Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
93

Jean Paul Sartre, Fransız yazar ve düşünür. Varoluşçu felsefesi, yaklaşımı, siyasetle alakası ve tüm yazdıklarıyla 20. yüzyıla adını kazımış bir yazar. “Varlık ve Hiçlik” isimli yoğun ve ağır bir kitap yazdı. Bu kitapla felsefe ve düşünce yoluna bambaşka bir mana kazandırdı.

Simone de Beauvoir “Sartre yazmak için yaşıyordu, çevresinde gördüğü ve yaşadığı her şeye tanıklık etmek ihtiyacını duyuyordu, bunu kendi gerekliliğinin bir uzantısı sayıyordu.” diyerek anlatmıştır onu.

“Yukarıda, suyun yüzünde; görüntü apaçık, korkunç bir yaraydı, zehir gibi bir ağızdı, kanıyordu; bu “ben”im, ben, birbirinden koparılmış sanılan bir çift dudağım, dudaklar arasından dalga dalga sızan kanım.”

Özgürlük Yolları 2/Yaşanmayan Zaman

“Biliyorum. Bana tutku verecek herhangi bir şeye ya da kimseye artık rastlamayacağımı biliyorum. Birisini sevmeye kalkışmak, önemli bir işe girişmek gibidir, bilirsin. Enerji, kendini veriş, körlük ister. Hatta başlangıçta bir uçurumun üzerinden sıçramanın gerektiği bir an vardır. Düşünmeye kalkarsa atlayamaz insan.”

Bulantı

“Onda, içinde sanki ona incecik bir iple bağlı olan bir şey çözülmüş, açılmış ve ardında bir yerlere düşüp yuvarlanmıştı. Yaşamıydı bu. Yaşamı ölmüştü. Ölmüş! Kendini korkunç ve çok hafif hissediyordu: Çıplaktı, onda ne varsa hepsini çalmışlardı. “Bende kendimin olan bir şey yok artık, hatta geçmişim bile. Ama o sahte, yapma bir geçmişti zaten, ondan ayrıldığım için kederlenmiyorum. “Beni yaşamımdan kurtardılar.” diye düşündü. Sefil, yıkılmaya mahkûm, amaçsız, hiçbir yere ulaşamamış bir yaşamdı bu.”

Özgürlük Yolları 2/Yaşanmayan Zaman

“Ben değilim… O da değilim, bu da değilim… Hiçbir zaman bir şey olmadım! Ama onlar gene de sizi keyiflerince nitelendirip bir kutuya koyarlar.”

Özgürlük Yolları 1/Akıl Çağı

Ben bir hiçtim; silinmeyen bir saydamlıktım.

Sözcükler

“Tanrı yokluktur. Tanrı insanın yalnızlığıdır.”

Varlık ve Hiçlik

Yalnızlık; düşündüklerinizin kafanızın duvarlarına çarpıp tekrar içerİde kalmasıdır.

Duvar

“Her şeyi ciddiye alıyordum; sanki ölümsüzmüşüm gibi.”

Duvar

“Neden iki ayrı kişi olduğumuzu anlamıyorum. kendim kalarak, sana dönüşmeyi isterdim.”

Toplu Oyunlar

“Bir şey, sona ermek için başlamıştır. Serüven uzamaya gelmez, ona anlam veren ölümdür yalnız.”

Bulantı

“Şurada, bir sandalyenin üzerinde, gırtlağıma kadar kendi yaşamıma gömülmüş oturuyor ve hiçbir şeye inanmıyorum.”

Özgürlüğün yolları 1/ Akıl Çağı

“Ben geçmişimi nerede saklayacağım? Geçmişinizi cebinizde saklayamazsınız. Onu koyacak bir eviniz olmalı. Gövdemden başka şeyim yok benim. Yapayalnız bir adam, salt gövdesiyle anıları durdurup saklayamaz. Anılar üzerinden geçip gider onun. Ama yakınmamalıyım. Çünkü özgür olmaktan başka şey istememiştim.”

Bulantı

“Cehennem başkalarıdır.”

Gizli oturum

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
93

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here