Five Finger Death Punch şüphesiz 21. yüzyılda çıkan en iyi Trash Metal gruplarından biri. 2005 yılında kurulan grup birçok çalkantılı dönem geçirmesine rağmen adını günümüzün en büyük metal grupları arasına yazdırmış durumda. Bu çalkantılı dönemlerden en büyüğü ise şüphesiz grubun gür sesli vokalisti Ivan Moody‘nin alkol ile olan büyük mücadelesi. İşte karşınızda alkol yüzünden otobüs ve otel odalarında yaşamaya ve ailesinden uzak kalmaya mecbur kalan Ivan Moody’nin alkol yani şeytanı ile olan mücadele hikayesi…

Yıllardır alkol bağımlılığı ile mücadele eden Moody şu an sürdürdüğü rehabilitasyonun öncesinde tam 4 kere tedavi olmayı denese de başaramamıştı. Grup üyelerinin söylediklerine göre Ivan nerede ise her gün yüksek miktarda alkol tüketen biriydi. Kendi röportajlarında alkolün ruhunu kirlettiğini düşündüğünü ve bu yüzden de ölümünün bir alkol nöbeti yüzünden olacağını söylüyordu. Ciddi anlamda zayıf düştüğünü söyleyebiliriz. Bu zayıflığı ile birlikte her zaman demoralize olan sanatçı bu yüzden her seferinde alkole daha fazla sarılıyordu. Bu durum bir süre sonra sahnelere de yansımaya başladı ve 2017’de yaptıkları Avrupa turnesinde bu durum artık patlama noktasına geldi. 12 Haziran 2017 tarihinde Hollanda’da verdikleri kaotik bir konser sonrasında Ivan, gruptan ayrılmak istediğini açıkladı. Ivan sahneye 10 dakika kala alkollü bir şekilde uyanmış ve dehşet bir performans sergilemişti.

Bu ayrılık haberinden sonra gündem ciddi anlamda çalkalanmaya başladı. Bu açıklamadan sonra bir süre gruptan resmi bir açıklama gelmemişti. Sonrasında grup bir süre turneye Ivan olmadan devam edeceğini açıkladı. Ivan bu süreçte tekrardan alkol ile mücadele etmek için rehabilitasyona başlayacağını açıkladı. Bu süreç onun için ciddi anlamda zor oldu. Detoks aşamasının ilk 7 gününde yürüyemeyen Moody kendisinin dediğine göre ne tuvalete gidebiliyordu ne de sigara içebiliyordu. İlk günlerde sırf odadan çıkmasın diye bir bakıcı ile de aynı odada kalmıştı. Bu süreçte ailesinden hep uzak kaldı ve otellerde yaşamaya başladı.

Rehabilitasyonun önemli olan kısmı atlatıldıktan sonra 19 Ağustos’ta grup Ivan Moody’nin sahnelere döneceğini açıkladı. Bu rehabilitasyon süreci hakkında verdiği röportajlarda Moody şöyle açıklamalarda bulundu:

Mirasımın madde bağımlılığı yüzünden ölmek olmasını istemiyorum. Chester, Chris, Scott, Layne ve Lynn… Bütün bu adamlar unutuldu. Onları radyoda duyuyorsunuz… Şimdi Linkin Park’ın şarkısını dinliyorum ve onların yardım için ağladıklarını duyabiliyorum. Bunu fark etmemiz neden bu kadar uzun sürdü? İnsanların şarkılarımda olan acı ve ağlamaları duyduktan sonra bu adam bu maddenin üstesinden geldi dediğini duymak istiyorum. Şu sıralar sadece bir umut olmak istiyorum.

Alkol bağımlılığı hakkında ise grup üyelerinin Ivan’ın eskisinden çok daha mutlu ve enerjik olduğunu, şeytanlarını (alkolü) yendiğini ve sahneleri yıkmaya hazır olduklarını açıkladılar. Bu açıklamalardan sonra da yeni albüm hazırlıklarına başlayan grup geçtiğimiz Mayıs ayının 18’inde And Justice For None isimli albümlerini yayınladı. Rehabilitasyona tam gaz devam eden Moody, son albümlerinin sözleri için rehabilitasyon sürecinden ilham aldığını söyledi. Artık grup eskisinden çok daha güçlü ve fırtına gibi esmeye devam edecek gibi gözüküyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here