Miyazaki’nin filmlerinin hayali ve çağrışımsal niteliği, yönetmenin yaratım süreciyle doğrudan bağlantılıdır. Hiçbir zaman senaryo üzerinde çalışmaz, resimli taslakları çizmeye başlayınca öykü kendiliğinden ortaya çıkar. Akıcı üslubunda, Paul Grimault, Yuri Nostein ve Lev Atamatov gibi animatörlerden ilham alan Miyazaki’nin sineması, 1984 tarihli Kaze No Tani No Naushika filminden beri, iyimser kız kahramanlarının kökleri Astrid Lindgren’in Pippi Longstocking örneğine dayanıyor gibidir.

1930’larda geçen hava korsanları konulu filmi Kurenai No Buta dışındaki büyüm filmleri, her ne kadar şiddet sahneleri naif Batılı ebeveynleri korkutsa bile, çocuklara yönelikti. Miyazaki ve Studio Ghibli’nin Monoke-Hime filmi Miramax tarafından ABD’de gösterime girince yönetmen uluslararası şöhrete kavuştu ve Sen to Chihiro no Kamikakushi Oscar ödülü almanın yanı sıra bir de Altın Ayı ödülünü aldı.

1941 yılında Japonya’da doğup, siyasi bilimler ve ekonomi dallarından mezun olduktan sonra da mesleğini animasyon üzere geliştirmeyi seçti Miyazaki… İlk manga çizgi romanı olan Nagagutsu wo Haita Neko’yu da 1969 yılında yayınladı.

Sent to Chihiro no Kamikakushi


Alice in Wonderland’e bir yanıt olan bu film, şımarık ve küçük bir kızın, cadıların ve ruhların bulunduğu, gizemli bir dünyada kaybolmasını konu alıyor. Miyazaki’nin filmleri çocuklara hitap ettiği halde, karakterleri ahlaki açıdan basit değildir. Yani pek de çocuk filmi diyemeyiz. Yetişkin farklı anlamlar çıkarırken, çocuklar farklı anlamlar çıkartabilir. Böylesine dengeli ve farklı bir tarzı vardır Miyazaki’nin… Genellikle öyküleri de kötünün yok edilmesiyle değil de daha iyimser olan uzlaşma şekliydi son bulur. No Face karakteri ise herkesin zihinlerine yer etmiştir.

IMDB: 8,6

Mononoke-hime


Bu çevreci öykü, Japon tarihinin önemli bir zamanında, barut ve endüstrileşmenin ülkeyi ve halkı altüst ettiği Demir Çağı’nın başlarında geçiyor. Karmaşık öykü ilerledikçe, antik orman tanrıçaları da mücadeleye dahil olur ve iki genç kahraman, geleneksellik ve çağdaşlık arasındaki mistik savaşta bir taraf seçmek durumunda kalır.

IMDB: 8,4

Hauru No Ugoku Shiro


Çağdaşı olan Katsuhiro Otomo (Akira) ve Mamoru Oshii (Ghost in the Shell)’ye nazaran daha az gelecekçi ve distopik olan Miyazaki, karelerinin kenarlarına bile küçük ayrıntılar eklediği fantastik dünyaların içindeki gerçekliğe bağlıdır. Wynne Jones’un kitabına dayanan bu büyülü film yönetmenin ilk edebi uyarlamasıdır.

IMDB: 8,2