Rönesans’ın ülkesi İtalya, bünyesinde oldukça zengin bir sanat yelpazesi barındırıyor. Tarih ve sanat ile dolup taşan bu ülkedeki en dikkat çekici özelliklerden birisi de meydanlarından, kiliselerine kadar, her yeri büyülü güzellikteki heykellerin süslemesi. Michelangelo Buonarotti gibi heykeltıraşlar, İncil’den ve onun tasvir ettiği insan doğasından ilham alarak mermerlere şekil verdiler. Görenleri kendine çeken, simge haline gelmiş bu cazibeli yapılardan bazılarını sizler için derledik. İşte İtalya’da bulunan mükemmel heykeller:

10. David-Michelangelo (1501 – 1504)

david by michelangelo ile ilgili görsel sonucu

Davut heykeli Floransa’da bulunan en ünlü heykeldir. Heykeltıraş, İncil’de geçen Davut’un, Golyat’a saldırma anını yansıtmak istemiştir. Yapımı 2 yıl süren heykeli her yıl 8 milyon kadar insan ziyaret etmektedir. 5 metre boyunda ve 5660 kg ağırlığından olan heykele yakından baktıkça daha da büyüleniyoruz.

david sculpture ile ilgili görsel sonucuEn ince ayrıntısına kadar özenle yapılmış, gerçekçiliği ile görenleri hayran bırakan bir heykel. İlahi yaratılışı taklit eden Michelangelo’ya göre, çalıştığı mermer blogunun içerisinde zaten Davut bulunmaktadır, o sadece şekil vererek onu açığa çıkarmıştır.

9. Pieta-Michelangelo (1498–1499)

pieta michelangelo ile ilgili görsel sonucuMichelangelo, çarmıhtan indirilen İsa’yı annesi Meryem’in kollarında tasvir etmiştir. Saint Peter Bazilikası‘nda bulunan heykelin teması merhamet, acı ve sevgidir. Bakire Meryem, boynu bükük bir şekilde oğlu İsa’yı kucaklamaktadır. Huzur içerisinde yatan İsa’nın ise gerçekçi bir şekilde verilen kas ve damar sistemlerinin tasviri oldukça dikkat çekicidir.

İlgili resim8. Cristo della Minerva/Risen Christ-Michelangelo (1519–1521)

İlgili resimKurtarıcı İsa olarak da bilinen heykel, 1521 yılında tamamlanmıştır. 2.05 metre boyunda, diğer heykellere oranlara oldukça küçük bir heykeldir. Yine de en ünlü İsa heykelleri arasındadır ve Roma’da Santa Maria sopra Minerva Kilisesi‘nde sergilenmektedir.

7. Hercules and Cacus-Bartolommeo Bandinelli (1525-1534)

hercules and cacus statue ile ilgili görsel sonucu

Floransa’da, Piazza della Signoria yakınlarında bulunan heykelde, Cacus adlı antik dönem canavarını öldüren Herkül adlı tanrı tasvir edilmiştir.

6. The Crucifix-Michelangelo (1492)

İlgili resimÇarmıhtaki İsa, İncil’de geçen çıplak İsa tasvirine uymaktadır. Çünkü Yeni Ahit’e göre İsa’nın kıyafetleri Romalı askerler tarafından toplanmıştır. Tahtadan yapılmış olan bu heykel, Santo Spirito Kilisesi‘nde bulunmaktadır.

5. Moses-Michelangelo (1513–1515)

Musa’nın saçlarından kıyafetine kadar bütün bu ayrıntılar gerçekçi bir şekilde tasvir edilmiştir. Saçlarındaki bukleler, kıyafetlerindeki dalgalar oldukça dikkat çekici. Heybetli ve yüz ifadesinden sinirli olduğu anlaşılan bir Musa heykelidir bu. Onu aldatan İsrail oğullarına sinirli bir Musa’yı görüyoruz heykelde. Aynı zamanda gölge-ışık detayı heykelin gerçekçiliğini artıran bir diğer önemli nokta.

4. Aziz Petronius-Michelangelo (1494–1495)

İlgili resim

Bologna’daki San Domeniko Bazilikası‘nda bulunan eser, oldukça küçüktür ve 64 cm boyutundadır. Heykel Bologna’da bulunur, Michelangelo’nun heykelleri yalnızca Roma ve Floransa ile kısıtlı değildir.

3. Judith ve Holofernes-Donatello (1455–1460)

judith and holofernes donatello ile ilgili görsel sonucu

Rönesans’ın bir diğer önemli ismi Donatello, Floransa’da bulunan bu heykelin yaratıcısıdır. Dul bir Yahudi kadını olan Judith, halkını Asurlular’dan kurtarmak amacıyla Asur Kralı Holofernes’i önce baştan çıkarmış, ardından ise kafasını keserek öldürmüştür. Heykelde de o olay anı; yani Judith’in, Holofernes’i öldürmesi tasvir edilmiştir. Judith, zayıflar tarafından kazanılan zaferi temsil etmektedir.

2.The Deposition-Michelangelo (1547–1555)

deposition michelangelo ile ilgili görsel sonucuHeykelde bulunan 4 figürden ortadaki İsa’yı, İsa’nın solundaki Bakire Meryem’i, ötekiler ise Nicodemus ve Mary Magdalene’yi temsil etmektedir. Heykelden anlaşıldığı kadarıyla İsa henüz çarmıhtan alınmıştır ve ölü bedeni taşınmaktadır. Eser günümüzde, Floransa’daki Museo dell’Opera del Duomo Müzesi‘nde bulunmaktadır.

1. Dying Gaul-  Agasias, son of Menophilus and Epigonus (M.Ö. 220-230)

dying gaul ile ilgili görsel sonucuRoma’daki Capitoline Müzesi‘nde bulunan heykeli kimin tamamladığı ile ilgili bir belge bulunmuyor. İncil’e göre Anadolu’da yaşayan ve ilk Hristiyan halk olan Galyalılar, savaşçılıkları ile ün salmışlardır. Ölen Galyalı heykelinde de ölenin, savaşçı bir gladyatör olduğu düşünülmektedir. Ölmekte olan gladyatörün yüzündeki acı ve mağlubiyet çok iyi bir şekilde tasvir edilmiştir.

Arkadan bakıldığında da sırt ve kalça bölgesinin gerçekçi görüntüsü hayranlık uyandırıcıdır. Bu nedenle heykel, 17.yüzyılda Avrupa’da da oldukça rağbet görmüştür. Heykelin çıplaklığı ise zırhsız ve gözü kara bir şekilde savaşan Galya halkına atıf yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here