Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Hollywood’un ünlü isimlerinden Jennifer Lawrence yazdığı açık mektupla sinema sektöründe erkekler ve kadınlar arasındaki ücret eşitsizliğine dikkati çekti. Sony’nin hacklenmesiyle American Hustle’da beraber rol aldığı erkeklerden daha az kazandığını öğrenen Jennifer Lawrence, bir mektup ile fikirlerini paylaştı.

Lawrence, bu haberin çıkmasından 1 yıl sonra, rol arkadaşı Bradley Cooper ve Emma Watson’ın da alkışladığı aşağıdaki mektubu Lenny için yazdı:

“Lena, bana ilk kez Lenny fikrini anlattığında heycanlanmıştım. Lena’ya konuşmak hoşuma gitmişti, bence o bir dahi ve ne hakkında şikayette bulunacağımı düşünmeye başladım (Benden istediği bu değildi ama ben bunu yapacağım). Feminizm konusunda çok sessiz kaldım. Popüler konularda konuşmaktan hoşlanmıyorum. Ice-bucket challenge’a -ki bu hayat kurtarıyordu- bile katılmadım çünkü bir amacın dışına çıkmış, popüler bir şey haline gelmişti. Bir çek yazmalıydım ama unuttum tamam mı? Ben mükemmel değilim ama dürüst olacağım, açık olacağım ve insanları kızdırmamak için dua edeceğim.

Çalışan bir kadın olmak hakkında konuşmak benim için çok zor çünkü problemlerim pek de bağ kurabileceğiniz türden değil. Sony hack’i gerçekleştiğinde pipisi olduğu için şanslı olan insanlardan ne kadar az kazandığımı öğrendim ama Sony’e sinirlenmedim. Kendime sinirlendim. Pazarlık konusunda başarısız olduğuma ve erken pes ettiğime sinirlendim. Milyonlarca dolar üzerine savaşmak istemedim, iki seri sayesinde ihtiyacım yok. (Söylemiştim bağ kuramayacağınızı, benden nefret etmeyin)

Ama kendime dürüst olmam gerekirse, bir yanım sevilmek istediği için de gerçek bir savaş vermeden karar vermiş olabilir. “Zor” ya da “şımarık” gözükmek istemedim. Zamanında bu güzel bir fikir gibi gelmişti ama sonra internette erkeklerin ne kadar kazandığını gördüm ve bu erkekler “zor” ya da “şımarık” olarak görünmekten korkmamışlardı. Bu genç bir insan olmamdan ya da karakterimden olabilir. Mutlaka ikisi birliktedir. Yıllardır çalışıyorum ve istatistiklere göre bu sorunu yaşayan tek kadın ben değilim. Sosyal olarak böyle davranmaya mı kodlandık? Oy verme hakkımız ne kadardır var? 90 yıldır mı? Cidden soruyorum çünkü telefonum uzakta ve ben koltuktayım, yani hesap makinesine ulaşmak zor. Acaba erkekleri “korkutmamak”, “kızdırmamak” için konuşurken bazı kalıplar içinde kalıyor olabilir miyiz?

Birkaç hafta önce iş yerinde aklımdaki her şeyi, düşüncelerimi saklamadan düz bir şekilde söyledim. Beraber çalıştığım adam (aslında o benim için çalışıyor) “Oooo! Burada hepimiz aynı takımdayız!” dedi. Sanki ona bağırıyormuşum gibi. Şok oldum çünkü söylediğim hiçbir şey kişisel veya saldırgan değildi, dürüst olmam gerekirse yanlış da değildi. Bütün gün erkeklerin fikirlerini duyuyorum ama ben fikrimi söylediğimde saldırgan oluyorum.

Söylediklerimi “şirin” bir şekilde paketlemekten ve sevimli olmaktan vazgeçtim! Siktir et onu! Şu ana kadar çalıştığım erkeklerden hiçbiri benimle konuşurken sesini duyurmak için hangi ses tonuyla konuşması gerektiğini düşünmekle vakit kaybetmedi. Sadece duyuldu. Jeremy Renner, Christian Bale ve Bradley Cooper savaştı ve güçlü bir pazarlıkla iyi bir teklif aldılar. Ben bir sürü şey hakkında endişelenirken onların taktiksel davrandığına eminim. Tekrar söylemeliyim, belki bu benim vajinamla alakalı bir şey değildir ama sızdırılan diğer bir e-postada beraber çalıştığım bir kadın oyuncu hakkında “şımarık bir çocuk” gibi pazarlık yaptığını söylemiş yapımcı. Nedense bir erkek için söylediğini düşünemiyorum”.*

Lawrence’ın bu isyanına American Hustle ve Silver Lining Playbook filmlerinde rol arkadaşı olan Bradley Cooper da destek verdi; bundan sonra rol alacağı filmlerde başroldeki kadın oyuncularla beraber maaş pazarlığı yapacağını söyledi. Meryl Streep, Emma Thompson, Patricia Arquette ve Cate Blanchett, daha önce Hollywood’daki maaş eşitsizliğine ses çıkaran kadın oyunculardan.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here