Japon Mitolojisi’ne göre birbirleriyle hem kardeş hem de karı koca olan İzanagi ile İzanami kaostan ayrıştıktan sonra gökyüzünün yüzen köprüsünden, tanrısal mücevherlerle süslü bir mızrakla okyanusu karıştırarak ilk kara parçalarını yaratırlar. Sonra bütün Japon adalarını ve diğer tabiat tanrılarını doğururlar. Japonya’da 8 milyon ilah vardır. Dağ, ırmak, ateş, gök gürlemesi, fırtına, yağmur vb. ilahlar dışında her meslek sahibinin de ayrı bir ilahı vardır. Bu içeriğimizde Japon tanrı, tanrıça ve ilginç yaratıklarından bahsedecek, bazılarının görevlerini bazılarının ise kutsallıklarını sizlerle paylaşacağız.

Aji-Shiki: Genç Japon tanrısı

Aji- Suki-Taka-Hi-Kone: Yıldırımların ve gök gürültüsünün tanrısıdır. Onu susturmak için diğer tanrılar bir merdivende bir aşağı bir yukarı taşırlar. Bu da yıldırımların yaklaşan ve uzaklaşan sesinin olmasını sağlar.

Akaname: Sadece kirli banyolarda, pis tuvaletlerde ve terkedilmiş evlerde yaşarlar. Balçık, saç ve insan atıklarıyla beslenirler. Çocuk veya kısa boylu yetişkin şeklinde görünürler. Yağlı bir saça sahiptirler. Tek gözlü veya iki gözlü olabilirler. Uzun ve yapışkan bir dilleri vardır. Temiz evlerden nefret ederler.

Ama-No-Minaka-Nushi: Cehennemin ve Kutup Yıldızı’nın tanrısıdır.

Amaterasu: Shinto inancına göre güneş tanrıçasıdır.

Amatsu Mikaboshi: Kötülüğün ve karanlık güçlerin tanrısıdır. İsmi “Gökyüzünün Heybetli Yıldızı” anlamındadır.

Am-No-Tabata-Hime: Japon dokumacılarının tanrıçasıdır.

Baku: “Rüyaları yiyen” olarak bilinen iyi ruhtur. Kendisinden yardım dilenenlerin kabuslarını yer ve kişiye iyi şans getirir. Aslan kafalı, kaplan bacaklı, ve at gibi bir vücuda sahip bir yaratıktır.

Benzai-Ten: Aşk, sanat, bilgelik, şiir, iyi şans ve suyun tanrıçasıdır. Sekiz elinde bir kılıç, bir mücevher, bir yay, bir ok, bir tekerlek, bir anahtar tutar, kalan elleriyle dua eder.

Bimbogami: Yoksulluk tanrısıdır. Onu defetmek için ayinler yapılır.

Binzuru-Sonja: Hastalıkların iyileşmesini sağlayan iyimserlik tanrısıdır.

Bishamon: Savaş tanrısı, yasaların adaletli ve koruyucu savunucusudur. Her yanı zırhlarla kaplı, şeytanların yanında ve elinde bir mızrakla resmedilir.

Centipede: Dağ büyüklüğünde, korkunç, insan etiyle beslenen bir canavar. Biwa gölü yakınlarında dağlarda yaşarmış.Gölün Ejder Kralı, Hidesato adlı kahramandan onu öldürmesini istemiş.Kahraman canavarın beynine bir ok saplayarak onu öldürmüş. Ejder kralı kahramana teşekkür etmek için sihirli pirinç torbasını vermiş. Bu pirinç torbasındaki yiyecek onun bütün sülalesini doyurmuş.

Chimata-no -kami: Kavşakların, anayolların, ve patikaların tanrısıdır.

Daikoku: Zenginliğin, toprağın ve çiftçilerin tanrısıdır. İki patates torbasının yanında oturan mutlu, dev gibi bir adam olarak resmedilirdi ve omzunda mücevherler dolu bir çuval taşırdı.

Ebisu: Deniz zenginliklerinin, balıkların ve balıkçıların tanrısı ve koruyucusudur.

Fudo: Ateş, bilgelik ve astroloji tanrısı, insanların koruyucusudur. Ateş tarafından sarılmış bir elinde kılıç diğerinde ise bir ip taşıyan, çirkin yaşlı bir adam olarak resmedilirdi.

Fujin: Şinto inancına göre rüzgar tanrısıdır. Omzunda bir rüzgar çuvalı taşıyan, leopar derili, korkunç ve siyah bir şeytan olarak ortaya çıkardı.

Funadama: Denizcileri ve balıkçıları koruduğuna inanılan deniz tanrıçasıdır.

Gama: Yaşam süresini belirleyen tanrıdır. Gizli bilgeliğin bütün sırlarının yazılı olduğu bir tomarı elinde tutar, bir katıra binmiş neşeli bir adam olarak ortaya çıkar.

 

Gekka-o: Evlilik tanrısıdır. Aşıkların ayaklarını kırmızı ipekten bir iplikle birbirlerine bağlardı.

Gongen: Japon dağ tanrısıdır. Ruhu yeniden vücut bularak insanların içlerinde yaşar.

Hashihime: Özellikle çok eski ve uzun köprülerde yaşayan kıskanç tanrılardır. Hashihime genelde beyaz elbiseler giyer ve yüzünü boyar. Demir bir başlığın üzerinde beş mum taşırken tasvir edilir. Bu lanetleri gerçekleştirmek için kullandığı bir tören kıyafetidir. Eğer Hashihime’nin köprüsünden geçerken başka bir köprü hakkında güzel şeyler söylerseniz başınıza da kötü şeyler gelecektir.Korkunç bulunmalarına rağmen insanlar onlara saygı da duyarlar. Köprülerine yakın yerlerde türbeler yapmışlardır.

Jurojin: Şinto inancına göre uzun yaşam ve mutluluk tanrısıdır. O yedi şans tanrıları Shichi Fukujinlerden biridir. Ona turna ve kaplumbağa eşlik eder. Beyaz geyiğin üzerinde, güler yüzlü ve sıcakkanlı yaşlı bir adam olarak resmedilir.

Uba-Uba: Mitolojide çam ağacının ruhudur. O ve kocası Jo (sevgi) evlilikte aşkı ve sadakati sembolize ederler.

Kaynak: Ahmet Demir- Dünya Mitolojisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here