R&B/Pop türünün günümüzdeki en başarılı isimlerinden olan İngiliz şarkıcı Jorja Smith, 2016 yılında piyasaya sürdüğü Blue Lights teklisi ile dikkatleri üzerine çekmişti. Get It Together şarkısında Drake‘e eşlik eden sanatçı, Kendrick Lamar‘ın Black Panther albümündeki I Am şarkısıyla da yeteneğini bir kez daha kanıtlamıştı.

Büyüme sancıları, aşk acıları, bireyin iç dünyasındaki karmaşaları gibi konuların işlendiği duygusal yoğunlukta bir çalışma olan Lost & Found ise Smith‘in ilk ve şimdilik tek stüdyo albümü olarak 2018 yılında bizlerle buluştu. Sanatçının sesindeki muazzamlığa daha önceki şarkılarında az çok aşina olmuştuk fakat bu albüm Jorja Smith‘in söz yazma konusundaki yeteneğini de kanıtladı.

Albüme ismini veren Lost & Found ile başlıyoruz 12 şarkılık yolculuğumuza. Ses rengiyle Amy Winehouse‘a benzetilen sanatçının bu şarkısı müzikal altyapısı itibariyle de Winehouse‘u getiriyor akıllara. Baterideki sade ritim ile elektro gitarın ön plandaki sesi bu durumu kanıtlar şekilde karşımıza çıkıyor. Sözlerinde ise sanatçının kendisini tanıma sürecine ve yaşadığı ilişkideki karmaşık duygularına tanık oluyoruz.

So tell me how am I ever gonna find love in you
If I do not even know what I want from you
‘Cause we both want different things
Why can’t this be one common thing
I never thought I would ever find
Something so assured but so fine

jorja smith lost & found gif ile ilgili görsel sonucuJorja Smith‘in 16 yaşındayken bebek bakıcılığı yaptığı sırada yazdığı Teenage Fantasy ergenlik döneminin kalp ağrılarıyla ve ilgi duyulan kişiden beklenen ilginin görülmemesinin yarattığı hayal kırıklığıyla baş başa bırakıyor bizleri. Şarkının altyapısına hakim olan soul müzik ise sözlere uyum sağlıyor.

You weren’t the boy I thought I knew
Maybe I was blind, I was young, I didn’t have a clue
You were the topic of my lunch times
I’d bore the girls about our chance
And get upset when you didn’t text back

Albümün en vurucu ve en hüzünlü şarkısı olan The One‘da sanatçının duygusal çöküşüne eşlik ediyoruz. Smith‘in kendi hisleriyle yaşadığı kavgalarını anlatan şarkı, günümüz ilişkilerinin geldiği noktaya bir isyan niteliği taşıyor aynı zamanda. Güçlü vokaller ve yoğun olarak duyulan kemanlar ise şarkıya özgünlük kazandırıyor.

You will never hear me say
Come hold me, console me
When really I’m lonely
Even if I feel this way
I don’t wanna feel this way
When I

Need someone
I don’t wanna need no one
I’m not tryna let you in
Even if I fall, don’t worry

3 Şubat 2017 tarihinde yazılan February 3rd, hayat bulduğu gün aldığı isimle yer alıyor albümde. Yine bir aşk acısıyla karşı karşıya kalıyoruz bu şarkıda ve Jorja Smith‘in kalbindeki kişiye ettiği sitem hayat buluyor sözlerde. February 3rd’ü HBO yapımı komedi dizisi Insecure‘un bir bölümünde de duyma fırsatı yakalıyoruz.

jorja smith lost and found gif ile ilgili görsel sonucu

Albümün ilk teklisi olan ve Jorja Smith‘in tanınmasında önemli rol oynayan Blue Lights ise Lost & Found‘daki diğer şarkılardan farklı bir konuya yoğunlaşıyor. Irkçılık üzerine yazılan, siyahilerin yaşadığı ayrımcılıkları ve uğradığı haksızlıkları anlatan şarkı oldukça etkileyici sözlere sahip. Müzikal altyapısı ile de Hip Hop/R&B türüne daha yakın duruyor. Dizzie Rascal imzalı Sirens şarkısından sample kullanılan Blue Lights‘ın yazıldığı tarih, Smith‘in okul yıllarına denk geliyor ve sanatçı bir röportajında bu şarkıda büyüdüğü yer olan Walsall’daki olaylara ve günümüzde halen devam eden adaletsizliklere değindiğini söylüyor.

Don’t you run when you hear the sirens coming
When you hear the sirens coming you’d better not run
‘Cause the sirens not coming for you
What have you done? You went to school that day
Was a bit late, but it wasn’t Monday
Kept at the class for answering back
You apologized, then you were coming out

Lost & Found‘un sanatçının ilk albümü olmasına rağmen hem müzikal altyapısıyla hem de Smith‘in söz yazmadaki yeteneğini gözler önüne sermesi bakımından oldukça başarılı bir çalışma olduğunu söyleyebiliriz. Bu albümle müzik dünyasından hatırı sayılır bir beğeni toplayan Jorja Smith, önümüzdeki yıllarda da sık sık dinlemek isteyeceğimiz ve yeni işlerini sabırsızlıkla bekleyeceğimiz sanatçılar arasında yerini almış durumda.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here