Başarılı aktör Johnny Depp’in, yıllardır hayat verdiği karakterler hep çok konuşuldu ve beğenildi. 1984 yılında “Elm Sokağı Kabusu” filmiyle hayatımıza giren 54 yaşındaki sevilen aktör, otuz yılı aşkın bir sürede otuzdan fazla karakterle karşımıza çıktı. Bu karakterlerin hepsini tek tek ele almak elbette çok zor. Bu sebeple yazımızda sizler için Johnny Depp’in hayat verdiği unutulmaz karakterlerden beş tanesini derledik, keyifli okumalar!

5- Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi – Benjamin Barker

Filmde karısına göz koyan güçlü bir hakim tarafından haksız yere Avustralya’ya sürgün edilen Benjamin Barker (Johnny Depp) ve onun acımasız iş ortağı ve sevgilisi Bayan Lovett’ın (Helena Bonham Carter) maceraları anlatılıyor. Barker, yıllar sonra karısı ve kızının intikamını almak için “Sweeney Todd” takma adıyla Londra’ya, burada eskiden kendisine ait olan berber dükkânına geri döner. Amacı ise karısı Lucy’yi ve küçük kızını kurtarmak ve onu haksız yere hapse gönderen Yargıç Turpin’i (Alan Rickman) öldürmek.

4- Karayip Korsanları -Jack Sparrow

Serinin ilk filmi olan Karayip Korsanları: Siyah İnci’nin Laneti ile tanınan karakter, ardından devam filmi olarak Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu ve Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmlerinde yer aldı. Başlangıçta Sparrow, Will Turner’a (Orlando Bloom) rehberlik eden bir düzenbaz olarak tasarlandı fakat Depp, Jack Sparrow karakterinin ağırlığını değiştirmeyi başardı. Göz alıcı ve ilginç yorumuyla, Rolling Stones gitaristi Keith Richards’dan esinlenerek Jack’i oluşturdu ve Kaptan Sparrow bir kahramana dönüştü. Depp, üçlemenin ilk filmindeki başarısıyla “En İyi Aktör” dalında ilk Akademi Ödülü adaylığını aldı.

3- Alis Harikalar Diyarında – Çılgın Şapkacı

Johnny Depp ve Tim Burton’ın yedinci kez bir araya geldiği, Alice Harikalar Diyarı’nda kitabından uyarlanan film güçlü kız imajı baz alınarak seyircinin karşısına çıkarılıyor. Film, 17 yaşındaki Alice’in sosyeteye tanıtım partisinde beyaz bir tavşanı takip ederek kendini Harikalar Diyarı’nda bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor bile. Harikalar Diyarı’nda Alice’i karşılayanlar arasında Johnny Depp’in canlandırdığı Mad Hatter karakteri de var.

2- Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Willy Wonka

Roald Dahl’ın aynı adlı kitabından esinlenerek yapılmış filmde; Charlie ailesi ile zor bir şekilde geçinen fakir bir çocuktur. Tüm dünya ve Charlie, çikolata fabrikasıyla zengin olmuş Willy Wonka’nın (Johnny Depp) esrarengiz ve yıllardır kapalı olan fabrikasını merak etmektedir. Bir gün Willy Wonka 5 çikolata ambalajının altına altın bilet saklar. Altın biletleri bulan 5 çocuk fabrikaya girme hakkına sahip olacak ve içlerinden biri hayallerinin ötesinde bir dünyaya kavuşacaktır. Charlie ise çikolata alamayacak kadar fakir olmalarına rağmen o fabrikaya girmek için elinden geleni yapacaktır. .Altın bileti bulan Charlie fabrikaya büyükbabasıyla birlikte girer. Olaylar da bu şekilde başlar. Tim Burton’ın en başarılı işlerinden biri olan bu filmde, Johnny Depp bizlere ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu kanıtlamış.

1- Makas Eller – Edward Scissorhands

Johnny Depp ve Winona Ryder’ın kişiliklerini ortaya koydukları duygusal bir yapım olan film “En İyi Makyaj” dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

Film küçük bir kızın büyükannesine karın nasıl yağdığını sormasıyla başlar. Yaşlı kadın Edward’ın hikâyesini anlatır. Bir mucit Edward’ı yaratarak sonra ona can vermek ister. Ne yazık ki ellerini tamamlayamadan mucit hayata veda eder. Sonsuza kadar tek başına kalmaya mahkûm olan Edward’ın hayatı ise Peg Boggs ile tanışınca değişir. Peg, onu evine götürüp kıyafetler verir, o ve ailesi ile yaşamasına izin verir. Bir süre sonra Edward Peg’in kızı Kim’den hoşlanmaya başlar. Bu yüzden sürekli Kim’in sevgilisi ile sorunlar yaşar. Hayatını insanların saçlarını keserek ve komşuların bahçelerindeki çalılara şekil vererek geçiren Edward’ın, Kim’in sevgilisi yüzünden başı derde girer. Hırsızlık suçu ile yargılanan Edward’a artık tüm komşular sırt çevirerek tek bir hatasını beklemektedirler…

Bonus: Ed Wood

Yine Tim Burton ve Johnny Depp’in bir araya geldiği fimlerden biri olan Ed Wood kimilerine göre dünyanın en kötü yönetmeni, kimilerine göre de filmleri son derece keyifli, nev-i şahsına münhasır kült bir yönetmendir. Filmde ise Ed Wood’un, ayrıntılı yaşam hikayesinden ziyade, en çok bilinen yapımlarını çektiği dönem ve film yapma konusundaki hırsı konu ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here