Genç yaşta dünya çapında bir üne kavuşan şarkıcı Justin Bieber, adının duyulduğu ilk zamanlardan bu yana sürekli eleştirilerin hedefinde oldu.

Kimi zaman sesiyle, kimi zaman stiliyle, yaptığı açıklamalarla oldukça eleştirilen Bieber, son zamanlarda ise dış görünüşündeki bakımsızlıkla gündemdeydi. Geçtiğimiz aylarda model Hailey Baldwin ile dünya evine giren 25 yaşındaki starın, TMZ dergisine verdiği röportaj, bilinmeyen kaynaklar tarafından sızdırılınca röportajın içerdiği, şimdiye kadar duyulmamış önemli bir bilgi, Justin Bieber hayranlarını derinden üzdü.

Bunun üzerine neredeyse hiç vakit kaybetmeden kendi Instagram hesabından sızdırılan röportaj metnini yayımlayan Bieber, bu üzücü haberi doğrulamış oldu.

Görünüşü yüzünden kristal meth ve benzeri uyuşturucu maddeler kullandığı söylenen Bieber, Lyme hastalığı ile mücadele etmekte olduğunu açıkladı. Bunun yanı sıra, aynı zamanda bir eklem iltihaplanması olan kronik monoartrit ile savaşmakta olduğunu da dile getirdi.

Tedavisinin en iyi şekilde sürdürüldüğünü belirttikten sonra, yakın zamanda hiç olmadığı kadar enerjik bir biçimde sahnelere geri döneceğini de ekledi ünlü şarkıcı.

Peki nedir bu Lyme hastalığı?

Habertürk’ten Ceyda Erenoğlu’nun haberine göre Borrelia burgdorferi spiroket bakterisinden kaynaklanan ve “İçimizdeki sessiz katil” olarak da nitelendirilen hastalık; kalp krizi, şizofreni, bipolar bozukluk, beyin tümörü, bazı kanser türleri, otizm, huzursuz bacak sendromu, ürtiker, haşimato tiroidi, Alzheimer, Parkinson, MS, ALS gibi kas hastalıkları ile çölyak gibi pek çok hastalığı taklit ediyor.

Kronik yorgunluk, ani görme kaybı, ani sağırlık, tek veya çift taraflı yüz felci, sürekli uyku bozukluğu, vücudun tamamında gezen ağrılar, titreme, karıncalanma, psikolojik semptomlar, kalp çarpıntısı, sürekli baş ağrısı ve migren gibi de semptomları bulunmaktadır.

Justin’in eşi Hailey ise, Lyme hastalığını hafife alanlar için, Twitter hesabından şu sözlerle eşine destek oldu: “Lütfen araştırmanızı yapın ve yıllardır bu hastalık yüzünden acı çeken insanların hikayelerini dinleyin. Anlamadığınız bir hastalıkla dalga geçerek veya küçümseyerek bir yere varamazsınız.”

Bella Hadid, annesi Yolanda Hadid, Kanadalı şarkıcı Avril Lavigne gibi isimler de uzun süreler boyunca bu hastalık ile mücadele etmişti. Hastalığının iyileşmesinden sonra Avril Lavigne, Lyme Organizasyonu‘nu kurarak bu hastalıktan muzdarip olanlara yardım edilmesini sağlayan Lavigne, hastalığını açıkladıktan sonra Bieber’a büyük destek gösterdi.

Prof. Dr. Barbaros Çetin, son 10 yılda yapılan çalışmaların sonucunda Amerika’da 25 milyondan fazla Lyme hastası tespit edildiğini söylüyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de “Bay Area Lyme Foundation” isimli dernek, birkaç yıl içinde en az 80 milyon Lyme hastasının ortaya çıkacağını öngörüyor. Çin’de son 20 yılda yapılan çalışmalarda tespit edilmiş Lyme hasta sayısı 75 milyon iken, Alman hükumetinin geçen yıl açıklamış olduğu resmi rakamlara göre ülkede her yıl yaklaşık 1 milyon kişi Lyme hastalığına yakalanıyor. Dünyada net bir sayı bilinmemesine rağmen yapılan her araştırma, durumun düşünülenden daha vahim olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here