Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Büyülü Gerçekçilik akımının öncü isimlerinden biri olarak tanıdığımız Arjantinli öykücü, deneme yazarı, şair ve çevirmen Jorge Luis Borges‘in birçok alanda benzersiz çalışmaları bulunmakta. Gerçeküstücülük konusunda yazdığı denemeler ile ünlü olan Borges, kendisinden sonra gelen birçok başarılı yazarı bu akımla birlikte etkilemiştir. Hayata, anlara, kitaplara karşı benzersiz bir bakış açısı bulunan Borges, Kum Kitabı, Alef, Ficciones gibi birbirinden başarılı kitaplar yayımlamıştır. Borges’in benzersiz düşüncelerine yakından bakabileceğimiz bazı alıntılarını sizler için derledik.

Keyifli Okumalar!

”Bence kitap okumak, aşık olmaktan veya seyahat etmekten aşağı kalan bir deneyim değildir.”

”İnsanoğlunun başına gelen her şeyin, tam ama tastamam şimdi’de geçtiğini hatırladım. Yüzyıllar geçiyor ve yalnızca şimdiki zaman’da oluyor her şey; havada, yerin ve denizin üzerinde sayısız insan var, ama gerçekte, olup biten her olay bana oluyor…”

”Ne zaman aynadaki yüze baksam, bilmiyorum hangi yüz bana bakıyor; bilmiyorum hangi yaşlı yüz sessizce ve bezgin bir öfkeyle kendi imgesini arıyor.”

”Yeniden başlayabilseydim eğer, yalnız mutlu anlarım olurdu. Farkında mısınız bilmem. Yaşam budur zaten. Anlar, sadece anlar. Siz de anı yaşayın.”

”Yorucu, garip, kendimin ve başkasının zamanının labirentini bir türlü çözemedim. Hiç kimse değilim ben. Kimseye kılıç çekmedim savaşta. Yankıyım, unutuşum, hiçliğim ben.”

”Ey geceler! Ey ılık ve paylaşılmış karanlıklar! Ey gölgelerde gizli bir ırmak gibi akan aşk! Ey her birinin öbürü olduğu o esrime ânı! Ey esrimenin saflığı ve arılığı! Ey kendimizden geçtiğimiz, sonrasında uykuya daldığımız birleşme! Ey günün ilk ışınları ve onun seyrine dalışım!”

”Zaman bizim açımızdan bir sorundur; sarsıcı ve talepkar bir sorun, belki de metafiziğin en can alıcı sorunu; sonsuzluksa bir oyun ya da yıpranmış bir umut.”

”Bir açıklamada bulunayım. Bir şeyi görebilmek için onu anlamak gerekir. Koltuk insan bedenini, eklemlerini ve tüm organlarını önceden kabullenir; makas da kesme eylemini. Bir lamba ya da bir taşıt için ne demeli? Bir vahşi, misyonerin İncil’ini algılayamaz; bir gemi yolcusu, halatları tayfaların gördüğü gibi göremez. Evreni gerçekten görebilmiş olsaydık belki onu anlardık.”

”Üstelik kimse kimseye bir şey öğretemez. Onu tek başına arayıp bulmalısın.”

Kaynakça:1,2,3,4

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here