Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

Pulitzer ve Nobel ödüllü yazar John Steinbeck’in yayımlanan mektuplarından daha önce “John Steinbeck’ten Oğluna Aşk Üzerine Bir Mektup” içeriğimizde bahsetmiştik.

Bu mektuplar arasında 1962’de, aktör ve yazar olan Robert Wallsten’e yazdığı yazarlık önerileri de bulunuyor. Yazmaya meraklı herkese faydalı olacağını düşündüğümüz altın değerindeki bu 6 öneriye gelin hep birlikte göz atalım:

1. Eseri tamamlama fikrini aklından çıkar. 400 sayfanın izini sürmeyi bırakmanın ve her gün sadece bir sayfa yazmanın yardımı olacaktır. Ve kitap tamamlandığında sonuca şaşıracaksın.

2. Özgürce ve olabildiğince hızlı yaz, her şeyi kağıda aktar. Tüm işin bitene kadar asla düzeltme yapma veya yeniden yazma. Henüz işin tamamlanmamışken yeniden yazmaya kalkmak genellikle devam etmemen için bahane yaratır. Bu, ayrıca elindeki malzemeyle kurduğun bir tür bilinçsiz ilişkiden doğan metin akışını ve ritmini bozabilir.

3. Genel okuyucu kitlesini unut. İlk olarak, isimsiz ve yüzsüz okurlar seni ölümüne korkutacaktır. İkincisi, tiyatronun aksine, o kitle orada değildir aslında. Yazarken senin okuyucun yalnızca bir kişidir. Bazen yazarken okurun olarak tanıdığın gerçek bir kişiliği veya hayali bir insanı seçmenin ve ona yazıyormuş gibi yapmanın yardımı olacaktır.

4. Eğer bir sahne veya bölüm sana daha iyi yazılabilir gibi geliyorsa ve orada takılıp kaldıysan unut gitsin, o kısmı geç ve yazmaya devam et. Hikaye tamamlandığında oraya tekrar dönebilir ve belki o kısmın oraya ait olmadığı için sorun çıkardığını görebilirsin.

5. Sana gereğinden fazla gelen, diğer bölümlerden daha cüretkâr gelen sahneye karşı uyanık ol. Bu sahne çoğunlukla genel çerçevenin dışında kalacaktır.

6. Eğer diyalog kullanıyorsan, yazarken o kısmı yüksek sesle oku. Eserin ancak bu şekilde bir sese sahip olacaktır.

Kaynak: I

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here