John Lennon, mücadelenin içinde doğan ve o mücadeleyi hayatı boyunca sürdüren bir müzisyenden hatta bir devrimciden çok daha fazlasıydı. Lennon, başlı başına bir devrimdi. Sansasyonel sözleri (Beatles şu an İsa’dan daha popüler), alaycı tavrı ve müziğiyle verdiği mesaj… Çocukluk çağlarından beri sanata yönelimi belirgin olan sanatçının, toplumdan sıyrılması zaten bu erken dönemlerde başlamıştı. Her zaman farklı olana yönelmesi, onu arzulaması benliğinin bir parçası haline gelmişti. The Beatles’ın dünyaya bıraktığı izin bu kadar derin olmasının nedeni ise Lennon’ın bu arayışta yalnız olmamasıydı. Tam da Lennon’ın istediği gibi, grup hep farklı şeyler denedi; müziğe yeni bir soluk getirdi.

Imagine klibinde John Lennon

Grup dağıldıktan sonra ise Lennon’ın bu tutkudan vazgeçmesi söz konusu bile olmadı. Çünkü o çoktan başka bir yeniye, farklılığa doğru yola çıkmıştı ve yanında Yoko Ono, yani ruh eşi vardı. Farklılığa erişimi farkındalık yaratmaya doğru evrilirken, dünya Lennon’ın barış isteğiyle yankılandı. Sevgi ve barış arayışı, dünyaya bunu yayıp farkındalık kazandırma isteği ve gittikçe barışçıl devrimin lideri haline gelmesi ise 8 Aralık 1980’de uğradığı silahlı saldırı sonucu sona erdi. Lennon artık yoktu ancak dünyaya bıraktığı iz o kadar büyüktü ki tek başına bir devrimdi. Aşağıdaki şarkılar Lennon’ın ölümü ardından yazılan şarkılardır:

George Harrison – All Those Years Ago 

Uğradığı suikastin ardından Harrison’ın Lennon’a adadığı şarkıdır. Beatles’ın eski üyelerinin bu şarkıda Lennon için birleştiğini görürüz; davulda Ringo Starr, back vokalde Paul McCartney yer alırlar. Lennon’ın ölümünden önce farklı sözlere sahip olan şarkının sözleri suikastten sonra değiştirilmiştir. Harrison, şarkıda The Beatles’ın ünlü şarkısı “All You Need Is Love” ve John Lennon’ın ikonik şarkısı “Imagine”a atıfta bulunmaktadır.

Paul McCartney – Here Today

Lennon’ın ölümünden iki yıl sonra McCartney tarafından çıkartılan şarkıdır. McCartney, şarkıyı hayali bir dialog olarak bestelediği açıklar ve şarkıda Lennon ile aralarındaki arkadaşlık ve sevgiden bahseder.

Queen – Life Is Real (Song for Lennon)

Freddie Mercury tarafından yazılmıştır. Mercury, şarkının sözlerinin besteden önce yazdığını belirtir. Şarkı, grubun 1982’de çıkardığı Hot Space albümünde yer almaktadır.

The Cranberries – I Just Shot John Lennon

Şarkıda, Lennon’ın katili Mark David Chapman’ın cinayet sonrasındaki sorgulamada verdiği “Yes, I just shot John Lennon.” cevabına atıfta bulunulur. Şarkı, The Cranberries’in 1996’da çıkardığı To the Faithful Departed albümünde yer almaktadır.

The Elect – Ballad of John Lennon

Az bilinen gruplardan olan The Elect’in John Lennon için yaptığı şarkıdır.

Elton John – Empty Garden (Hey Hey Johnny)

Lennon’ın öldürülmesinden 18 ay sonra, onu anmak adına Elton John tarafından bestelenmiştir. Şarkı John’un 1982’deki albümü Jump Up!’ta yer almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here