Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7855

Bir film yapmak, dik bir uçurumdan aşağıya inmek değil, tepenin yamaçlarından tepeye doğru tırmanmaktır.

23 Mart 1910 Tokyo doğumlu, İmparator olarak anılan, sinemada ilk kez uygulanan birçok tekniğin sahibi, filmlerindeki duyguyu en iyi şekilde anlatmak için birden fazla kamera kullanımı tercih eden ve düşük bütçeler ile başyapıt gerçekleştirecek kadar dâhi olan yönetmen: Akira KUROSAWA

Akira Kurosawa (1910-1998)

Sessiz sinema dönemlerinde film yorumculuğu yapan abisi Heigo Kurosawa sayesinde sinema ile tanışması, hayatının en erken dönemlerine denk gelir Akira Kurosawa’nın. Heigo, Akira’yı sinema ile tanıştırmış ve hayatının geri kalanını etkilemişti ama abisinin, Akira üzerindeki etkisi sadece bu değildi. Akira Kurosawa’nın çocukluk dönemlerinde intihar eden Heigo Kurosawa ve 1-2 ay sonra da kaybedeceği en büyük abisinin ölümü Akira’nın kolay bir çocukluk geçirmemesinin en önemli nedenlerindendir.

Resim yapma konusunda oldukça başarılı olan Akira Kurosawa, 26 yaşına kadar resim yapar ve sinemaya üzerinde araştırmalar yaparak kendini geliştirir. Yıl 1936’yı gösterdiğinde, Akira Kurosawa, -belki, sinema tarihini doğrudan etkileyeceğini bilmeden- bir Japon film stüdyosu olan PLC‘de yardımcı yönetmen olarak işe başlar. Kajiro Yamamoto‘nın öğrencisi olarak 1941 yılında UMA isimli filme imza atarlar. Sonraki yıl aynı ekip 2 film daha çeker. Yıl 1943‘e geldiğinde Akira Kurasowa, ilk uzun metrajlı filmi Sugata Sanshiro‘yu çeker. Türkçe’ye Büyük Judo Efsanesi olarak çevrilen bu ilk film ne yazıktır ki sansüre uğrar. Dönemine ve koşullarına göre iyi bir film ortaya koyan Akira Kurosawa ilk filminde yasaklar ile karşılaşmıştır. Pek çok genç yönetmenin sinemaya küsmesini sağlayan, hevesini kıran sansür ve yasaklar Kurosawa’yı durduramaz. Ertesi yıl, 1944’te The Most Beautiful filmini çeker. Yönetmen 1994 yılına kadar aktif olarak yönetmenlik yapmış ve 31 filme imzasını atmıştır.

Akira Kurosawa, Francis Ford Coppola ve George Lucas ile Kagemusha setinde, 1980

Yönetmen, 1950 yılında çektiği Raşomon filmi ile Japon sineması uluslararası arenada başarı elde etti ve tanındı. Bu film ile Venedik Film Festivali En İyi Film Ödülü sahibi oldu. 1951’de Dostoyevski’nin Budala romanından uyarladığı The Idiot‘ı, 1954’te yeteneğinin zirvesinde olduğunu gösterdiği Seven Samurai filmini çekti. Yarattığı sinema şaheserleri ile dünya sinemasının ilgisini çekti ve birçok ülkeden teklif aldı. O Hollywood‘u tercih etti ve 60’ların sonralarında Amerika‘ya gitti. Burada film çalışmalarını yürütüyordu ama bir zaman sonra bu şartlar altında çalışamayacağına karar verdi ve ülkeyi terk etti. Başarısız bir dönem sonrası kendini iyi hissetmeyen Akira Kurosawa intihar girişiminde bulundu. Başarısız intihar girişiminin ardından kendini toparlamaya çalıştı ve sinemaya tekrar yöneldi. 1973 yılında Sovyet Sineması‘na giriş yaptı ve çekimleri 2 yıl sürecek olan Dersu Uzala için çalışmalara başladı. 1975 yılında bitirdiği bu filmi ile Moskova Uluslararası Film Festivali’nde Altın Küre Ödülü‘nü, 1976 yılında ise En İyi Yabancı Film dalında Oscar Ödülü‘nü kazanarak kariyerinin zirve noktasında bulunuyordu. Ta ki 1985 yapımı Shakespeare‘in Kral Lear oyunundan uyarladığı RAN filmine kadar. Kusursuz görüntüler ve oyunculuklar ile göz dolduran film ile Akira Kurosawa, o sene tam 4 dalda Oscar Ödülü sahibi oldu.

Sinema tarihinin en büyük yönetmenlerden biri olarak görülen Akira Kurasowa, Amerikan film endüstrisi tarafından senaryoları ve filmleri en çok taklit edilen yönetmen olur. İki büyük dünya savaşını gören ve atom bombası felaketini yaşayan Kurosawa, gittikçe kararan bir dünyada, kendine bile yabancılaşan insanlar için duyarlılıkların ölmeyeceğine inanmış ve filmlerinde bu umudun ışığını yükseltmiştir.

6 Eylül 1998 tarihinde, 88 yaşındayken kaybettiğimiz Akira Kurosawa geriye sadece çektiği filmlerini değil, kendi tasarımı olan pek çok tablosunu ve çekmeye ömrü yetmediği film senaryolarını bıraktı. After The Rain senaryosu 1999’da, The Sea is Watching senaryosu da 2002’de sinema sevenlerin huzuruna sunulmuştur.

BONUS: Dünya sinemasının önde gelen ustalarından Akira Kurosawa’nın resim sanatına olan yetenek ve düşkünlüğünden bahsetmiştik. Ülkemizde 10 Şubat – 26 Nisan 2009 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde Akira Kurosawa: Desenler isimli bir sergi açılmış ve yönetmenin eserleri sanat severler ile buluşturulmuştur.

Örnek 2 eser;

 

   

 

kaynak: 1 , 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
7855

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here