gölgesinde kalmıştır.

5) Eden Lake (2008)

Hafta sonu tatilinde küçük bir kaçamak yapmak isteyen Steve ve Jenny, Eden Gölü kenarına giderler ancak göl kenarında karşılarına çıkan, yaşları 12-17 arasında değişen çocukların, kendilerini şiddetle ispatlama savaşına girmeleri gerilim dolu bir kaçma kovalamacaya neden olur. Filmin en huzursuzluk yaratan kısmı bu kez karakterlerimizin hayatta kalma savaşını çocuklara karşı veriyor oluşudur. Çocuk psikolojisi üzerine düşünmeyi sağlayan film senaryosu ile gerilim düzeyini oldukça yüksekte tutar. Başrollerini Kelly Reilly, Michael Fassbender ve Jack O’Connell‘ın paylaştığı Eden Lake, Empire Awards En İyi Korku dalında kazanan olmasının yanında çeşitli törenlerde oyuncularına da ödül kazandırmayı başarmıştır.

6) Saw Serisi (2004)

Listemizin belki de en popüleri olan Saw, korku sinemasında kendine yer etmiş ve senaryosu ile akıllara kazınmıştır. Heyecanı eksik olmayan bu sürükleyici seride psikopat bir katilin kurbanlarını ölümcül oyunlara sürükleyişini izliyoruz. Lakabını kullanan John Kramer adlı seri katil, kilit altında tuttuğu kurbanlarını yaşamak için insani sınırları zorlamak mecburiyetinde bırakır. Diğer katillerden farklı olarak Jigsaw, kurbanlarına kurtulma şansı da tanır ve kurbanlar kendilerini işkencelerle dolu bir oyunun içinde bulur. Kramer’ın kötü olarak nitelendirdiği insanlar arasından seçtiği kurbanlarına  yaşamın kıymetini tekrar anlatmak gibi bir hedefi vardır. İlk filmi 2004 yılında izleyicisi ile buluşan Saw’ın, 8 ayrı filmini izlemek mümkün. Korku sineması severler için efsane olan seri izleyenlerin kanını dondurmayı başarır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here