Ryan Gosling’in hayatta kalmaya çalışan bir caz müzisyenini oynadığı, “La La Land“deki Sebastian’la tanışmadan önce yönetmen Damien Chazelle, Whiplash filminde Miles Teller’ın canlandırdığı Andrew karakteriyle caz sahnesine başka bir derinlik kazandırmıştı.

Andrew Neyman adlı bir genci oynayan Miles Teller, Amerika’da seçkin bir konservatuvarın zirvesine çıkma peşinde koşan iddialı, genç bir caz davulcusudur. Bir yandan babasının başarısız yazarlık kariyeri ile boğuşan Andrew, gündüzlerini gecelerine katarak zamanın en iyi caz davulcularından biri olmak istiyordur. J. K Simmons tarafından canlandırılan aynı derecede yetenekli ve tanınan bir öğretmen olan Terence Fletcher, okuldaki en iyi caz topluluğuna öncülük ediyordur. Fletcher’ın Andrew’un yeteneğini keşfetmesiyle genç adamın hayatını tamamen değiştirmesini anlatan bu filmde; Andrew’un mükemmelliği elde etme tutkusu ve öğretmeninin onu zorlamasının sonucunda Andrew’un aklının ve yeteneğinin uçlarına gelmesi serüvenini izleriz.

Üniversite yıllarında yönetmen Damien Chazelle ile oda arkadaşı olan besteci Justin Hurwitz’le beraber yaptıkları müzikal film “Guy and Madeline on a Park Bench”ten sonra bir araya geldikleri bu filmin soundtrack’i caz severleri bir bakıma ikiye ayırdı. Bazıları caz müziğin sadece hız ve mükemmeliyetçililikten ibaret olduğunu hissettiren bu filmden rahatsızken, bazıları bu filmin caz müziğini çok iyi bir şekilde anlattığı kanaatindedir.

Kendi adınıza karar vermeniz adına işte “Whiplash” filminin soundtrack’i.

 1. Snare Liftoff – J.K Simmons
 2. Overture – Justin Hurwitz
 3. Too Hip To Retire – Tim Simonec
 4. Whiplash – Hank Levy
 5. Fletcher’s Song In Club – Justin Hurwitz
 6. Caravan – Duke Ellington & Juan Tizol
 7. What’s Your Name – J.K Simmons
 8. Practicing – Justin Hurwitz
 9. Invited – Justin Hurwitz
 10. Call From Dad – Justin Hurwitz
 11. Accident – Justin Hurwitz
 12. Hug From Dad – Justin Hurwitz
 13. Drum & Drone – Justin Hurwitz
 14. Carnegie – Justin Hurwitz
 15. Ryan / Breakup – Justin Hurwitz
 16. Drum Battle – Justin Hurwitz
 17. Dismissed – Justin Hurwitz
 18. Good Job – J.K Simmons
 19. Intoit – Stan Getz
 20. No Two Words – Nicholas Britell & Justin Hurwitz
 21. When I Wake – Justin Hurwitz
 22. Casey’s Song – Justin Hurwitz
 23. Upswingin’ – Tim Simonec
 24. First Nassau Band Rehearsal / Second Nassau Band Rehearsal / Studio Band Eavesdrop / Studio Band Rehearsal After Breakup – Tim Simonec

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here