Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

İskandinavya’nın havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez; birçok sanatçıyı, grubu dünyaya tanıtıp, müzik listelerimize kazandırmıştır. Kaleo da bu gruplardan birisi. 2012 senesinde kurulan İzlandalı grup, 2013 senesinde kendi şarkılarını yazmaya başlayıp İzlanda’daki insanların ilgisi ve desteği ile birlikte İzlanda’da tanınarak iki sene içerisinde Avrupa’daki çeşitli festivallerde sahne alarak ününü arttırdı. Devamında ise ilk albümünü yayınlayıp ününü okyanusun diğer ucuna taşıyarak arttırdı.

2016 senesinde ilk albümleri olan A/B yayınlandı. Albümde on şarkı bulunmakta ve bir şarkı haricinde -Vor í Vaglaskógi- geri kalan şarkıların tümü İngilizce. Grubun hem solistliğini hem de gitaristliğini üstlenen JJ Julius Son, albüm içinde şarkılarla olan tezatlığından dolayı; yani A ve B grubu olarak iki farklı türde şarkıların olmasından dolayı bu ismi albüme verdiklerini söylüyor. Albümde biraz sert geçişli, hatta eski rock & roll ruhunun esintilerini taşıyan şarkıların yanı sıra daha yumuşak, folk ve akustik şarkılar da bulunmakta. A/B albümünü özel kılan da bu bence, şarkılar birbirini tekrarlamıyor; tarz, müzik veya söz olarak da, bu sebeple tekdüzelikten kendini sıyırmış başarılı bir albüm olarak görünüyor bizlere.

Yeni dönemden düşünecek olursak; Kings of Leon, The Black Keys ile benzerlikleri var diyebiliriz fakat Kaleo sadece günümüzden ibaret olan bir grup değil. Blues, folk, soul  ve hatta indie esintileri de içinde barındıran, özel şarkı sözlerine sahip olan ve vokalinin sesinin de büyüsüyle büyülü bir grup aslında.

“All alone, alone again
No one lends a helping hand
I have waited, I have waited
Takes it’s toll, my foolish pride
How long before I see the light
I have waited, I have waited
For you to lay me down”

Volkanın içinde bile canlı performansları bulunan grubu her yerde görmek mümkün; bu yaz boyunca çeşitli ülkelerde ve festivalerde sahne alacaklar; maalesef şuan için Türkiye’de gerçekleşecek bir konserleri gözükmüyor.

“You let your feet run wild
Time has come as we all oh, go down
Yeah but for the fall oh, my
Do you dare to look him right in the eyes?
‘Cause they will run you down, down til the dark
Yes and they will run you down, down til you fall
And they will run you down, down til you go
Yeah so you can’t crawl no more
And way down we go”

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here