İlk albümleri “Fantezi Müzik” ile 2017 yılında yerli sahnenin synth-pop sularında kendilerine özel bir yer bulmaya doğru ilk adımını atmıştı Jakuzi. Albümün öne çıkan şarkıları “Koca Bir Saçmalık”, “İstediğin Gibi Kullan” ve “Bir Düşmanım Var” grubun adının duyulmasında etkili oldu ve böylece dinleyici kitlesi de az çok şekil aldı.

Jakuzi, 2019 yılının Nisan ayı itibariyle ikinci stüdyo albümü “Hata Payı”nı Berlinli bağımsız şirket City Slang aracılığıyla yayımladı. Biri enstrümantal olmak üzere toplam 11 şarkıdan oluşan albümde grubun, ilk albümlerine kıyasla daha karanlık bir duruş sergilediğini görebiliyoruz. Synth-pop grubu olarak nitelendirdiğimiz Jakuzi, “Hata Payı” ile birlikte “darkwave” akımına da yakınlığını göstermiş oluyor.

Söz yazarlığı açısından ilk albümleri “Fantezi Müzik”te başarılı olan grubun, bu durumu “Hata Payı”nda çok daha geliştirdiğini söylemeden geçmek olmaz. Varoluşsal sıkıntıların ve iç dünyamızdaki çelişkili duyguların yoğun olarak işlendiği sözlerle dolu bir albüm çıkıyor karşımıza. Bahsi geçen bu sözlerin tamamı ise aynı zamanda grubun solisti olan Kutay Soyocak’a ait.

Ben kimim?
Artık emin değilim
Bilmeden, ne çok şey istedim
Gel ve gör, tam olarak neyim
İki ayaklı bir sinir kriziyim

Albümde öne çıkan ve kendisini tekrar tekrar dinlettiren şarkılar arasında “Toz”, “Şüphe”, “Yangın” ve “Sana Göre Bir Şey Yok” yer alıyor. Karamsar ve de karanlık sözlere sahip olan bu şarkıların güçlü synth’leri ve enerjik havaları her birini bıkmadan dinlemeyi mümkün kılıyor. “Toz” şarkısını dinlerken “Umarım burada tozum bile kalmaz/Umarım beni kimse hatırlamaz” sözleri eşliğinde kendinizi dans ederken bile bulabilirsiniz.

Gelelim albümdeki diğer şarkılara kıyasla “daha az karanlık” olan bir şarkıya: Kalbim Köprü Gibi. Tempoyu düşürmeyen fakat lirikal açıdan değerlendirildiğinde biraz daha “yumuşak” bir parça bu. Video klibinde ise grubun solisti Kutay Soyocak’ın küçükken şarkı söylediği bir okul töreninden görüntüler çıkıyor karşımıza.

Albümün geneline hakim olan yüksek tempoyu bir derece düşüren şarkılar arasında ise “Kendine Rağmen” ve “Bir Şey Olur” yer alıyor. Depresif yönü daha ağır basan bu şarkılarda albümün geri kalanında dinleyiciyi saran “her şeye rağmen dans etme isteği” pek ön planda kalamıyor böylelikle.

Hata Payı, belki de en karanlık ve en sert şarkısı olan “Ne Teselli Ne Avuntu” ile tüm albümü özetlercesine kapanışı yapıyor. Bir korku filminden alınmış hissi veren vokalleri ve şiddetli synth’lerinin yanı sıra “birden vazgeçişleri” ve “tüketen keşkeleri“yle dinleyenlere varoluşsal sancıyı iliklerine kadar hissettiriyor.

Dönüyorum kendime
Ait olduğum yere
Şaibeli geçmişe
Denizin en dibine

Kutsal olmayan acı
Bu yanıma kalır mı?
Bitmeyecek bir sorgu
Ne teselli ne avuntu

“Hata Payı”nı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde müzikal açıdan başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Grubun ilk albümü olan “Fantezi Müzik” ile bir karşılaştırma yapıldığında ise Jakuzi‘nin o günden bugüne çok yol kat ettiği ve kendini geliştirmeye açık bir grup olduğu açıkça fark ediliyor. Bu da grubun önümüzdeki zamanlarda yapacağı işlere dair ümit vaat ediyor.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here