Gazap Üzümleri, Fareler ve İnsanlar, Bitmeyen Kavga gibi kıymetli eserleri ile tanıdığımız Nobel ödüllü yazar John Steinbeck, aynı zamanda üretken bir mektup yazarıydı. Eşi Elaine Steinbeck’in desteğiyle yayımlanan Steinbeck: A Life in Letters adlı alternatif biyografi; John Steinbeck’ten ailesine, arkadaşlarına, editörlerine ve diğer ünlü toplumsal figürlere yazdığı düşünceli, esprili, inatçı, hassas ve içten 850 mektubu içeriyor.

Bu yazışmalar arasında 1958 yılında, Susan adında bir kız için umutsuz bir aşk beslediğini söyleyen 14 yaşındaki büyük oğlu Thom’a yazdığı, insanın aklına kazınacak ve kalbine dokunacak güzel bir mektup bulunuyor.

New York
10 Kasım 1958
Sevgili Thom,
Bu sabah mektubunu aldık. Mektubuna kendi bakış açımla cevap vereceğim. Tabii, Elaine de kendi bakış açısıyla.
İlk olarak, eğer âşık olduysan, bu güzel bir şey, hatta bir insanın başına gelebilecek en iyi şey. Sakın kimsenin bunu küçümsemesine izin verme.
İkincisi, birkaç çeşit aşk vardır. Biri bencil, cimri, açgözlü ve egoistçedir ve sevgiyi kibri uğruna harcar. Bu kötü ve çirkin türden bir aşktır. Bir diğeri, içindeki iyi her şeyin, nezaketin, düşünceliliğin ve saygının taştığı bir aşktır. Bu yalnızca toplumsal alandaki saygılı davranışlar değil, bir başka insanı biricik ve kıymetli gördüğün daha yüce bir saygıdır. İlki seni hasta, küçük ve zayıf yapabilir fakat ikincisi içindeki gücü, cesareti, iyiliği ve hatta sahip olduğunu bilmediğin bilgeliği ortaya çıkarabilir.
Bu geçici bir aşk değil, diyorsun. Eğer çok derinden hissediyorsan, tabii ki geçici bir aşk değil.
Fakat bana ne hissettiğimi sorduğunu zannetmiyorum. Hislerini herkesten daha iyi biliyorsun. Benden sana yardımcı olmamı istediğin konu, bunun hakkında ne yapılması gerektiği ve benim ne söyleyebileceğim.
Hissettiklerinin tadını çıkar, bundan memnuniyet duy ve şükran besle.
Aşk, en iyi ve en güzeli amaçlar. Buna ulaşmaya çalış.
Birini seviyorsan bunu ona söylemekte bir sakınca yoktur. Sadece hatırlamalısın ki bazı insanlar oldukça çekingen olabilir ve bazen bu çekingenliği göz önünde bulundurmalısın.
Kızlar bir şekilde senin ne hissettiğini anlayabilir veya hissedebilir fakat yine de bunu duymak isterler.
Bazen olur, hissettiklerine bir sebepten karşılık alamazsın fakat bu senin hislerinin değerini veya güzelliğini eksiltmez.
Son olarak, ne hissettiğini biliyorum çünkü ben de aynı hislere sahibim ve sen de böyle hissettiğin için mutluyum.
Susan’la tanışmaktan memnuniyet duyarız. Elaine tüm hazırlıkları yapacak, çünkü bu onun uzmanlık alanı ve bunu yapmaktan çok memnun olacaktır. O da aşk hakkında çok şey bilir ve belki sana benden daha çok yardım edebilir.
Ve kaybetmekten korkma. Eğer doğruysa olur. Önemli olan acele etmemek. İyi olan hiçbir şey elden kaçmaz.
Sevgiler,
Baban

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here