“Özgürmüş gibi gezerseniz, otoriteler bunu görmezden gelmez. Güç onların elinde ve etrafta koşuşturmanızı istemiyorlar.”

İlgi çekici olan şey bazen filmden çok, filmin yarattığı etki ve bu yankının sonrasında yaşanan tartışmalardır. Dom Kallar Oss Mod (Onlar Bize Uyumsuz Derler) filmini de bu kadar çekici kılan şey arkasındaki hikayesi.

Film akademisinde tanışan iki arkadaş, Jan Lindqvist ve Stefan Jarl, birlikte belgesel ve televizyon haberleri çekmeye başlarlar. Fakat televizyonun eserlerini düzenlemesinden rahatsız olan bu iki genç, kışkırtıcı bir film yapmaya başlar. Film yine bir belgesel niteliğindedir, fakat bu sefer Stockholm’de yaşayan gençlerin hayatlarını kadraja alır.

Kenneth “Kenta“ Gustafsson ve Gustav “Stoffe” Svensson

Dom Kallar Oss Mods, bu ikilinin Mods üçlemesinin (Modstrilogin) ilk filmi. Bir metroda başlayan bu film, Kenta ve Stoffe isimli iki alkolik gencin, aileleriyle yaşadıkları sorunların da etkisiyle birlikte kendilerine çizdikleri hayatı gösterir. Filmde bulunan özgün cinsel birleşme sahnesi muhtemelen pornografik olmayan filmler arasında türünün ilk örneğidir. Bu kaba seks sahnesi İsveç’te büyük tartışmalara yol açar ve film sonunda yasaklanır. Başrol oyuncuları filmin galasında karışıklık yaratmak suçlamasıyla tutuklanırlar.

Jojje. (Kenta ve Stoffe hakkında.)

1968 İsveç’inde alışılagelmişin dışına çıkılan bu sahneler, belki de İsveç sinemasına beklenenden daha büyük bir değer katmış ve yeniliklerin önünü açmıştır. Filmi izleyen kitlenin kendisine sorması gereken soru şudur; Gençleri alkol veya uyuşturucu kullanmaya itenler aslında kimlerdir? Fakat bu soru kitleye ağır gelmiştir. Kenta ve Stoffe, çoğu zaman iş bulamaz ve avare şekilde dolanırlar. Aileleri onları bahaneler sunarak kendilerinden iter. Kendilerini yaşamın ortasında bulmuşken, bir zaman sonra otel odasının parasını bile ödeyemeyecek duruma gelirler.

Stoffe, diğer kızlara da ilgi duysa da Eva’yla bir ilişkiye başlamaya çalışır. Kenta ise artık eskisi gibi olmadıkları için arkadaşının sevdiği kızı suçlar. Artık kalacak bir yerleri de yoktur ve birbirleriyle kavga ederler. Yolları ayrılır ve Kenta gece kalmak için bir binanın girişine uzanır. Kenta şarabını içip çizgi romanını okurken, polis Stoffe’yi tutuklar ve Kenta’nın ruhu bile duymaz.

Kenta ve Stoffe

Mods üçlemesinin 2. filmi Ett anständigt liv (Saygıdeğer bir hayat), 2 dalda ödüle layık görülmüştür. 1. filmde sansasyonel olan filmin galasında tutuklanma olayının ardından 2.filmin yayınlandığı sene de Stoffe’yi canlandıran Gustav Svensson, bir metronun tuvalet kabininde aşırı doz uyuşturucudan ölü bulunur.

Eğer acı çekmek istemiyorsam, zorunda değilim.”

The Zombies’in Leave Me Be şarkısını Stoffe’nin seslendirdiği sahne filmin kuşkusuz en güzel kısımlarından biri.

You’d better leave me be till I don’t need her anymore
I don’t wanna see her again until I’m sure I’m over her

Kaynaklar

1

2

3

4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here