İzmir Seferihisar’ın sokakları renkli, insanları renkli mahallesi Sığacık; tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel üretici pazarı, kale içindeki şirin ev pansiyonları, tarihi taş evleri, bakir koyları ve doğası ile Ege’nin en güzel ve hala tam olarak keşfedilmemiş olan saklı rotası…

Türkiye’de Sakin Şehir Ağı’nın (Citta Slow) ilk üyesi olan Seferihisar‘ın şirin mahallesi Sığacık’ta ilk dikkatinizi çekecek şeylerden biri her köşesinde bulunan, sakin şehri sembolize eden salyangoz resimleri olacaktır. Hal böyle olunca citta slow akımında yer alan Sığacık, tatilden beklentisi huzur ve sessizlik olanlara hitap etmekte.

Önceleri kendi halinde bir balıkçı köyü olan Sığacık’ın popülerleşmesi ve Türkiye genelinde ismini duyurduğu kırılım noktası ise 2009 yılı. Sığacık’ın bağlı olduğu Seferihisar’ın küreselleşmenin kentleri benzerleştirmesine karşı çıkan Citta Slow hareketine katılması bu güzel sahil kasabası için milat oldu.

1. Sığacık Kalesi

Bu güzel kasabayı keşfe çıktığınız vakit ilk durağınız Sığacık kalesi olabilir. Sığacık Limanı’nın yanı başında yer alan kalenin 16. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bazı kaynaklara göre kale Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Parlak Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Deniz üssü amacıyla inşa ettirilen bu kale yakın geçmişte gümrük kontrol merkezi olarak da kullanılmış. Kuşadası, Ayasuluk ve Sivrihisar olarak adlandırılan 3 kapıya sahip olan kale surlarında Teos Antik Kenti’nden getirilen taşlar da kullanılmış.

2. Teos Antik Kenti

Eğer tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız bölgede zamanda yolculuk imkanını size Sığacık’a 3 km uzaklıkta sunan bir yer de var. Tarihi M.Ö 2 binli yıllara uzanan “Teos Antik Kenti”, 12 İyon kentinden biri. Döneminin en büyük liman kenti özelliğini taşıyan Teos aynı zamanda sanatçılar şehri olarak da biliniyor. Tarihte ilk aktörler birliğinin M.Ö 3. yüzyılda Teos’ta kurulmuş olması bu kentin sanat alanındaki yerini güçlendiriyor. Kazıların 7 yıl önce başladığı ve halen sürdüğü antik kente gittiğinizde çalışmalarına devam eden arkeologları görmeniz de mümkün, en az yarım günlük bir ziyareti hak ediyor.

3. Kaleiçi Sokakları

Kalenin herhangi bir tarafından ya da surların çevresinden Kaleiçi sokaklarına adım atıp daracık sokaklara kendinizi bırakın. Bu sokaklar onlarca ev pansiyonunun sıralandığı, yaşamın aktif olarak devam ettiği rengarenk görünümde. Ata Demirer’in Olanlar Oldu filminin çekildiği pansiyonu da yürüyüş sırasında görebilirsiniz. Bu sezonda çekilen Ege’nin Hamsisi dizisinin çekildiği restoranları da yine bu sokaklarda yürürken görebilir, hatta dizi setine denk gelebilirsiniz.

4. Sığacık Üretici Pazarı

Sığacık, pazar günleri kurulan üretici pazarıyla İzmir’in en gözde pazarlarından birine sahip. Halden mal girişinin yasak olduğu pazar yerinde yalnızca çevre köylerde üretim yapan üreticinin getirdiği ürünlerin satışına izin veriliyor. Seferihisar köylerinde üretilen sebze, meyve ve Ege otları, Kaleiçi’nde yaşayan kadınların hazırladığı yiyecek ve içeceklerin satışının yapıldığı Üretici Pazarı’nda naylon poşet kullanımı yasak. Naylon poşet yerine file ve kese kağıdı kullanımı teşvik ediliyor.

5. Teos Marina 

Sığacık’ın tam merkezinde konumlanan Teos Marina, aynı zamanda Yunanistan’ın Sisam (Samos) adasıyla bağlantı sağlayan bir gümrük kapısı. Sisam’ın Karlovasi Limanı ile Sığacık arasında düzenli feribot seferleri Teos Marina’dan gerçekleştiriliyor. 2010 yılında açılan marinanın denizde 510, karada 80 tekne kapasitesi bulunuyor. Restoran, kafe ve market gibi olanakların yer aldığı marina Sığacık’a hayat veren noktalardan. Marinaya geldiğinizde alışveriş yapıp yemek yedikten sonra çevresinde bulunan çay bahçelerine giderek ağaç altındaki puflarda oturabilir ya da bar&publara giderek canlı müzik eşliğinde eğlenebilirsiniz.

6. Değirmen

Ata Demirer’in senaryosunu yazdığı ve başrolünde oynadığı Olanlar Oldu filminden sonra bir hayli ilgi çeken değirmen, Sığacık’a gelenlerin aradığı ancak zar zor bulduğu bir yer. Birçok kişiye sormama rağmen sağlıklı bilgi alamasam da ısrarlı çabalarımın sonucunda değirmeni bulup Ege Denizi’nin muhteşem manzarasını izleme şansına eriştim. Büyük Akkum Plajı’nın yanında bulunan Club Atlantis Resort Hotel’in içerisindeki değirmen güzel bir mola için ideal. Otelin güvenlik görevlilerine rica edip otelin içine girip değirmende fotoğraf çektirebilirsiniz.

7. Büyük Akkum Plajı

Sığacık çevresinin en iddialı plajı Büyük Akkum. Merkeze 2,5 km uzaklıktaki plajda bir işletme bulunuyor. Plajın hemen arkasındaki Club Atlantis Resort Hotel’in de bir kısmını kullandığı plajdan ücret ödemeden de yararlanabilirsiniz. Büyük Akkum, kum plajı ve zaman zaman rüzgarlı olan denizi ile Sığacık’a kadar gelip denize girmeden dönmek istemeyenler için tercih edilebilir.

 

Tüm bunların yanında konaklama kısmına gelecek olursak Sığacık’ta konaklama için her türlü bütçeye uygun alternatif bulunuyor. Kaleiçi’ndeki ev pansiyonlarının birçoğu yaz-kış açık. Kaleiçi sokaklarında birbirinden sevimli pek çok pansiyon var. 

Kaynak: 1

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here