Jeff Buckley’in sesi, sizi bir anda donduran, duygularınızı sarsan ve sizi yüreğinizden vuran türde eşsiz bir sestir. Şarkıcı ve söz yazarı olan Buckley, ilk ve tek stüdyo albümü olan Grace’i 1994’te yayınladığında, aldatıcı olmayan romantik şarkılarla ve etkileyici sesiyle müzik dünyasında yeni bir çığır açmıştır. Buckley’nin sesini bu kadar özel kılan özelliklerden birisi şarkıları albümde nasıl duyuyorsanız, konser kayıtlarında da aynı şarkıyı aynı duygularla hatta çoğu zaman daha da etkileyici bir şekilde duymanızdır. İşte Jeff Buckley’nin tüylerinizi diken diken edecek canlı performansları karşınızda.

Mojo Pin

Grace’in açılış parçası olan “Mojo Pin” bir rüyadan ilham alınarak yazılmıştır ve şarkı sözleri ağır imgeler içerir. “Mojo pin” terimi, bir kişiye duyulan uyuşturucuya benzer bağımlılığı temsil eder.

Forget Her

Forget Her“, yayınlanmadan kısa bir süre önce Grace albümünden çıkarılmıştı, ancak daha sonra albümün “legacy edition” baskısına dahil edilmiştir. Geçmişteki bir aşığı aşmanın zorluğunu anlatan bu şarkıyı dinleyince Buckley’nin neler hissettiğini anlamak pek de zor olmuyor.

Lover, You Should’ve Come Over

Hallelujah

Bu performans Jeff Buckley’in modern müzikte adeta adını altın harflerle yazdırdığı şarkıdır.

Leonard Cohen’ın yazdığı şarkı, ilk olarak John Cale tarafından cover’landı, ancak her iki versiyon da çıktığı tarihte büyük ilgi görmedi. Bu şarkıyı gerçekten göz alıcı hale getiren Jeff’di. Bu versiyon, birçok kişi tarafından Cohen’in başyapıtının en etkileyici performansı olarak düşünülse de, albümün çıkışından on beş yıl sonra hem Amerikan Idol hem de X-Factor’da yer alana kadar ana akım medyada istediği başarıyı yakalayamadı. Bu performanslardan sonra Buckley’in versiyonu adeta yok sattı ve hızla modern çağ müziğinin bir klasiği haline geldi.

Calling You

Calling You”, ilk olarak 1987 yapımı Bagdad Cafe’nin soundtrack’inde Jevetta Steele tarafından seslendirildi. Daha sonra Jeff Buckley’in yanı sıra Celine Dion gibi efsanevi şarkıcılar tarafından da tekrardan kaydedildi. Buckley’nin Live at Sin-E albümünün bir parçası olarak kaydedilen bu parça, onun ses aralığının ne kadar geniş olduğunu kanıtlar niteliktedir.

I Know, It’s Over

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here