Müzikaller her sinema severim harcı değildir, bunun farkındayım ama müzikal sevmeyenlerin dahi keyif aldığı müzikaller vardır ki o filmleri bu listede toplamak istedim, mesela neler bu müzikaller?

1.Grease

Grease müzikalini izlemeyen çok insan kaldığını düşünmüyorum ama yine de müzikal dendiğinde akla gelen ilk filmlerden olduğu için ilk sıraya koymak istedim. John Travolta ile Olivia Newton-John‘ın ekran karşısındaki müthiş uyumu kulaklara da yansımış olacak ki, 1978 senesinden beri yeri sarsılmaz bir klasik oldu kendisi. Tatlı bir yaz aşkı hikayesini konu alan müzikal, sadece müzikleri ile değil, film içerisindeki dans koreografisi ile de izleyenlere keyif veriyor.

2. Moulin Rouge

Kırmızı Değirmen, Baz Luhrmann‘ın sinema sektöründe ismini yankılattığı müzikal diyebilir miyiz acaba? Sonrasında yapımcılığını üstlendiği Chicago müzikali ve müzikal sayılmasa da içerisindeki müzik ve görsellerin bir o kadar etkili olduğu Great Gatsby filmini beyaz perdeye taşımış bir yönetmen için…

Kırmızı Değirmen, Fransa’nın Paris şehrindeki meşhur genelevi Moulin Rouge’daki bir aşk hikayesini ele almakta. Başrollerini Nicole Kidman ve Ewan McGregor üstlense de, müzikalde birçok başarılı ve tanınmış isim de bulunuyor. Filmi izlemeden dahi film müziklerini baştan sona dinleyebileceğiniz bir albüme sahip kendisi. U2, Celine Dion, Fatboy Slim, performansları bulunduğu kadar, Madonna ve Queen coverları da bulunmakta. Eğer hala izlemediyseniz, bir açıdan çok şanslısınız çünkü leziz bir şölen sizi bekliyor.

3. Greatest Showman

Sanıyorum Greatest Showman‘e kadar uzun bir süre bu kadar keyif alacağım bir müzikal izlememiştim. Bu nedenle de izlediğimde üzerimdeki etkisi oldukça uzun sürdü hatta hala kurtulmuş değilim diyebilirim. Hugh Jackman‘ın müzikal geçmişinden bahsetmeye gerek bile yok bunun üzerine günümüz popüler genç müzikallerinden çıkma birisi olan Zac Efron da eklenince ortaya sanki iki kuşağın aynı ip üzerindeki gösterisi gibi oluyor bu gösteri hikayesinde. Müzikleri La La Land ekibinden çıktığı için de özene bezene işlenmiş bulunmakta, koreografisi ise gerçekten insanı kıpır kıpır eden ritimlere sahip. Ben izlerken çok keyif aldım ve hala dinliyorum, dilerim, izlemediyseniz siz de aynı keyfi alırsınız.

4. Chicago

Moulin Rouge’dan bahsederken Chicago ismini de geçirmiştik. Chicago müzikali, oyuncu kadrosu, müzikleri ve hiç dinmeyen temposu ile adeta sizi Broadway’e götürüyor. 6 Oscar sahibi müzikal, 50’ler havasını üzerimize profesyonelce sindirirken, retro açlığımızı da bir nevi giderebiliyor diyebilirim. İzlemesi çok keyifli ve yaratıcı bir müzikal; oyunculuklara değinmek istemiyorum bile, gerçekten özene bezene seçilmiş bir kadro.

5. Funny Girl

Bu kadar yakın zaman müzikalden sonra (Grease’i ayrı tutuyorum) buraya bir adet klasiklerden koymak istedim. Barbara Streisand‘ın şahane mizahından ve sesinden beslenen Komik Kız müzikali, gerçekten günümüz sinema ve müzikal filmografisinde inanılmaz bir yer edinmekte. Glee dizisinin lider karakterinin dahi buradan esinlenildiğini söyleyebiliriz. Eğer canınız keyifli bir nostalji çekiyorsa, Funny Girl sizi bekliyor.

Elbette Batı Yakasının Hikayesi, La La Land ya da Neşeli Günleri unutmuş değilim onları da bir sonraki müzikal listemize sakladım.

Listemi bitirdikten sonra buraya en sevdiğim müzikal olan Crosswalk The Musical on Broadway’den yine favori bir bölümü koymak istiyorum. Çok fazla anlatıma gerek yok, kendisi yeterince ifade ediyor zaten özünü.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here