Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

İrlanda’nın eğlenceli geleneklerini bilmeyen yoktur. Farklı ama bir o kadar da eskiye dayanan bu geleneklerin kimi unutulmuş kimi de unutulmaya yüz tutmuştur.

Yöresel ve bir o kadar da bulunduğu yere mahsus olan geleneklerin dışında eğlenceli ve bir o kadar da ilgi çekici olan bir gelenek var: Leap Year! 4 yılda bir Şubat ayının 29 çekmesi ile bu günü özel kılan bir gelenek var. Özel olduğu kadar sonucu da kişiden kişiye değişen bu gelenekte evlilik teklifini kadınlar yapıyor. 5. yüzyılda İrlanda’da başlayan ve sonra civar ülkelere yayılan bu gelenekte işler tam tersine dönüyor.

14 Şubat nasıl ki Valentino’s Day, “Valentino’nun Günü” yani Sevgililer Günü kabul ediliyorsa İrlandalı kadınlar için de 29 Şubat benzer bir anlam taşımaktadır. 5. asırdan kalma bir İrlanda mitine göre erkek arkadaşlarına bir türlü evlilik teklif edemeyen kadınların o çok özel soruyu sormak için özlemle beklediği çok özel bir günden söz edilir. Bu efsaneden aktarıldığına göre sevdiğiniz adamın resmen nişanlınız olmasını diliyorsanız dört yılda bir gelen 29 Şubata kilitlenmeniz şarttır!

1288 yılında Kraliçe Margaret tarafından çıkarıldığı varsayılan bu gelenekte erkeğin teklifi reddetmesi durumunda ödenecek para cezası, ipekli bir elbise ya da bir çift eldiven için ödeme yapabilir olmasıydı. Bütün bu kuralları koyan kraliçenin de bekar olduğu ise ayrı bir durum.

Günümüzde İrlanda halkı tarafından bile az biliniyor olsa da bu eğlenceli geleneğin filmini yapmayı da es geçmemişler.

Amy Adams ve Matthew Goode gibi oyuncuları bünyesinde barındıran 2010 yapımı romantik/komedi filmi. Gerçek aşk ve hayalleri arasında kalmış bir kadının evlilik teklifi için gittiği İrlanda’da başına gelen olayları anlatan film izlediğinizde yüzünüzde tebessüm bırakacak, samimi filmlerden. Başrollerinde iki kez Oscar adayı oyuncu Amy Adams (Enchanted, Doubt, Julie & Julia) ile İngiliz aktör Matthew Goode‘un (Watchmen, Match Point) oynadığı romantik komedi Leap Year’da sevdiği erkekle evlenmeye kesin kararlı olan ama kaderin cilvesi sonucu başka bir erkekle tanışan genç bir kadının öyküsü anlatılır.

Erkek arkadaşının dört yıldan beri ona evlilik teklif etmemesi üzerine Anna, kadınların erkeklere Şubat’ın 29’unda evlenme teklif edebildiği bir İrlanda geleneğinden esinlenip ipleri ele almaya karar verir. Evlilik teklifi için erkek arkadaşı Jeremy’nin arkasından Dublin’e takip edecektir fakat kötü hava koşulları yüzünden yolda kalır. Beklenmedik bir zamanda kendisini İrlanda’nın öbür ucunda bulan Anna, başkent Dublin’e ulaşabilmek için kaygısız ama ters mizaçlı aşçı Declan’ın (Matthew Goode) yardımına başvurmak zorundadır.

İrlanda’nın ünlü Cennet Adası’nda sürekli didişme halinde olan Anna ile Declan, çok önemli bir gerçeğin ayrımına varacaklardır: Çıktığınız yol sizi hiç beklenmeyen diyarlara ulaştırabilir. Dublin’e gidebilmesi için taşra ahalisinden Declan, Anna’ya yardım eder. Anna yolda Declan’a aşık olur.

Fragmanı için:

kaynak: 1 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here