Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
903

“I am not in danger, Skyler. I am the danger. A guy opens his door and gets shot, and you think that of me? No! I am the one who knocks!”

Şimdi biraz nostalji zamanı, takvimlerde geriye gidiyoruz. Bir zamanlar ekranlarda fırtınalar estiren, o fırtınanın etkisinin bugün hala devam ettiği, bütün bölümleriyle ve özellikle final bölümüyle hafızalarımızda hep taze kalan o efsane diziyi anacağız. Breaking Bad, yayınlandığı günden beri tüm dünyayı etkisi altına almayı başarıp en çok izlenen, en çok konuşulan ve en çok izleyici kitlesine sahip dizi ünvanını elinden hiç bırakmadı. Dizinin bir diğer popüler özelliği ise sevenlerini geceler boyunca uykusuz bırakması. Hangimiz “hadi bir bölüm daha” deyip koca sezonu bitirirken uykumuzdan feragat etmedik ki? İzlemeyenler eminiz ki şu an dizinin konusunu araştırmaya başlamıştır. Hiç gerek yok, hemen bahsedelim.

Dizi, kanser hastası olduğunu öğrenen bir kimya öğretmenin hayatına dahil ediyor bizi. Akciğer kanseri olduğunu öğrenen ana karakterimiz Walter White, bunu öğrendiği andan itibaren bir korkuya kapılıyor ama bunun ölüm korkusu olduğunu sanmayın sakın, o arkasında bırakacağı ailesinin nasıl hayatlarını devam ettireceğinin korkusunu duyuyordu. Bir şeyler yapmalıydı ama ne? Ve bir gün şans onun ayağına kadar gelmişti, gerçi ona şans demek çok doğru olmaz. Uyuşturucu işleriyle uğraşan eski bir öğrencisiyle karşılaşan Walter White, hayatının fırsatını yakaladığını anlamıştı. İki kafadar bir olup meth üretmeye karar verir ve hikaye tam olarak bu noktada başlar. Bundan sonra ne mi oldu? Hikayenin gerisini öğrenmek size, hikayenin ufak detaylarından bahsetmek ise bize düşüyor. İzleyenlere çok sevdikleri diziyi hatırlatmak, izlemeyenlere ise kaçırdıklarını göstermek için bir liste hazırladık. Bakalım Walter White’ın dünyasına ne kadar hakimsiniz?  Maskelerinizi, eldivenlerini yanınıza almayı unutmayın. Şimdi unutulmaz dizi Breaking Bad‘in sır kapılarını aralıyoruz, bakalım kimyadan geçebilecek misiniz? Ama korkmayın hocamız pek tatlıdır. Keyifli okumalar!

“I did it for me. I liked it. I was good at it. And I was reall… I was alive”

 

1) Dizinin Geçtiği Süre

Bizi 5 sezon boyunca kendine hayran bırakan dizi, tam olarak 2 yıllık bir süre zarfında geçiyor. Bütün o olaylar, o karmaşa sadece bu zaman diliminde yaşanıyor. Dizideki tarihle 7 eylül 2009’da Walter White karakterinin uyanmasıyla başlayan dizi efsane final bölümüyle 7 eylül 2011 tarihinde ise bize veda ediyor.

2) Bir Reddediliş Hikayesi

Neredeyse her başarılı yapım gibi Breaking Bad dizisi de bugünlere kolay gelmedi. Senarist gittiği her kapıdan ret cevabıyla döndü ta ki AMC kanalıyla anlaşana kadar. Eminiz ki diğer kanallar ne kaçırdığının farkına varıp hala pişmanlık duyuyorlardır. İş işten geçti, başka projelere artık diyelim.

3) Dizininin Çekim Yeri

Dizimize kanal ve yapımcı bulunmuştu şimdi ise önemli bir unsur daha vardı. Dizinin çekileceği mekan işi de halledilirse, her şey tamamdı. Dizinin önce California‘da çekilmesi istenmiş ancak burada maliyet ve vergi çok fazla olacağı için daha sonra bizim rüya şehrimizde karar kılınmış. Albuquerque‘da çekimlere başlanan set için daha uygun bir yer düşünemezdik bile.

4) O Meşhur Pizza Sahnesi

Dizilerde ve filmlerde bir sahnenin daha uygununu bulmak için kaç kere çekildiğini hepimiz biliyoruz herhalde. Gelin görün ki Breaking Bad dizisinde bir sahne var ki tek seferde halledildi. Walter White karakterinin çatıya pizza attığı o sahnede şansa bakın ki tek seferde pizza o çatıda kalıyor ve hiç tekrarsız, olaysız dağılıyorlar. Biz seni boşuna sevmedik Bryan Cranston(Walter White), sen olmasan sahne kim belir kaçıncı tekrarla çekilirdi?

5) Dizimizin Miniği Walter Jr. 

Belki daha önce fark ettiğiniz ya da bilinç altınızda hep bildiğiniz ama tam olarak çıkaramadığınız bir detaya geldi sıra. 5 sezon boyunca bütün oyuncular birbirleriyle içli dışlıydılar, iki kişi hariç. Walter White’ın biricik oğlu Walter Jr. onun karanlık dünyasındaki dostu, meth partneri Jesse ile hiç karşılaşmamıştır. Aynı zamanda Walter Jr,  Jesse ile tanışmayan baş karakterler içindeki tek kişi olma özelliğini de taşıyordur.

6) Ve Karşınızda Jesse Pinkman

Ondan bahsetmeden listemizi bitireceğimizi sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Evet, evet biliyoruz hepimiz onun ve küfürlerinin hastasıyız. 5 sezon boyunca yarattığı karakteriyle yaşıyor, bize de yaşatıyordu adeta. Şimdi inanmakta zorlanacağınız bir sır vereceğiz ama aramızda kalsın. Jesse karakterine hayat veren Aaron Paul, hayatında hiç oyunculuk dersi almamıştır. Sanırım ağzımız açık onu izleyip tebrik etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yokken gelin onun oyunculuk tanımına bir bakalım:

“Her zaman şöyle düşündüm, yapmam gereken tek şey başka biri gibi davranmak.”

7) Biri Mavi Şeker Mi Dedi? 

Dizide geçen popüler mavi methi hepimiz biliyoruzdur. Diziyi izlerken bunu nasıl ve neyden yapmışlar diye zaman zaman düşünmedik değil. Hemen söyleyelim, bizim mavi akide şekeri bu. Şimdi işin bütün büyüsü bozuldu ya!

8) Dizide Ölen Ölene 

Dizi gerçek hayatta 5 sezon, kurguda 2 yıl sürüp giderken birçok ölüme şahitlik etmiştir. Kimi çok sevdiğimiz kimi ölse de kurtulsak dediğimiz bu ölümlerin tam sayısını söyleyelim size. Dizi boyunca toplamda 270 kişi hayatını kaybedip ölmüştür. Biz bir savaş dizisi izledik de haberimiz mi yoktu acaba?

9) Breaking Bad Dövmesi

Dizinin bizde bıraktığı izlerden fazlasını oyuncularda bıraktığı aşikar. Walter White karakterine hayat veren Bryan Cranston, dizinin son günlerinde hatıra olarak işte bu dövmeyi yaptırmış. Breaking Bad herkesin hayatına dokunan bir dizi olmayı başardığı için aramızda belki bu dövmeye sahip başka insanlar da vardır.

10) Ve Final

Ve sıra geldi o hiç gelmesini istediğimiz final bölümüne. Dizi, 2013 yılında bir rekorla veda etti biz sevenlerine. “Felina” isimli final bölümü 10.3 milyon kişi tarafından izlenerek en çok izlenen bölüm olmuştur. Bölüm adı olan felina ise bize bir şey anlatmak istiyordu çünkü Breaking Bad aleminde hiçbir şey tesadüfi değildir. Demir kanı, lityum methi, sodyum ise gözyaşını temsil ediyordu. Ayrıca bu kelime final kelimesinin kökenini oluşturuyordu. Bu efsane diziye de böyle bir final yakışırdı, her ne kadar biz bitmesini istemesek bile. Ama bilirsiniz ki her güzel şeyin bir sonu vardır ya da şöyle diyelim:

“All bad things must come to an end.”

Kaynak 1, 2, 3, 4

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
903

1 YORUM

  1. Dizinin ana fikri şu bu dünyada yapayalnızsın eşin çocukların akraba eş dost hepsi boş bir şey yapıyorsan sadece kendin için yapacaksın etrafındaki tüm insanlar yalan adam kanser ya bunu tesi yok karısı hiç anlayışlı değil üstelik adamı aldatıyor adam ekmek arası götürüyor iş yerinde yine de yaranamıyor kadına

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here