Soğuk havalar kapıya dayandı. Planların dışarıdan ziyade kapalı ortamlara, evlere döndüğü vakitlere gelmiş bulunmaktayız. Bu vakitleri biraz korkarak biraz gerilerek geçirmek isteyenler için film önerilerinde bulunduk. Eğer kapınızın kilitli olduğundan eminseniz, iyi izlemeler!

1. The Strangers (2008)

Bir dostlarının düğününe katılan Mckay ve Hoyt, dönüşte James‘in ailesinin yazlık evine giderler. Şampanya, gül yaprakları ve mum ışığı eşliğinde özel bir kutlama gecesi yapacaklardır ancak gece beklenmedik şekilde değişmek üzeredir. Gece 4’te kapı çalar ve tedirgin edici ses tonuyla bir soru gelir: Tamara orada mı?

Gerçek olaylara dayanan film, 11 Şubat 2005’te, Clark Road’da bulunan Hoyt ailesinin yazlık evinde yaşananları gözler önüne seriyor. Filmin yönetmen koltuğunda Bryan Bertino otururken, başrolünde ilk defa gerilim filminde yer alan, güzelliğiyle baş döndüren bir isim olan Liv Tyler var.

”Pencereleri kapattınız, kapıyı kilitlediniz… Gerçekten güvende misiniz?”

2. You’re Next (2011)

Evlilik yıl dönümü bahanesiyle kırsaldaki evlerinde toplanan Davison ailesi üyeleri, güzel bir akşam yemeği yiyip aile arasındaki soğuklukları gidermeyi amaçlarlar. Evdeki tek davetsiz misafir, ailenin en genç üyesi Crispian‘ın sevgilisi Erin‘dir. Gerginlik yaratan bu durum tartışmaya kadar gidecektir. Yüzleri maskeli ve silahlı bir çete, evin etrafını sarıp aile üyelerini öldürmeye başlayınca tartışma, yerini hayat mücadelesine bırakacaktır. Savunmasız ve şoka uğramış aile üyeleri, çetenin saldırısından kurtulmak için tek çözümü tartışmayı bırakmakta ve birlikte çalışmakta bulur.

Filmin yönetmenliğini Adam Wingard yapıyor. Başrollerinde ise Sharni Vinson, Joe Swanberg ve AJ Bowen bulunuyor.

Film, farklı festivallerden 7 ödülle geri döndü. Bu ödüllerin başını 2011 yılında Toronto Film Festivali‘nin Geceyarısı Çılgınlığı bölümünde kazandığı People Choice ödülü çekiyor.

3. Exam (2009)

Gizemli ve güçlü bir şirket, işe almak için son derece zeki ve yetenekli 8 kişiden birini seçecektir. Penceresiz bir odaya alınan grubun önlerindeki kağıtta 1 soru ve 1 saat süre vardır. Soruya doğru cevabı veren kişi işe alınacaktır ama ortada büyük bir sorun vardır. Verilen kağıtta cevap verilebilecek bir soru yoktur.

Döneminin önemli gizem-gerilim filmlerinden olan Exam‘ın yönetmenliğini Stuart Hazeldine yapmaktadır. Başrollerinde ise Adar Beck, Gemma Chan ve Nathalie Cox bulunmaktadır.

4. Cloverfield Yolu No: 10 (2016)

Michelle, geçirdiği büyük trafik kazasından sonra gözleri bir adamın evindeki yeraltı sığınağında açar. Michelle’in yanında tanımadığı 2 adam daha vardır ve bu adamlar dışarıda yaşanan kimyasal saldırıdan dolayı yaşamın mümkün olmadığını iddia etmektedirler. Michelle, ne pahasına olursa olsun oradan kaçmak ve durumu kendi gözleriyle görmek için elinden geleni yapacaktır. Sahiden ya içeride kalmak, dışarıya çıkmaktan daha korkunçsa?

Netflix yapımı Black Mirror dizisinin ”Playtest” bölümünden hatırladığımız Dan Trachtenberg, bu film ile birlikte ilk uzun metraj filmini yönetmiş oluyor. Bilim kurgu ve gerilim temalarını çok iyi işleyen filmin başrol oyuncuları ise Mary Elizabeth Winstead, John Goodman ve John Gallagher Jr.’dır. Yapımcılığını ise ”Lost” dizisinden hatırladığımız J.J. Abrams üstlenmektedir.

5. Eli (2019)

Eli, nadir görülen bir hastalık yüzünden zayıf düşen bir çocuktur. Daha 11 yaşında olmasına rağmen bir çok tedavi gören Eli, hiçbirinden istediği sonucu alamamıştır. Annesi ve babası son çare olarak onu ıssız bir kliniğe götürmek ister. Buradaki tedaviden ümitlidirler. Tedaviye başlayan Eli, bir süre sonra onu rahatsız eden varlıkların olduğu fark ettiği klinikten kaçmaya çalışır ancak her seferinde kendini büyük tuzakların içinde bulur.

Netflix yapımı filmin yönetmenliğini Ciarân Foy üstlenmektedir. Başrolünde ise Charlie Shotwell, Kelly Reilly ve Max Martini bulunmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here